Moravskou gastronomii padnout nenecháme. Covidu navzdory

BRNO/ČR – Podpora jedinečné moravské gastronomie, zachování receptů, tradic a know-how pro budoucí generace a rozvoj lokální ekonomiky v regionu historických hranic Moravy [1]. To jsou tři hlavní cíle nového Nadačního fondu Signatures of Moravia, který dnes na tiskové konferenci veřejně oznámil zahájení činnosti. Jeho iniciatorkou „adoptovaná Moravanka“ Hanaa Khodabocus z ostrova Mauricius. Na prvním projektu už s fondem spolupracuje několik desítek podniků brněnské gastroscény.

„Když začala opatření proti šíření covidu-19 a já jsem sledovala, jak se s nimi brněnské restaurace, kavárny a brněnská bistra perou, inspirovalo mě to. Jsem sice ‚jen‛ dodavatelka surovin, ale Brno a celou Moravu i její obyvatele miluji. Je i v mém zájmu, aby se tu místní lidé i návštěvníci cítili dobře, prosperovali a mohli si dopřát kvalitní jídlo i odpočinek. Rozhodla jsem se odvděčit se svému novému domovu a v době krize pomoci v oblasti, kde to umím,“ popisuje své motivace iniciátorka vzniku fondu Hanaa Khodabocus, majitelka společnosti Moravia Investment, do jejíhož portfolia patří i firma Signatures of Moravia, která do Česka dováží potraviny, zejména třtinový cukr a rýži.

Příběh vzniku fondu sepsaný jeho zakladatelkami, je samostatnou přílohou této tiskové zprávy.

„Pomoct jsme se rozhodly, protože chceme a můžeme. Nadační fond má jasnou misi, a to podporovat moravskou kulturu, historický odkaz, vědu, životní prostředí a ekologii, vzdělání a zemědělství. Každý z těchto oborů se stravováním úzce souvisí, proto se naše první aktivity týkají právě oblasti gastronomie,“ dodává revizorka fondu Barbora Šindelová.

Svou pomoc nabízí nadační fond jak fyzickým, tak právnickým osobám regionu Morava. Jsou tím myšleny nejen kraje Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský, jejichž celé území do historického regionu Morava spadá, ale i části krajů Moravskoslezského, Pardubického, Jihočeského a kraje Vysočina.

„Už teď jsme v kontaktu s řadou brněnských gastronomických podniků a společně připravujeme první hmatatelný projekt, který má pomoci v obtížných časech. V plánu je vydat knihu Brno na jazyku. Lidé obvykle hledají v restauracích, kavárnách a bistrech pohodu, příjemné prostředí a poctivou kuchyni. Láska prochází žaludkem nejen mezi partnery, ale i ve vztahu k našim oblíbeným místům. Teď hledáme s majiteli podniků způsob, jak lidem, jejich hostům, zážitky z brněnské gastroscény nabídnout i doma,“ přibližuje první projekt další ze zakladatelek fondu Hana Novosadová.

Poznámky:

[1] Zakladatelská listina Nadačního fondu Signatures of Moravia je ke stažení na https://9998a229-3578-426e-ada3-bbad7b490502.filesusr.com/ugd/fe7f59_4f5c7670a97c48cea7aed32fe706f314.pdf