Pandemie přinutila hudebníky skládat lidem písničky na přání. Složili jich už 20 a chtějí pokračovat

Praha 19. října 2020: Skupina předních českých hudebníků v čele s Janem Lstibůrkem se v květnu tohoto roku spojila v platformě Song pro tebe, která za podpory Samsungu lidem nabízí možnost nechat si vytvořit vlastní písničku na přání. Až dosud tak vzniklo celkem dvacet profesionálních audionahrávek a jeden klip. Vybrané písně je možné poslechnout si na webu Song pro tebe. Muzikanti službu vymysleli „z nouze“ v době jarního lockdownu, věří ale, že má potenciál trvalé existence.  

Jsem upřímně překvapen tím, jak moc tahle práce baví nás autory i lidi, kteří si songy objednávají. Vydali jsme se tak trochu do neznáma, ale ukazuje se, že psát písničky textově i hudebně postavené úplně na tělo konkrétnímu posluchači je velmi vděčná a zajímavá práce. Je to asi stejný rozdíl, jako když šijete oblek jen tak do poličky v obchodě, nebo někomu přímo na míru,” říká Jan Lstibůrek, skladatel a spoluzakladatel projektu. „Kromě samotného psaní písní mě opravdu bavily rozhovory s našimi zákazníky, poznávání jejich příběhů, které máme do budoucí písně zasadit,” doplňuje Robin Král, textař, básník, spisovatel a překladatel. 

Písničky hlavně o lásce. Třeba k autobusům

Od 18. května, kdy hudebníci projekt spustili, až do konce září přišlo celkem 20 objednávek písní na míru. „Zadání byla velmi rozmanitá, ale mírně v nich přeci jen převažovala milostná tématika. Písnička pro novomanžele, k výročí svatby a podobně. Hudebně jsme byli rozkročeni od inspirace rapem, přes rock až ke klasickému popu,” komentuje Jan Lstibůrek. Jeden ze zákazníků si dokonce objednal i klip, ve kterém sám hraje, a píseň si i sám nazpíval. Jde o řidiče autobusu pražské MHD, nadšence svého oboru a youtubera. „O projektu jsem se dozvěděl díky článku na internetu. Myšlenka na vlastní skladbu na míru mi přišla jako velmi zajímavý a originální nápad,” říká Honza Šťastný a doplňuje: „Spolupráce s týmem tvůrců fungovala na výbornou. Skvěle se podařilo zakomponovat mé představy a návrhy do výsledné podoby videoklipu.“

Písničky složené na přání: jen v době pandemie, nebo napořád?

U zrodu projektu Song pro tebe stála i česká pobočka společnosti Samsung, která se na jaře s hudebníky spojila a pomohla jim jejich nápad realizovat, mimo jiné například věnovala sluchátka Samsung Galaxy Buds+ prvním třiceti zákazníkům platformy. Impulzem byla těžká situace v době jarního lockdownu, hudebníci ale věří, že s pandemií jejich projekt nekončí.

Chceme pokračovat proto, že to nás i další muzikanty a umělce, které jsme do práce zapojili, moc baví. Zdá se, že jsme společně se Samsungem vymysleli životaschopný projekt,” říká Jan Lstibůrek.

„Začalo to jako velmi kreativní, muzikantská odpověď na těžkou dobu pandemie,“ řekl Tomáš Balík, ředitel divize mobilních zařízení ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. „Ukázalo se ale, že zhudebněné osobní příběhy, emoce a přání jsou docela žádaným a originálním dárkem, který vydrží navždy. Jsme rádi, že jsme u startu projektu mohli být a přejeme hudebníkům, ať se dílu daří. Kvalitní hudby není nikdy dost, a zvlášť teď.“

Song pro tebe je služba, díky které si lidé můžou nechat vytvořit svou vlastní písničku od skutečných profesionálů, kteří jako autoři dlouhodobě spolupracují s předními českými interprety (např. s Tomášem Klusem, Ewou Farnou, Ivou Pazderkovou, ale i s Janáčkovou filharmonií Ostrava a mnoha dalšími). Podpoří tak nejen samotné umělce, hlavně však můžou udělat radost i někomu dalšímu. Písničku si mohou nechat vytvořit jednotlivci, ale třeba i větší skupiny. Originálním dárkem lze překvapit blízké k Vánocům nebo třeba kolegu, který zrovna slaví kulatiny.

Více informací získáte na www.songprotebe.cz.

Klip Honzy Šťastného k písni Je to autobus najdete zde

Další hotové písně najdete zde

Jak to může vypadat, a hlavně znít muzikanti předvedli v titulní písni projektu – Něco si přej.

Nahrávka i videoklip zde, ke stažení zde

Fotografie z procesu tvorby písně a natáčení videoklipu k dispozici zde