Koronakrize byty nezlevnila, přesto čísla jejich prodejů rostou. Nemovitosti skupují investoři

Průměrná cena za metr čtvereční volného bytu v brněnské novostavbě stoupla za poslední čtyři roky o 48 procent. Dosahuje částky 88 tisíc korun, což je o necelých třicet tisíc méně než v hlavním městě. Nových projektů, které by ceny bytů stahovaly níž, přibývá pomalu, a to jen v některých městských částech. Z analýzy společnosti Trikaya vyplývá, že oproti loňskému roku zdražily volné byty v průměru o 8,8 procenta, výrazně se ale liší vývoj cen podle jejich dispozic. V nabídce aktuálně zůstává 177 dvoupokojových bytů, 146 jednopokojových, 87 třípokojových a 46 čtyřpokojových a větších bytů. 

Bytů je čím dál méně a ceny tak dál stoupají. Výjimkou jsou čtyřpokojáky

V nabídce brněnských developerů je k říjnu 2020 celkem 456 volných bytů. Od začátku roku se jich prodalo 723, což je nejvíce za poslední tři roky. „Zájem kupujících je navzdory rostoucím cenám
i koronaviru velký, výstavba je naopak stále nedostatečná. V loňském roce měli zájemci o nové bydlení na výběr o 17 procent bytů více než letos, v roce 2018 dokonce o 32 procent,“ uvádí Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.  

S cenami nezahýbala ani jarní vlna koronaviru, a tak je nové bydlení zatím stále větším zásahem do rodinných rozpočtů. Na jednopokojový byt zájemci nyní potřebují v průměru 3,5 milionu korun, což je o celých 16 procent více než loni. Dvoupokojové a třípokojové byty podražily zhruba o 6,5 procenta
a jejich průměrná cena dosahuje 4,7, respektive 6,9 milionu korun. Reálně tak musí zájemci o průměrný 55metrový byt našetřit oproti loňsku o 390 tisíc více. 

Průměrné ceny volných bytů v nabídce k říjnu 2020 dle jednotlivých dispozic

DispoziceCena s DPHVelikost bytuCena za m2 s DPH
1+kk3 500 000 Kč38,5 m292 000 Kč
2+kk4 700 000 Kč55,2 m285 500 Kč
3+kk6 950 000 Kč82,2 m285 800 Kč
4+kk a více9 950 000 Kč116,2 m288 500 Kč

Největší, čtyřpokojové byty překvapivě zlevnily. „V uplynulém čtvrtletí našlo své kupce hned několik drahých rodinných bytů, což způsobilo meziroční zlevnění těchto velkých bytů v nabídce o sedm procent. Mezi zájemci o velké byty se již ale objevuje i investiční klientela, která transakce těchto nemovitostí využívá jako nástroj na uložení financí. Zrušení daně z nabytí nemovitostí tomuto trendu výrazně napomohlo,“ vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya. V průměru se nové čtyřpokojové byty prodávaly za 8,1 milionu korun.

Na jihu Brna čekají lidé na nové byty marně

Více než polovina z nabízených 456 bytů se nachází v lokalitách Brno-střed a Královo Pole. Staví se
i v městských částech Brno-sever a Bystrc. Nové byty se brzy objeví také za hranicemi města v Brně-venkov. Existují ale městské části, kde je výstavba prakticky nulová. „Městská část Brno-jih a lokalita u budoucího nového nádraží jsou fakticky již přes rok a půl pod stavební uzávěrou kvůli nerealizovaným protipovodňovým opatřením. Na nové byty tam zájemci čekají zcela marně a pravděpodobně ještě nejméně dva roky čekat budou. Brno se tak nadále rozvíjí asymetricky a výstavba se koncentruje jen na sever od centra města,“ varuje Alexej Veselý. 

I z důvodu nedostatku bytů přímo v Brně roste poptávka po bydlení v jeho okolí. Ceny bytů jsou tam až o čtvrtinu nižší, zájemce přijde metr čtvereční na 63 700 korun. „Zatímco dříve se kupující stěhovali pryč z Brna, aby získali komfortní bydlení v rodinném domě, v posledních letech jsou ochotní se z města odstěhovat i do bytu, protože náklady na jeho pořízení jsou tam výrazně nižší. Nové obyvatele zřejmě
v budoucnu přivítají obce Bučovice, Pohořelice, Kuřim, Střelice nebo Troubsko, kde se bytové projekty staví,“ říká Alexej Veselý.

Prodeji bytů pomáhají nízké úrokové sazby i zrušení daně z nabytí nemovitosti

Počty prodaných bytů ukazují, že i v době krize jsou nemovitosti stabilní komoditou, jejíž hodnota navíc neustále roste. V uplynulém čtvrtletí průměrná cena metru čtverečního prodaného brněnského bytu vzrostla o 6,5 procenta na 85 tisíc korun. „V konkurenci jiných investičních produktů jsou nemovitosti velmi stabilní a rentabilní. V době nejistoty na investičních trzích proto řada investorů volí raději stabilní výnos z pronájmu nemovitostí,“ popisuje František Šudřich. Nízké úrokové sazby hypoték nutí k zamyšlení nad pořízením vlastní nemovitosti i neinvestiční klientelu. Té navíc hraje do karet i nedávné zrušení daně z nabytí nemovitosti, které výrazně pomůže s hypotečním financováním, poněvadž snižuje potřebu naspořených vlastních peněz. Daň z nabytí totiž nebylo možné financovat pomocí úvěru a na její zaplacení tak musel mít kupující připravené dodatečné finance.