Unicorn dodává systém pro energetické koordinační procesy v jihovýchodní Evropě

Praha | 26. října 2020 – Společnost Unicorn Systems, přední evropský dodavatel informačních systémů a řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií, podepsala s provozovatelem řecké elektroenergetické přenosové soustavy IPTO smlouvu na dodávku softwarového řešení pro nově založeného regionálního bezpečnostního koordinátora pro oblast jihovýchodní Evropy. Toto řešení pokryje koordinační procesy v rámci bezpečnosti elektroenergetické sítě, které jsou vyžadovány nařízeními Evropské unie.

Jedním z klíčových témat v evropské energetice je vzájemná koordinace plánování rozvoje sítě, obchodu s elektřinou, zajištění bezpečnosti sítě i samotného provozu elektrizační soustavy napříč jednotlivými zeměmi. Jedním z důsledků této potřeby vzájemné spolupráce je vznik regionálních bezpečnostních koordinátorů (RSC). Donedávna existovalo těchto bezpečnostních koordinátorů pět. Díky iniciativě přenosových operátorů v Řecku, Bulharsku, Rumunsku a Itálii vznikl v květnu 2020 nový bezpečnostní koordinátor SEleNe CC (Southeast Electricity Network Coordination Center) pro oblast jihovýchodní Evropy.

„Navázání spolupráce s nově vzniklým regionálním koordinátorem SEleNe CC je pro naši společnost velmi důležitým krokem, který dále rozšiřuje spektrum našich produktů a služeb dodávaných v oblasti jihovýchodní Evropy. Zároveň při realizaci tohoto projektu zúročíme své dlouholeté zkušenosti v oblasti vývoje systémů pro oblast bezpečnosti elektroenergetické sítě,“ řekl Jan Konrád, Chief Commercial Officer společnosti Unicorn Systems.

Systém dodávaný společností Unicorn Systems podpoří všechny procesy, které je bezpečnostní koordinátor povinen pokrývat: vytváření společného modelu sítě, koordinovaná analýza bezpečnosti provozu, koordinovaný výpočet kapacity, koordinované plánování odstávek a posouzení přiměřenosti. V první fázi projektu bude dodán modul pro výpočet kapacit podle regionální metodiky, což umožní poskytnout energetickému trhu maximální kapacitu pro obchodování při zachování bezpečnosti a stability sítě. Díky úsilí týmů na obou stranách efektivně na projektu pracujeme i navzdory pandemii COVID-19.

„Z technického hlediska je RSC platforma postavena na microservice architektuře, jež nabízí flexibilní přístup v implementaci a dodávce aplikací, jejichž komponenty lze dále individuálně rozvíjet. To je důležité pro pokrytí funkčních požadavků koordinačního centra. Pro IPTO je Unicorn prověřeným, spolehlivým a efektivním partnerem. Jsme si jisti, že tato úspěšná spolupráce bude nadále pokračovat i s novým koordinačním centrem,“ řekl Nikos Raftopoulos, ředitel oddělení IT a telekomunikací společnosti IPTO.

Systém je dodáván jako modulární a škálovatelné řešení, což umožní jeho rozvoj do budoucna s ohledem na předpokládané další metodiky a koordinační požadavky v evropské energetice.

O IPTO

Independent Power Transmission Operator (IPTO / ADMIE) je provozovatelem řecké elektroenergetické přenosové soustavy. Společnost plní své povinnosti v oblasti vývoje, provozu a údržby systému, aby zajistila bezpečné, efektivní a spolehlivé dodávky elektřiny v celém Řecku. Aktuální akcionářská struktura společnosti ADMIE je 51 % ADMIE HOLDINGS Inc, 25 % DES ADMIE S.A. a 24 % State Grid Europe Limited.

Více informací o IPTO je k dispozici na webových stránkách http://www.admie.gr/nc/en/home/.

O SEleNe CC

SEleNe CC (Southeast Electricity Network Coordination Center) je regionální bezpečnostní operátor pro oblast jihovýchodní Evropy se sídlem v řecké Soluni. Tato společnost byla založena 22. května 2020 čtyřmi přenosovými operátory: IPTO (Řecko), ESO-EAD (Bulharsko), TERNA SpA (Itálie) and Transelectrica (Rumunsko). Povinností společnosti je zajišťovat bezpečnost provozu elektroenergetických soustav v jihovýchodní Evropě díky posílení regionální koordinace mezi přenosovými operátory.

Více informací o SEleNe CC je k dispozici na webových stránkách: https://www.admie.gr/en/company/participations/selene-cc.

O Unicornu

Unicorn je renomovaná evropská společnost poskytující ty největší informační systémy a řešení z oblasti informačních technologií. Dlouhodobě se soustředíme na vysokou přidanou hodnotu a konkurenční výhodu přinášenou našim zákazníkům. Působíme na trhu již od roku 1990 a za tu dobu jsme vytvořili řadu špičkových a rozsáhlých řešení, která jsou rozšířena a užívána mezi těmi nejvýznamnějšími podniky z různých odvětví. Jsme zároveň provozovateli internetové služby Plus4U, ve které nabízíme široké portfolio služeb založených na robustních softwarových řešeních pro malé a střední podniky a hlavně pro lidi. 

Naším cílem je vzdělávat lidi a také společnost. Proto jsme v roce 2007 založili Unicorn University, která zároveň provozuje Unicorn Top Gun Academy – komplexní vzdělávací systém pro naše spolupracovníky, tedy pro všechny z nás.