Domovy pro seniory shánějí další dobrovolníky. S těmi je snadno propojí platforma Pomůžeme.si, přihlásily se k ní už tisíce lidí

6. listopadu 2020 – Řada sociálních zařízení se kvůli pandemii covid-19 ocitla v personální nouzi. Mezi tato zařízení patří i domovy pro seniory, v nichž kvůli karanténě chybí i 50 % zaměstnanců. Na pomoc těmto zařízením přispěchali mimo jiné dobrovolníci, kteří se registrovali přes portál Pomůžeme.si. Tento projekt pražského vývojářského studia Applifting, které spustilo své webové stránky s registrací pro dobrovolničení už na jaře, dnes eviduje přes 2000 dobrodinců. V druhé vlně pandemie však, narozdíl od té první, údajně převažuje poptávka nad nabídkou – raketově totiž přibývá domovů pro seniory a jiných zařízení, kteří pomoc potřebují.

Covid-19 se nevyhýbá ani domovům pro seniory, proto se v karanténě ocitá stále více jejich zaměstnanců i jejich klientů. Přímá péče o potřebné pak trpí, takže se hodí každá pomocná ruka. “Z několika rozhovorů s vedoucími domovů seniorů máme informace, že si v některých případech náhradní personál draze pronajímají od krajů. Kromě toho, že to zatěžuje jejich rozpočty, není tento zdroj neomezený, a jsme tedy moc rádi, že registrovaní dobrovolníci jsou ochotní v těchto zařízeních pomáhat a vykrýt tak kritický podstav.,” říká autor a koordinátor projektu Tomáš Landovský z Appliftingu. 

Hledají se další dobrovolníci

Situace v sociálních zařízeních není příznivá už nyní a má ještě přitvrdit. “Od 4. listopadu probíhá mezi domovy seniorů plošné testování klientů a zaměstnanců na Covid-19. Je pravděpodobné, že desítky domovů seniorů, které si do této doby neprošly personální krizí způsobenou karanténou zaměstnanců, čeká tíživá situace. Rádi bychom na to byli připraveni a zaregistrovali další zájemce o pomoc v těchto zařízeních, abychom mohli jejich pomoc do domovů seniorů zprostředkovat,” komentuje situaci Landovský.

K dnešnímu dni se zatím k platformě přihlásilo 2367 dobrovolníků, většinou pochází z velkých měst, necelá tisícovka dobrovolníků se hlásí z měst menších. Pomoc je však podle Landovského potřeba celoplošně, v každém koutu republiky. “Vítán je opravdu každý bez ohledu na to, zda je z Aše nebo Jablunkova. Počítáme s tím, že se nám bude ozývat stále více zařízení – a nejen těch pro seniory – která budou potřebovat pomoci,” potvrzuje. 

Odměna? Pocit naplnění

K dobrovolnictví přes portál Pomůžeme.si se dostala i paní Erika, učitelka v dramatické škole, která kvůli pandemii získala více času a chtěla jej smysluplně využít. Před pár dny proto nastoupila jako pomocnice v Domově pro seniory Centrin na Praze 6, kde chybí část personálu kvůli onemocnění a související karanténě. “Přiznám se, že jsem se nejprve trochu bála, abych se nenakazila také. Tento strach ale zmizel, když jsem poprvé přišla do práce,” svěřuje se dobrovolnice.

Přesvědčila ji zejména její potřebnost v domově. “Čekala jsem, že budu zařizovat praktické věci, vařit kávu a podobně. Ukázalo se ale, že moje pomoc je potřeba úplně v něčem jiném. Ti lidé jsou v naprosté izolaci. Nemohou je navštěvovat příbuzní a kvůli karanténě ubylo lidí, kteří by se o ně mohli starat. Ale oni si potřebují popovídat, chtějí někoho, kdo je chytne za ruku a bude poslouchat jejich příběhy. Musím říct, že jsem už po první návštěvě získala ohromný pocit smysluplnosti a vnitřní síly,” vypráví paní Erika.

Dobrovolnice do domova dochází dvakrát týdně na pár hodin, a ačkoliv pomáhá teprve krátce, už teď tvrdí, že ji tato zkušenost změnila. “Nelituji ani vteřiny. Ačkoliv je tato práce v některých aspektech vyčerpávající, člověk se z ní vrací s pocitem naplnění, lidské síly, člověčenství. Rozhodně si myslím, že by něco takového měl zažít každý,” uzavírá paní Erika.

Zapojit se může každý

K Pomůžeme.si se může přihlásit kdokoliv a odkudkoliv, ať už jako dobrovolník nebo jako organizace, která shání pomoc veřejnosti. „V registračním formuláři navolíte základní údaje, jako například, ve které oblasti se nacházíte a co můžete nabídnout. My už vás poté propojíme s vhodnými organizacemi v okolí,” vysvětluje stručně princip Pomůžeme.si Landovský. 

Dobrovolníci v domovech pomáhají zajistit chod kuchyní, jídelen, případně prádelen a účastní se také základní přímé péče o seniory. Pomáhají jim se najíst, převléci a převlékají jim postele. Dobrovolníci by měli být připraveni nosit ochranné prostředky dle situace v zařízení. Také by měli být připraveni podstoupit PCR test, který je většina domovů seniorů ochotna uhradit (resp. vydat jim na test žádanku). Pokud jsou dobrovolníci schopní zařízení věnovat větší množství času, stává se, že se společně domluví na nějaké formě odměny, většinou formou DPP. To je však zcela na dohodě mezi dobrovolníkem a domovem seniorů.

Applifting má ten správný “spirit”

Za webovou stránkou pomůžeme.si stojí vývojářské studio Applifting, které funguje na unikátním principu naprosté otevřenosti, kde každý applifter může ovlivňovat směřování studia i výběr projektů. Patří mezi takzvané tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. „Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli,“ vysvětluje spoluzakladatel firmy Vratislav Kalenda.

Jedinečný je i přístup firmy k dobrovolnictví a aktivitám zaměřeným na pomoc ostatním. V rámci takzvaného Spirit of Applifting vyhrazuje pro své pracovníky měsíčně 160 hodin, které mohou čerpat v rámci pracovní doby na vlastní projekty či dobrovolnickou činnost a získat za ně svoji standardní hodinovou mzdu. Přesně z této iniciativy vznikl na jaře portál pomuzeme.si. Mimo to české studio vyvinulo třeba aplikaci Foedus, která urychluje a zefektivňuje mezinárodní výměnu orgánů k transplantaci. Doposud pomohla zachránit přes 200 lidských životů.