Jiří Žežulka se vrací do veřejného sektoru jako prezident Finanční správy Slovenské republiky

Jiří Žežulka, partner skupiny Apogeo pro oblast daňové politiky a daňových sporů, se vrací do veřejné správy, odkud před pěti roky do soukromého sektoru přišel. Po vítězství ve výběrovém řízení, kde byl od začátku favoritem, převezme k 1. prosinci 2020 funkci prezidenta Finanční správy Slovenské republiky.

„Jiří v Apogeo Group vybudoval vysoce funkční tým specializující se na prevenci daňových rizik a poradenství v oblastech daňové kontroly pod vedením Martina Bortlíka, exředitele specializovaného finančního úřadu. Na práci těchto specialistů se s jeho odchodem nic nezmění,“ konstatuje Josef Jaroš, většinový vlastník skupiny. 

Jiří Žežulka je přesvědčen, že pro jeho novou funkci bude velkým přínosem zkušenost z obou stran pomyslné barikády – jak při prosazování daňové politiky státu, tak při hájení oprávněných zájmů daňových poplatníků.

„Ve státní správě i v privátním poradenství jsem měl vždy na zřeteli férový výběr daní,“ zdůrazňuje Žežulka.

Slovenský ministr financí Eduard Heger v souvislosti s výběrovým řízením na nového prezidenta uvedl, že finanční správa má být výkladní skříní veřejné správy, přičemž její současný neuspokojivý stav je vizitkou celého státu.

Ministr Heger považuje za klíčový výběr daní. Finanční správa musí mít podle něj dvě tváře, a to přísnou a nekompromisní pro ty, kteří se chtějí obohacovat na daních, a potom vlídnou, která patří poctivým podnikatelům.

„Od nového prezidenta, kterému dávám svou důvěru, budu vyžadovat, aby tuto filozofii uvedl do praxe,“ prohlásil Heger.

Jiří Žežulka vystudoval Českou zemědělskou univerzitu, v české daňové správě působil od roku 2002. Od roku 2011 vedl na Generálním finančním ředitelství Odbor řízení rizik a od roku 2014 byl zástupcem generálního ředitele. Specializoval se na boj s daňovými úniky, spoluzakládal takzvanou Daňovou kobru a podílel se rovněž na přípravě daňové legislativy. Ve skupině Apogeo pracoval od roku 2016, v roce 2019 byl jmenován partnerem pro oblast daňové politiky a daňových sporů.