Profesionál z Vysokých Tater: Technologie, které v horách pomáhají

Technologie mají nepopiratelný vliv nejen na běžný život člověka ve městě či na vesnici, ale zejména tam, kde bychom je na první pohled nečekali – na horách. Společnost Motorola má v oblasti vysokohorské komunikace již dlouhodobě stabilní místo, a to prostřednictvím svých vysílaček. Přivolat si pomoc či ověřit trasu je však možné i právě díky technologiím mobilních telefonů. Co však dělat, když se baterie mobilního telefonu během výletu na horách vybije? Motorola se ve spolupráci s vysokohorským Chatařem Milanem „Peky“ Štefánikem rozhodla poskytnout turistům slovenských hor přidanou hodnotu – možnost nabít si telefon v uzamykatelných nabíjecích stanicích, které budou umístěny ve vysokohorských chatách.

Kdysi 16letý vysokohorský nosič z „Terynky“, dnes jeden z oblíbených lídrů tatranského života a podnikání. Charismatický vysokohorský chatař Milan „Peky“ Štefánik a jeho žena Marcela „Maruška“ Štefániková začínali jako mladí horolezci. Později se pustili, jako odvážní soukromí investoři, do rekonstrukce Chaty pod Soliskem a dnes úspěšně vedou několik chat a trendseterských provozů ve Vysokých Tatrách.

Jde například o legendární Chatu pod Soliskom (1840 m.n.m.), Majláthovu Chatu na Popradském Plese (1312 m.n.m.), srdce zábavy lyžařského střediska Štrbské pleso – Stan bar, ledové igloo na Furkotce a další kouzelné místa.

Technologie, které pomáhají: Motorola zabezpečí nabíjecí stanice pro horské chaty

Každá vysokohorská provozovna je jistým způsobem odříznuta od civilizace a její existence závisí na dobré komunikaci a spojení se světem. Od nevlídných povětrnostních podmínek, přes zásobování, až po záchranné akce horské služby, pro kterou je vysokohorská provozovna útočištěm.

Tento druh vysokohorské komunikace je od nepaměti spojován s komunikačními technologiemi společnosti Motorola. Jsou to technologie, které byly první nejen na expedicích a při prvo-výstupech, ale dostali se i mnohem výše a jejich prostřednictvím zazněly i světoznámá první slova z Měsíce: „… malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo“. Nabíjecí stanice ve vysokohorském prostředí představují na první pohled malý krok, mají však nesmírně velký vliv na ochranu zdraví člověka v horách.

„Telefon nabitý technologiemi dnes není ničím výjimečným. Je to nutnost a  roky od něj vyžaduji opravdu velmi mnoho. Motorola pro mě neznamená jen high-end. Je pro mě tak trochu lifestyle,“ přiznal Peky z Vysokých Tater. 

Motorola se spojila s Pekym a společně připravují různé užitečné spolupráce, jako například uzamykatelné nabíjecí stanice pro telefony s lokálním horským designem. Nabíjecí stanice budou pro hosty umístěny přímo na horských chatách. Dostatečně nabitá baterie telefonu je skutečně výjimečná – dokáže ochránit lidský život v náročných podmínkách vysokých hor.

„Jsme velmi rádi, že Motorola může tímto výjimečným způsobem pomoci turistům, kteří směřují do našich krásných velehor. Nabíjecí stanice představují smysluplnou pomůcku, mohou ochránit život člověka, který se pohybuje v horském prostředí. Tato spolupráce je symbolem sounáležitosti, je to také jedinečná příležitost a dokonalá ukázka toho, jakou důležitost hrají technologie v našich životech,“ vysvětluje Anna Miháliková, Marketingová manažerka Motorola Slovensko.

Pokrok důležitý v každém směru

Být vysokohorským chatařem v dnešní době neznamená mít jen dokonalou znalost vysokohorského života, zvládat tvrdé zkoušky a neustálou práci s vysílačkou. Zahrnuje i dokonalé vnímání trendů hotelnictví, gastronomie, designu, networkingu, marketingu, sociálních sítí a technologií zároveň.

„Jako vášniví lyžaři, skialpinisti či horolezci cestujeme po celém světě, což formuje naši představu o směru pokroku našich chat. Každé velehory mají svou původní kulturu. Nesnažíme se přinést sem na Slovensko Dolomity či Zermatt. Jde o neustále inspirování se přístupem a technologiemi z celého světa, ale „hraní s kartami“ domácí kultury a historie našich končin. Naši kluci a dívky jsou lidé, v nichž musí být zápal nejen pro finanční výdělek, ale i vztah ke konkrétní chatě a k Tatrám. Často Vám polévku podá člověk, který brambory do polévky musel vynést na chatu sám.“

Známé chaty mající na starosti dnes mají své sociální sítě nabité čerstvými turistickými informacemi a zajímavostmi. Lidé v Pekyho týmu denně pracují s profesionálními telefonními aplikacemi, které jim usnadňují práci. Pekyho telefon je plný soukromých fotografií s významnými návštěvami jako Michael Douglas, Reinhold Messner, i nejrůznějších kuriozit. Například fotografie ze skialpového výstupu těsně pod vrchol štítu, jehož hrot se pár dní na to navěky zřítil dolů do doliny.

Peky a členové jeho týmu po letech zkušeností vědí, že právě ve vysokohorském prostředí mají technologie smysl a své důležité místo. „Spolupráce s Motorola a umístění jejich nabíjecích stanic na chatách zlepší podmínky a komunikační možnosti pro množství turistů a hostů. Jde o výjimečné spojení a velký krok vpřed, který pomůže mnoha lidem,„dodává Peky.

O společnosti Motorola

Společnost Motorola Mobility LLC byla zakoupena holdingem Lenovo Group v roce 2015. Motorola Mobility je stoprocentní dceřinou společností Lenovo a má na starosti navrhování a výrobu všech mobilních telefonů značky Moto.

O společnosti Lenovo

Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) je společnost s hodnotou 50 miliard USD, která se nachází v žebříčku Fortune Global 500, zaměstnává 63 000 lidí a podniká na 180 trzích po celém světě. Soustředíme se na jasnou vizi přinášet inteligentnější technologie pro všechny, vyvíjíme technologie, které mění svět a vytvářejí inkluzivnější, důvěryhodnější a udržitelnější digitální společnost. Vývojem, designováním a budováním nejkomplexnějšího portfolia inteligentních zařízení a infrastruktury jsme lídrem inteligentní transformace, abychom vytvořili lepší zážitky a příležitosti pro miliony zákazníků z celého světa. Pro více informací navštivte www.lenovo.com, sledujte nás na LinkedInu, Facebooku, Twitteru, Instagramu, Weibo, přečtěte si o nejčerstvějších novinkách prostřednictvím našeho Storyhubu.