Chytrý, ale i bezpečný vánoční dárek: 5 tipů pro rodiče, jak dítěti nastavit nový mobilní telefon

21. prosince 2020 – Mobilní telefony jsou v dnešním propojeném světě stále častějším vánočním dárkem, a to už nikoli jako drahá hračka, ale více méně nutnost. Pomáhají rodičům zůstat v kontaktu s dětmi, a ty se zase učí lépe chápat nové technologie. Jakmile rodiče pečlivě zváží všechna pro a proti a rozhodnou se pro něj, stane se z něj patrně nejžádanější dárek pod stromečkem. Rozhodnutím dát dítěti k Vánocům smartphone ale rodičovská role nekončí – musíte jej také správě nastavit a zabezpečit.

Mobilní telefony jsou stále častějším terčem kybernetických útoků a různých podvodných kampaní. Těchto rizik by si měl být vědom každý uživatel, neboť jak vyplývá ze Statistiky vývoje mobilních IT hrozeb ve 3. čtvrtletí 2020 od společnosti Kaspersky, nárůst těchto hrozeb je alarmující. E-mailové podvody, phishing na sociálních sítích a krádeže hesel na herních platformách jsou jen částí podvodných praktik, jimž musí uživatelé mobilních zařízení dnes a denně čelit. Mladí lidé ale nemusí mít tolik zkušeností, aby tyto hrozby rozpoznali. Podle loňského průzkumu společnosti Kaspersky však kyberzločinci nedělají mezi dospělými a dětskými uživateli rozdíly a útočí a všech stejně: šest z deseti (60 %) rodičů uvedlo, že se stali přímými svědky nějakého pokusu o narušení on-line bezpečnosti svého dítěte. Rodiče by proto měli zajistit, aby děti mohly používat nové mobilní telefony nebo tablety klidně a bezpečně, ochráněny před nevhodným obsahem a kybernetickými hrozbami.

Důvěřuj, ale prověřuj

„Kvůli pandemii musí děti trávit mnohem více času doma a mají omezené možnosti, jak se zabavit. Během této doby například často vyhledávají zábavná, komická nebo vzdělávací videa na YouTube. Rodiče však obvykle nemají dost času na to, aby kontrolovali, jaká videa jejich děti sledují, a přesto by je chtěli chránit, aniž by jim museli neustále zasahovat do života,“ říká Michal Lukáš, presales manager ve společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy. 

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak děti ochránit před nástrahami internetu, je vést s nimi o těchto záležitostech otevřený dialog – mluvit s nimi o surfování na webu, hraní her a omezeních, jež mají na svých zařízeních nastavena (a jaký mají smysl). Dá se však očekávat, že se děti budou snažit najít způsob, jak pravidla a zákazy rodičů obejít, a proto společnost Kaspersky doporučuje několik užitečných preventivních opatření.

5 tipů, jak chytře nakonfigurovat mobilní telefon, než ho děti rozbalí pod stromečkem:

  1. Správa účtu podle místní legislativy

Zákonný věk pro vytvoření účtu v mobilním operačním systému se stát od státu liší – například v některých evropských regionech je to možné až od 14 let. Pro nezletilé děti je možné vytvořit samostatný účet propojený s účty rodičů. Tímto způsobem rodiče neporušují podmínky služby a mají kontrolu nad účtem, zatímco děti mají přístup ke všem povoleným službám. Z bezpečnostních důvodů si rodiče mohou také nechat posílat upozornění na případy, kdy se někdo přihlásí k účtu z neznámého zařízení nebo se pokusí resetovat heslo.

  1. Založení rodinné skupiny

Vytvořením rodinného účtu můžete ohlídat nákupy svého dítěte a sdílet hry, knihy nebo televizní pořady – mediální obsah zůstává diverzifikovaný a přizpůsobený zájmům dětí, a zároveň je možné zablokovat nežádoucí obsah a nevhodné aplikace. Díky rodičovské kontrole zůstává používání mobilního zařízení v souladu s věkovými omezeními pro hry a filmy.

  1. Kontrola používání internetu

„S velkou mocí přichází i velká odpovědnost“ – a odpovědnému používání dostupných prostředků se musí lidé často nejprve naučit. Svoboda a možnosti poskytované internetem mají ale i svoje stinné stránky. Tato rizika a potenciální problémy je však možné zmírnit pomocí vhodných kontrol a omezení.

  1. Ochrana smartphonu před bezpečnostními hrozbami

Kontrola a dodržování zásad jsou dobrá opatření, ale neměli byste přehlížet ani robustní bezpečnostní softwarová řešení a nainstalovat nějakou aplikaci rodičovské kontroly. Všestranné řešení rodičovské kontroly, jako je Kaspersky Safe Kids, pomáhá nejen regulovat aktivity dítěte na chytrém telefonu nebo počítači, ale zároveň je chrání před různými bezpečnostními riziky a kybernetickými hrozbami.

  1. Ochraňte dítě i v reálném světě

Je důležité udržet děti v kontaktu s reálným světem a zajistit, aby netrávily veškerý svůj čas on-line. Když jsou děti někde venku, můžete sledovat jejich polohu pomocí řešení rodičovské kontroly – GPS sledovače, který vás informuje o poloze dítěte a pomůže vám ho najít na on-line mapě v reálném čase. Větší klid vám mohou pomoci zajistit také další funkce, například vymezení bezpečné oblasti a varování při jejím překročení nebo upozornění na brzké vybití baterie telefonu.

Další podrobnosti o možnostech nastavení mobilního zařízení najdete v části „Jak vytvořit dětský účet na Google“ na https://www.kaspersky.com/blog/google-account-for-your-kid/37230/.

Chcete-li se dozvědět více o bezpečnostním řešení Kaspersky Safe Kids, navštivte stránku http://www.kaspersky.cz/safe-kids.

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která byla založena v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jež tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání více než 400 milionů uživatelů a pro 250 000 firemních klientů přinášíme ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na adrese www.kaspersky.com