Jablonec vybuduje externí očkovací centrum v Městské hale

Město pomůže seniorům s registrací

V Jablonci nad Nisou, 26. 1. 2021: Statutární město Jablonec nad Nisou se rozhodlo následovat strategii státu v očkování proti nemoci Covid-19 zřízením vlastního externího očkovacího centra (EOC), a to v prostorách Městské haly. Zároveň pro zájemce, zejména z řad seniorů a imobilních klientů, zřídí registrační místo v jabloneckém Eurocentru, které budou doplňovat dvě informační telefonní linky. Záměr, který představil předseda pracovní skupiny města pro přípravu EOC David Mánek (ANO) – náměstek primátora pro sociální a zdravotní oblast, schválila rada města na svém zasedání 21. ledna 2021. Následně ho podpořili i zastupitelé. V centru by se mělo očkovat až tisíc lidí denně. 

„V jabloneckém okrese bude třeba zajistit podání přibližně 100 tisíc očkovacích dávek a jsem přesvědčen, že z mnoha důvodů je správné, aby se tento proces odehrával v rámci stávajícího zdravotního systému, tj. v nemocnici a v ordinacích praktických lékařů. Externí očkovací centrum chápu jako potřebné mimosystémové posílení očkovacích kapacit a v rámci pracovní skupiny města jsme se shodli, že je třeba jít i touto cestou,“ uvádí David Mánek

„Zároveň si uvědomujeme, že logické přenesení registrace zájemců o očkování do online prostředí může být pro určitou skupinu obyvatel velký, až nepřekonatelný problém. Proto jsme rozhodli, že město poskytne asistenční pomoc všem, kteří nemají dostatečnou znalost práce s internetem, jsou bez internetového připojení nebo nedisponují PC. Očekáváme, že tuto pomoc využijí zejména senioři a imobilní spoluobčané žijící osaměle bez možnosti na někoho se obrátit,“ dodává David Mánek.

Pro obsloužení zájemců o pomoc s registrací v centrálním registračním systému (CRS) budou v jabloneckém Eurocentru vytvořeny zvláštní provozní podmínky (informační cedule, čekárna, WC, zábrany, dezinfekce, apod.) a klientům se zde budou denně od 9 do 15 hodin věnovat proškolení pracovníci recepce. 

Provoz dvou informačních telefonických linek sloužících pro evidenci zájemců o pomoc s registrací budou zajišťovat sociální odbor magistrátu (pro imobilní klienty) a Eurocentrum (pro mobilní klienty). Při prvním kontaktu budou zjišťovat základní údaje o klientovi, kontakt pro ověření adresy a mobility klienta. V případě imobilního klienta provede sociální pracovník šetření v místě bydliště, kde v rámci odborného poradenství pomůže s registrací. V případě mobilního klienta bude nabídnut termín schůzky v prostorách Eurocentra.
Náměstek primátora David Mánek dále upřesňuje: „O externím očkovacím centru a vhodném místě pro něj jsme vedli složitá jednání, ve hře bylo několik objektů – Eurocentrum, Střelnice, zimní stadion, Sokolovna. Nejvhodnější dispozice nakonec měla Městská hala. Začátek provozu nemá dosud pevně stanovené datum, ale naše intenzivní příprava směřuje k jeho spuštění v březnu. Předpokládám, že se díky tomu dostaneme na očkovací kapacitu 500 až 600, v nárazech až 1000 lidí denně.“