Průzkum Providentu: Češi si finančně nevěrní nejsou

Praha, 8. února 2021 – U příležitosti 15. ročníku Národního týdne manželství si společnost Provident nechala zpracovat průzkum o finanční nevěře mezi partnery. Vyplývá z něj, že o penězích doma otevřeně mluví drtivá většina Čechů. 80 % dotázaných netají před partnerem přesnou výši mzdy. Pokud výplatu tají muži, podle třetiny z nich je pouze jejich věc, kolik vydělají. Polovina partnerů se doma radí úplně o všech výdajích. Téměř dvě třetiny před manželem či manželkou netají ani koupi něčeho dražšího jenom pro sebe. Ženy v tomto ohledu před partnery mlží častěji, 7 % jich občas novou věc schová do skříně a potom se tváří, že o tom manžel ví, ale nepamatuje si to.

Nejvíce tajnůstkářů je mezi čtyřicátníky a padesátníky

V posledním roce jsou partnerské vztahy v mnoha domácnostech intenzivnější. Pokud oba partneři pracují z domu, tráví spolu výrazně více času. Je tedy mnohem těžší, před partnerem něco tajit. Z lednového průzkumu Providentu vyplývá, že 80 % lidí s partnerem či partnerkou sdílí, kolik vydělají. 13,5 % pak sdílí aspoň přibližnou částku.

Pouze 4,8 % partnerů skrývá plat úplně. Nejvíc tajnůstkářů (8,7 %) je věku 45-53 let, nejotevřenější (0,8 %) jsou mladí ve věku 18-26. Nejčastější důvod k zatajení skutečné výše příjmu před druhým z manželů je argument, že jde o osobní záležitost. Dále 16 % respondentů uvedlo, že je již partner v otázce financí zklamal a chrání se tak. 14,5 % lidí si schovává finance bokem pro případ rozvodu.

Každému pátému muži nevadí, kolik žena utrácí 

Když jeden z manželů zatají utrácení bez porady, 57,5 % partnerů by to řešilo debatou nad problémem a stanovením pravidel. Každý osmý, by to neřešil vůbec a každý desátý by v takové situaci přistoupil k oddělení bankovních účtů.

Jak byste řešil/a situaci, kdy Váš manžel/manželka utrácí bez porady s Vámi peníze neuváženě?

Devět z deseti Čechů se poradí dřív, než začne utrácet

O vysoké míře důvěry mezi partnery vypovídá i fakt, že naprostá většina Čechů se před nákupem doma poradí. Polovina respondentů uvedla, že se radí před nákupem jakékoliv věci, 42 % by k tomuto kroku přistoupilo pouze u dražších věcí (spotřebiče, automobil). Každý devátý pak někdy v minulosti zatajil před svojí druhou polovičkou nákup něčeho pro sebe (nová kabelka, sportovní vybavení). Plnou cenu nepřizná 16,5 % mužů a 15,2 % žen. 7 % žen občas novou věc schová do skříně a potom se tváří, že o tom manžel ví, ale nepamatuje si to. Tuto taktiku volí jen 2 % manželů.

Zatajil/a jste někdy koupi něčeho pro sebe (např. nová kabelka, sportovní vybavení, akcie) manželce/manželovi?

Pět finanční pravidel pro klidné manželství

– radí Luboš Kratochvíl, odborník na osobní finance ze společnosti Provident

  1. Sdílejte s manželem / manželkou otevřeně, kolik vyděláváte
  2. Rodinný rozpočet sestavujte ve dvou
  3. Nákup dražší věci (osobní elektronika, luxusní kabelka) konzultujte s manželem / manželkou
  4. Pokud neodoláte náhodnému a znatelnému výdaji, svěřte se doma
  5. Případný finanční problém řešte konstruktivní diskusí a v klidu

O společnosti Provident Financial  

Společnost Provident Financial s.r.o. působí na českém trhu již 20 let a od vstupu na trh poskytla úvěr už miliónu klientů. Za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele a bez skrytých poplatků. V České republice zajišťuje zázemí společnosti 450 zaměstnanců a na 1 000 obchodních zástupců. Provident je členem České leasingové a finanční asociace. Díky jasným a férovým smluvním podmínkám se Provident Financial umístil mezi nejlepšími finančními institucemi v Indexu odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni.   

www.provident.cz  Mezinárodní skupina International Personal Finance (IPF), mateřská společnost českého Providentu, vznikla v roce 2007 oddělením od britské společnosti Provident Financial plc. Ta působí ve Velké Británii již od roku 1880. IPF pod obchodním označením Provident v současnosti působí v 11 zemích světa: v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Austrálii a v Mexiku. Prostřednictvím své sítě 30 000 obchodních zástupců poskytuje služby 2,5 milionům zákazníků a zaměstnává na 6 000 lidí. IPF je kotována na londýnské burze cenných papírů od svého vzniku (IPF.L). www.ipfin.co.uk