Kaspersky: počet útoků využívající zranitelná místa Microsoft Exchange Server roste, nejvíce zasažená je Evropa a USA

8. března 2021 – Začátkem března došlo k mimořádnému zneužití několika zranitelných míst spojených se Zero-Day na Microsoft Exchange Serveru. Útočníci spustili kód v rámci Exchange Serveru, díky němuž získali plný přístup k e-mailovým účtům na serveru. Společnost Microsoft již vydala opravu, ale analytici společnosti Kaspersky zaznamenali další nárůst útoků – zejména u organizací v Evropě a USA, které cílily na zneužití této chyby. V České republice byly napadeny servery Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva práce a sociálních věcí.

Od začátku března 2021 společnost Kaspersky detekovala podobné útoky na více než 1 200 uživatelů, přičemž tento počet neustále rostl. Největší počet (26,93 %) cílených uživatelů byl v Německu. Mezi další země, které byly zasaženy nejvíce, patří Itálie, Rakousko a Švýcarsko a USA. 

Země% uživatelů
Německo26.93%
Itálie9.00%
Rakousko5.72%
Švýcarsko4.81%
USA4.73%

Tabulka: Podíl uživatelů napadených v souvislosti s chybami v zabezpečení Microsoft Exchange Server podle měření Kaspersky, březen 2021

“Očekávali jsme, že pokusy o zneužití těchto zranitelných míst rychle porostou, zatím jsme podobný typ útoků detekovali ve více než stovce zemí, v podstatě po celém světě. S ohledem na typ těchto zranitelných míst je stále ohrožena řada organizací. I když počáteční útoky mohly být cílené, neexistuje důvod, aby se útočníci nezkoušeli zaměřit náhodně na jakoukoli organizaci, která provozuje tento server. Jejich akce jsou spojeny s vysokým rizikem krádeže dat nebo dokonce ransomwarem, a proto je třeba přijmout ochranná opatření co nejdříve,“ komentuje situaci Anton Ivanov, viceprezident pro výzkum hrozeb ve společnosti Kaspersky.

Produkty Kaspersky detekují hrozbu a chrání před nedávno objevenými zranitelnými místy serveru Microsoft Exchange Server pomocí různých technologií, včetně modulů Behavior Detection a Exploit Prevention. Společnost Kaspersky spojuje útoky a související následky s těmito soubory:

  • Exploit.Win32.CVE-2021-26857.gen
  • HEUR:Exploit.Win32.CVE-2021-26857.a
  • HEUR:Trojan.ASP.Webshell.gen
  • HEUR:Backdoor.ASP.WebShell.gen
  • UDS:DangerousObject.Multi.Generic
  • PDM:Exploit.Win32.Generic

O útocích využívajících chyby zabezpečení Microsoft Exchange Server lze nalézt více informací na Securelist.com.

K ochraně před útoky využívajícími výše uvedenou chybu zabezpečení společnost Kaspersky doporučuje následující:

  • Co nejdříve aktualizujte Microsoft Exchange Server.
  • Zaměřte obrannou strategii na detekci pohybů dat v rámci sítě. Věnujte zvláštní pozornost odchozímu provozu, abyste odhalili případnou nekalou aktivitu. Pravidelně zálohujte data. Ujistěte se, že k nim máte v případě nouze rychlý přístup.
  • Použijte spolehlivé řešení zabezpečení koncových bodů, například Kaspersky Endpoint Security for Business, které se zaměřuje na prevenci zneužití, analýzu chování a obsahuje nápravný modul, který je schopen zvrátit škodlivé aktivity. KESB má také mechanismy vlastní obrany, které mohou zabránit jeho zablokování kybernetickými zločinci.

O společnosti Kaspersky


Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která byla založena v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jež tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání více než 400 milionů uživatelů a pro 250 000 firemních klientů přinášíme ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na adrese www.kaspersky.com.