Praha 16. 03. 2021: Čeští mobilní operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone za posledních 12 měsíců významně podporovali českou společnost. Ve finančním vyjádření operátoři nejvíce pomáhali rodinám, následovaly firmy, školy a stát.
České rodiny získaly největší míru podpory od mobilních operátorů: „Hodnota služeb, jako jsou data zdarma, speciální TV balíčky, zvýhodněné fixní připojení k internetu anebo speciální tarify pro seniory, studenty či sociálně slabší spoluobčany, dosáhla za rok trvání pandemie téměř jedné miliardy korun,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS
Druhou největší úroveň podpory nabídli operátoři malým a střední firmám, živnostníkům či kulturním institucím. Hodnota služeb „navíc“ dosáhla za rok trvání pandemie částky 928 mil. Kč.
Operátoři svoji pozornost zaměřili i směrem ke školám a jejich komunikační infrastruktuře. Konektivita pro školy, zřizovatele škol či podpora stabilního připojení pro studenty a učitele dosáhla hodnoty 165 milionu korun.
Zbývajících téměř 178 milionů korun představovala aktivní podpora státních institucí. Šlo především o služby typu bezplatného rozesílání informačních SMS občanům ČR, komunikační podpora aplikace eRouška, pomoc s provozem linek 1212 a 1221 či zajištění lepší konektivity zdravotníků & pečovatelských domů.
Podpora mobilních operátorů v COVID době | Sektor celkem (Kč) |
Rodiny | 999 751 433 |
Firmy | 927 695 868 |
Školy & děti | 165 150 000 |
Stát | 177 680 000 |
2 270 277 301 |
Vedle zmíněných čtyřech kategorií pomoci (rodiny, firmy, škola a stát) rozvíjel každý z operátorů i svůj vlastní projekt podpory potřebným.
T-Mobile například pomáhá pětistovce dětí z rodin samoživitelů, kterým zajistil kompletní výbavu pro online výuku (notebook + LTE modem + SIM karta s daty zdarma).
Dalším 20 tisícům sociálně potřebným rodinám nabídl zdarma mobilní data, aby své děti mohly připojit k online výuce.
O2 se hodně angažovalo s projektem O2 Chytrá škola. Portál www.o2chytraskola.cz určený pro školy, pedagogy a rodiče rozšířilo o část zaměřenou na využití digitálních technologií ve výuce. Právě tam učitelé mohou najít rozsáhlý vzdělávací obsah včetně metodik a videí. Speciálně vytvořená stránka www.ucimesenadalku.cz pak pomohla školám zavést smysluplnou distanční výuku.
O2 i nadále pokračuje v podpoře socio-ekonomicky znevýhodněných rodin a dává zdarma připojení k internetu a potřebné příslušenství. Vedle stovek dětí, kterým operátor zdarma poskytl mobilní připojení a hardware v jarní vlně pandemie, připojuje dalších 1500 dětí do distanční výuky. Tato podpora probíhá ve spolupráci s organizacemi Česko.digital, Člověk v tísni, Eduzměna a Women For Women, díky tomu má pomoc smysl a patřičný dopad.
Vodafone také podporoval v obou vlnách on-line výuku. Poskytl notebooky, více než 800 modemů a připojení na půl roku zdarma. Ve spolupráci s Klubem svobodných matek firma věnovala 250 nových chytrých telefonů s předplacenou SIM kartou přednabitou na následujícího půl roku neomezeným voláním, SMS a 8 GB na každý měsíc dětem rodičů samoživitelů. Kromě toho podpořil v rámci své nadace seniory, ať už neomezenými minutami nebo tablety spolu s konektivitou a kurzem digitálních dovedností. Na digitální vzdělávání seniorů se Nadace Vodafone zaměří i v rámci připravovaného dlouhodobého programu, jehož cílem je umožnit co největšímu množství seniorů najít vztah k novým technologiím a naučit je využívat nejen pro vlastní potěšení ale i pro kontakt s rodinou, přáteli či pro nalezení nových koníčků.