Skupina TUkas prodala v roce 2020 přes 5 tisíc vozů a navzdory klesajícímu trhu udržela obrat téměř 3 miliardy korun

Praha, 18. března 2021 – Společnost TUkas a. s., česká rodinná firma zabývající se autorizovaným prodejem a servisem automobilů, zveřejnila obchodní výsledky za rok 2020. Přestože v České republice došlo v loňském roce k propadu trhu s osobními vozy, skupině TUkas se podařilo za rok 2020 prodat 5055 nových a ojetých vozů a dosáhnout neauditovaného obratu 2,9 miliardy korun. Nejvyšší počet prodaných nových vozů zaznamenaly značky ŠKODA, VW a KIA, ve srovnání s předchozím rokem si, co do množství prodaných kusů automobilů, nejvíce polepšily značky KIA a Dacia. 

Prodej nových a ojetých vozů

Skupina TUkas dosáhla v roce 2020 počtu 4133 prodaných nových automobilů. Přes značná omezení provozu prodeje vozů kvůli pandemii koronaviru zaznamenala tímto výsledkem pouze 5% pokles prodejů, ačkoliv celkově v loňském roce klesl prodej nových osobních vozů v České republice o 18,8 %.

Nejúspěšnější značkou, kterou skupina TUkas zastupuje, byla v roce 2020 značka KIA. Ta dosáhla jak největšího nárůstu (+84 %) počtu prodaných automobilů oproti roku 2019 (346 kusů/2019 vs. 636 kusů/2020), tak nejvyššího nárůstu obratu (+104 %). 

Druhého nejvyššího nárůstu (+18 %) počtu prodaných vozů oproti roku 2019 (457 kusů/2019 vs. 540 kusů/2020) dosáhla značka Dacia. Ta společně se značkou Renault navíc zaznamenala růst obratu o 15 %. 

Výsledek skupiny TUkas byl podpořen stabilním výkonem značky ŠKODA, která zaznamenala nejvyšší počet prodaných nových vozů za skupinu (1621 kusů). Tento srovnatelný výsledek s předchozím rokem je úspěchem, jelikož celkově značka ŠKODA na českém trhu propadla v roce 2020 v počtu prodaných nových aut o 11,6 %.

Ojetých vozů se i přes pandemická opatření v roce 2020 ve skupině TUkas prodalo 922 kusů. Jedná se sice o pokles v počtu prodaných kusů (-10 %), přesto v tomto segmentu vzrostl obrat o 21 %. Došlo také k navýšení prodeje finančních služeb s využitím výhodného financování o 13 %. 

Souhrnně v roce 2020 vzrostl prodej automobilů na úvěr (o 14 %), klesl naopak počet vozů prodaných „za hotové“ a na operativní leasing.

„V době, kdy trh výrazně klesal, se nám i přes ztížené podmínky podařilo prodat celkem 5055 nových a ojetých automobilů, což v součtu znamená pokles o pouhých 6 %. Našim dobrým výsledkům pomohlo i to, že jsme měli dobře nastaveny prodejní procesy včetně automatizace a on-line komunikace směrem ke koncovým zákazníkům,“ uvedl k obchodním výsledkům výkonný ředitel skupiny TUkas, Michal Zaorálek. 

Servisní služby

Navzdory nařízením vlády v souvislosti s epidemií koronaviru, jejichž důsledkem bylo mimo jiné také snížení mobility a tím i nižší poptávka po servisních službách, zůstal výkon servisních služeb společnosti TUkas na stabilní úrovni. Pokles obratu v této oblasti činil pouhých 5 %.

K obchodním výsledkům Michal Zaorálek dodává: „Složitá situace na automobilovém trhu spojená s pandemií koronaviru ovlivňuje provoz společnosti TUkas již od prvního čtvrtletí minulého roku. Obrovské poděkování patří všem našim zaměstnancům a jejich velikému nasazení, díky němuž se skupině TUkas podařilo udržet obchodní výsledky předchozího roku a v roce 2020 dosáhnout neauditovaného obratu v celkové hodnotě 2,9 miliardy korun. Letošní rok je zatím v mnoha směrech opředen velikou nejistotou. Ta pramení jak ze situace na trhu s novými vozy, jejichž nabídka je značně ovlivněna koronavirovými problémy v celém distribučním řetězci, tak z nedostačující nabídky kvalitních ojetých vozů. Na poptávku po automobilech a servisních službách má navíc vliv jejich omezená dostupnost i finanční nejistota, která mezi lidmi panuje. Přesto však věříme, že návrat k normálnímu životu už je nadohled a bude znamenat oživení ekonomiky ve všech směrech.“

Další informace o skupině TUkas:

Skupina TUkas je autorizovaným prodejcem a servisem značek Volkswagen, ŠKODA, Volvo, Opel, Kia, Renault a Dacia. Dále pak autorizovaným servisem značek Audi a Chevrolet. Ojeté vozy jsou nabízeny prostřednictvím programů ŠKODA Plus, Das WeltAuto, Volvo SELEKT, Opel Certifikované ojeté vozy, Kia Ojeté vozy a Renault SELECTION. Operativní leasing a dlouhodobý pronájem vozů zajišťuje společnost TT-Complex spol. s r.o. Skupina TUkas je českou rodinnou firmou působící na českém trhu od roku 1991. Více informací na www.tukas.cz