Čas koťat a štěňat – velká radost, ale i zodpovědnost

Praha, 29. března 2021 – Chladné období konečně ustupuje a ve vzduchu je už pomalu cítit jaro. S ním přichází čas rozpuku v přírodě a i první jarní vrhy koťat a štěňat. Kdo by odolal jejich láskyplným pohledům, mazlivému předení a všudypřítomné energii? Leckdo se tak rozhodne čerstvě odrostlého mláděte ujmout a dát mu nový domov. S tím přichází ovšem velká zodpovědnost: štěně či kotě je odteď závislé pouze na naší výchově. A tak se nabízí otázka – čím nejlépe krmit? A jak je vychovávat? 

Stravovací návyky a socializace mláďat začínají ihned po narození u jejich matky. Na její výživě záleží ještě předtím, než přivede mláďata na svět, proto by již v období 3. třetiny březosti měla proběhnout změna stravy na krmivo určené březím kočkám/ fenám. V prvních týdnech po narození jsou mláďata plně závislá na mateřském mléce a získávají z něj všechny potřebné živiny, vitamíny i minerály. Je tak důležité se starat o kvalitní život matky – musí se cítit v pohodě fyzicky, psychicky a dostávat nutričně vyvážené krmivo, jedině tak může dopřát zdařilý start do života svým maličkým potomkům.

Dovádění čili život kotěte

Po narození se o koťata stará výhradně kočičí maminka. V ideálním případě je krmí pouze mlékem několik prvních týdnů života. Může se ale stát, že nebude mít mléka dost pro všechny své potomky. V takovém případě je vhodné začít koťata dokrmovat speciálním mlékem pro koťata – nikoliv kravským, jelikož to má jiné složení a u koťat by mohlo způsobit průjem, případně i jejich úhyn. Mezi 4. až 12. týdnem kočka svá mláďata odstavuje a ta se začínají učit přijímat tuhou stravu. V této době je kotě malým průzkumníkem, raubířem – učí se chodit na kočičí záchod, škrabat drápky, prozkoumávat své okolí. Současně je velice důležitá hra se sourozenci a interakce s matkou – vypěstuje si návyky na celý život. Po 12. týdnu je již kotě zcela samostatné a může putovat do nového domova. 

V tento okamžik přechází ta velká zodpovědnost na nás, výchova kotěte a péče o jeho zdraví, které začíná již výběrem vhodného krmiva. „Jelikož dbáme o zdraví kočky po celou dobu jejího života, je třeba si dát pozor i na složení krmiva. Fitmin Purity Kitten je kompletní krmivo pro koťata, kterým uspokojíte jeho mlsný jazýček díky obsahu čerstvého masa a zároveň mu poskytnete prvotřídní kvalitu díky vyvážené receptuře bez obilovin tzv.  krmivu Grainfree,“ vysvětluje Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin. Toto krmivo je vhodné i pro březí a kojící kočky, jelikož dodá potřebnou výživu nejen koťátkům, ale i jim. 

Pac a pusu, vaše štěně

Podobně to funguje i u psů. Fena potřebuje kvalitní a vyvážené krmivo, aby byla schopna zajistit plnohodnotnou výživu štěňat v prvních dnech jejich života. Ta je nezbytná pro vytvoření imunitního systému a posílení obranyschopnosti štěňátka. Pokud mléko feny nestačí, je možné pejsky dokrmovat kaší či mlékem, které je sestaveno přesně pro jejich potřeby (stejně jako u koček, tak ani u psů není vhodné nahrazovat mléko feny mlékem kravským). Vybírat můžete například z produktů Fitmin instantní mléko pro štěňata, anebo Fitmin instantní kaše pro štěňata (typ produktu zvolíte podle stáří štěněte). Oba produkty obsahují mimo jiné i probiotika, která pomáhají se správnou funkcí trávení a jsou vhodná pro štěňata všech plemen. Ještě v době, kdy jsou štěňata u matky, začínají přijímat postupně pevnou stravu (granule). Nejčastěji se začíná s příkrmy, kdy jsou granule přimíchávány do kaše, tvarohu aj. Před odstavem by již štěně mělo být plně soběstačné a nezávislé na mateřském mléce. „Když si převezete štěně domů, dbejte rad chovatele a dodržte harmonogram krmení i typ krmiva tak, jak vám doporučil. Změnu krmiva proveďte nejdříve za 14 dní od chvíle, kdy si štěňátko dovezete. Krmení štěňat probíhá častěji než u dospělého psa (zhruba 3 – 4x denně). A pozor, i když jsou štěňátka roztomilá, nenechme se unést a dávejme si pozor na jejich celkový energetický příjem. Nepřehánějme to s překrmováním, či nadměrným přilepšováním pamlsky,“ upozorňuje Adéla Palacká.

Fitmin nabízí několik variant krmiv pro štěňata. V rámci Fitmin výživového programu je možné zvolit krmiva i podle velikosti psa: Fitmin Mini/Medium/Maxi Puppy, které dodávají štěňatům potřebnou energii a vyvážený poměr minerálů a vitamínů pro jejich správný růst. Krmivo je založené na drůbežím mase s rýží, díky čemuž pejsek dostane plnohodnotný pokrm obohacený o zdraví prospěšné benefity, jako jsou prebiotika, juka, cheláty, komplex dentální péče a mnoho dalšího. Pokud jako chovatelné upřednostňujete holistická grainfree (bezobilná) krmiva, je pro vaše štěně vhodné kompletní krmivo s čerstvými rybami Fitmin Purity Grain Free Fish. Případně, pokud by se vám líbilo krmivo na rýži a jiném než drůbežím mase, Fitmin nabízí Fitmin Purity Rice Lamb and Salmon Puppy (jehněčí krmivo pro štěňata s lososem a rýží), na kterém si s chutí smlsnou i ti největší rozmlsanci.

Výchova a odměňování

Ke štěněčímu období neodmyslitelně patří i výcvik a s ním spojené podávání pamlsků při správně provedeném cviku. Mnoho majitelů ale zapomíná, nebo si možná spíše neuvědomuje, že pamlsky tvoří podstatnou část jídelníčku štěněte, proto je třeba porci pamlsků odečíst od celkové denní krmné dávky, aby nebylo štěně překrmováno. Docházelo by tak k obezitě psa a mohly by nastat zdravotní komplikace. Často je vhodné jako odměnu volit granule (odebrat je z krmné dávky), anebo pokud granule nejsou pro štěně dostatečně atraktivní jako odměna, je potřeba vybírat z nabízených produktů důkladně a číst jejich složení. Pochoutky by totiž neměly obsahovat dochucovadla, cukry, sůl a nekvalitní komponenty.

„Pokud tedy chcete dopřát mazlíčkovi to nejlepší, volte mezi čerstvým, vařeným anebo sušeným masem (opět ale sledujte složení a vyvarujte se produktům obsahujícím glycerol, sorbit, sůl, cukr a další suroviny, které udržují měkkost pochoutky). Mějte na paměti, že když maso usušíte, není měkké, ale je křehké (pochoutka tedy nejde ohnout, ale je potřeba ji zlomit),“ vysvětluje Palacká.

Nejen jíst, ale i pít

Nikdy však nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvé vody pro vašeho malého společníka, ať už štěně či kotě. „Voda by měla být dostupná v průběhu celého dne a měli byste ji častěji obměňovat (minimálně každý den by měla být natočena čerstvá). A při její výměně nezapomeňte kontrolovat pitný režim vašeho mazlíčka (jaké ubylo množství vody z misky), můžete tak předejít některým zdravotním problémům, jako jsou třeba záněty ledvin či močového měchýře,“ uzavírá odbornice Adéla Palacká.

O značce Fitmin

Fitmin je tradiční česká značka sídlící v podhůří Orlických hor, kde s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům vyrábí krmiva, výživové doplňky a naturální pochoutky pro psykočky a koně. Od vzniku značky Fitmin uplynulo už více než 21 let a za tu dobu se mnohé změnilo, avšak základní hodnota rodinného byznysu – poctivý přístup k práci – zůstala zachována. Celou společností i nadále prostupuje duch původních zakladatelů společnosti, rodiny Štěpánkových. Jejich chovatelská a zemědělská tradice měla v Helvíkovicích vždy hluboké kořeny. Jako první u nás Fitmin v roce 2010 přišel s unikátní technologií přidávání čerstvého masa do procesu výroby krmiv, díky které si produkty zachovávají skvělou chutnost. Živiny zůstávají ve špičkové kvalitě a nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, že je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom do granulí. Navíc to není maso ledajaké – jedná se o maso vysoké kvality, které je srovnatelné s kvalitou masa, které se používá v potravinářství.