Hackeři se při podvodech nejčastěji vydávají za Microsoft, český phishing zneužívá například Českou poštu nebo banky

 • 39 % phishingových útoků zneužívajících známé značky se maskovalo za Microsoft
 • Nejčastěji jsou při phishingových útocích zneužívané značky technologických organizací, následují dopravní společnosti a banky

PRAHA – 27. dubna 2021 — Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky v 1. čtvrtletí 2021. Z reportu vyplývá, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

Microsoft byl i v prvním čtvrtletí 2021 nejčastěji zneužívanou značkou. 39 % všech phishingových útoků zneužívajících známé značky se týkalo právě tohoto technologického giganta (jedná se o mírný pokles oproti 43 % ve čtvrtém čtvrtletí 2020). Vysoký počet podvodů souvisí s koronavirovou pandemií, hackeři se totiž zaměřují na zaměstnance pracující na dálku. Ani na druhém místě nedošlo ke změně, DHL bylo napodobováno v 18 % phishingových podvodů. Zločinci se i nadále snažili zneužívat rostoucí závislost na online nakupování.

Nejčastěji jsou při phishingových útocích zneužívané značky technologických organizací, následují dopravní společnosti a banky vystřídaly na třetím místě maloobchod. Banky Wells Fargo a Chase jsou mezi desítkou nejčastěji zneužívaných značek. Útočníci přizpůsobují své techniky a taktiky a reagují na prudký nárůst online plateb a s ohledem na koronavirovou pandemii celkově větší závislost na online bankovnictví, nakupování a doručování.

„Na začátku roku jsme zaznamenali nárůst podvodů, při kterých kyberzločinci napodobují známé značky. Útočníci navíc přizpůsobují své taktiky aktuálním trendům a událostem, takže pro uživatele může být často složité rozpoznat, že se jedná o nějakou hrozbu,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Hackeři se snaží zmást důvěřivé uživatele a vylákat z nich cenná data. Často je to mnohem jednodušší, než se nabourat do nějaké organizace. Uživatelé by si vždy měli pečlivě rozmyslet, než někam zadají své informace a přihlašovací údaje nebo než kliknou na odkaz nebo přílohu v podezřelých zprávách.“

Při phishingových útocích se kyberzločinci snaží zneužívat známé značky a napodobovat jejich webové stránky, včetně URL adresy a designu stránek. Odkaz na podvodný web šíří e-mailem nebo textovou zprávou, popřípadě na stránky přesměrují uživatele z jiných webových stránek či podvodných mobilních aplikací. Podvodný web také často obsahuje formulář určený k odcizení přihlašovacích údajů, platebních dat nebo jiných osobních informací.

Nejčastěji zneužívané značky ve phishingových podvodech v 1. čtvrtletí 20201

 1. Microsoft (39 % všech phishingových podvodů zneužívajících známé značky)
 2. DHL (18 %)
 3. Google (9 %)
 4. Roblox (6 %)
 5. Amazon (5 %)
 6. Wells Fargo (4 %)
 7. Chase (2 %)
 8. LinkedIn (2 %)
 9. Apple (2 %)
 10. Dropbox (2 %)

Ukázka podvodů zaměřených na dopravní společnosti

Check Point během prvního čtvrtletí 2021 zaznamenal řadu škodlivých phishingových e-mailů, které se vydávaly za zprávu od DHL a pokoušely se stáhnout do počítače oběti trojan pro vzdálený přístup Agent Tesla. Na první pohled se mohlo zdát, že byl e-mail odeslán z adresy support@dhl.com, ale ve skutečnosti byla odesílací adresa jiná. Uživatel byl ve zprávě požádán o stažení souboru „DHL-IVN.87463.rar“, který obsahoval škodlivý spustitelný soubor s malwarem Agent Tesla.

V e-mailových schránkách českých uživatelů se objevuje i řada lokalizovaných phishingových zpráv. Hackeři se často snaží zneužívat například značku České pošty a lákat oběti na zprávy o nedoručené zásilce.

Ukázky bankovního phishingu

Kyberzločinci se ve phishingových zprávách zaměřují také na banky a krádeže přihlašovacích údajů a informací o účtech. Čeští uživatelé si musí dávat pozor i na celou řadou lokalizovaných zpráv, které se vydávají za informace od předních bank.

Podobné podvody jsou běžné po celém světě. Check Point například objevil velké množství zpráv zneužívajících banku Wells Fargo. E-mail s předmětem „Váš online přístup byl zablokován“ se pokouší nalákat oběť ke kliknutí na škodlivý odkaz, který uživatele přesměruje na podvodnou stránku vypadající jako skutečný web Wells Fargo. Uživatel je následně vyzván k zadání uživatelského jména a hesla. Řada podvodů věrně kopíruje předlohu, takže obětí se mohou stát i pozorní uživatelé. Je proto potřeba dodržovat základní bezpečnostní doporučení a také používat nějaké pokročilé zabezpečení.

Škodlivý e-mail s předmětem „Váš online přístup byl zablokován“

Podvodná přihlašovací stránka https://d998a665f5%5B.%5Dnxcli%5B.%5Dnet/

Jak se chránit před phishingem? Přinášíme několik základních bezpečnostních tipů:

 1. Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu věcí, které signalizují phishing. Jedná se například o špatné formátování, pravopisné a gramatické chyby a obecné pozdravy jako „vážený uživateli“ nebo „drahý zákazníku“. Ujistěte se také, že odkazy začínají https:// a nikoli http://. A nikdy nedůvěřujte podezřelým zprávám.
 2. Sdílejte s rozvahou. Obecně platí, že nesdílejte více, než je nezbytně nutné, a to bez ohledu na cílový web. Společnosti nepotřebují vaše rodné číslo, abyste u nich mohli nakoupit. Nikdy neposkytujte své přihlašovací údaje třetím stranám.
 3. Smažte podezřelé e-maily. Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, důvěřujte svým instinktům a podezřelý e-mail smažte bez otevírání a klikání na odkazy.
 4. Neklikejte na přílohy. Neotvírejte přílohy v podezřelých nebo podivných e-mailech – zejména přílohy Word, Excel, PowerPoint nebo PDF.
 5. Ověřte odesílatele. U každého e-mailu zkontrolujte, kdo jej posílá. Kdo nebo co je zdrojem e-mailu? Obsahuje e-mailová doména nějaké překlepy? Dávejte pozor na překlepy nebo rozdíly v e-mailové adrese odesílatele. A neváhejte blokovat podezřelé odesílatele.
 6. Neodkládejte aktualizace. V mobilním telefonu i počítači používejte vždy nejnovější verze softwaru, které mají opravené chyby a záplatované zranitelnosti. Použití zastaralého softwaru může hackerům umožnit, aby se dostali k vašim osobním informacím.
 7. Používejte moderní bezpečnostní řešení. Řada bezpečnostních řešení vás ochrání i před phishingovými podvody a ověří, zda je zadání přihlašovacích údajů rizikové nebo nikoli.

Check Point Brand Phishing Report vychází z informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, která přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje každý den více než 3 miliardy webových stránek a 600 milionů souborů a každý den identifikuje více než 250 milionů škodlivých aktivit.

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.