Otevřete sportoviště, žádají Češi i provozovatelé. Zachránit zdravou populaci chtějí i za cenu omezujících opatření

Praha, 28. 4. 2021 – Plošná uzávěra, kterou sportovní sektor zažívá takřka půl roku v kuse, nedává logiku návštěvníkům ani provozovatelům. 92 % návštěvníků sportovních a relaxačních zařízení by při aktivitách dodržovalo základní hygienická opatření. Alternativním možnostem provozu a zpřísněným hygienickým nárokům by se ochotně přizpůsobili i provozovatelé. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost MultiSport Benefit. 

Češi se bez sportu obejdou jen těžko. 70 % aktivních sportovců nemá s drobnými přestávkami od října možnost navštívit svá oblíbená zařízení a během zimy se většina z nich upnula k online cvičení. „Alternativní způsoby sportování jsou samozřejmě lepší, než nemít pohyb žádný. Přesto ale vidíme, že početnou skupinu návštěvníků sportovišť domácí cvičení příliš neuspokojuje – nemají motivaci, vůli ani psychickou oporu, kterou jim běžně dodávají sparing partneři a trenéři,“ říká Marián Škripecký, country manažer MultiSport Benefit pro Českou republiku. 

Pro možnost si zacvičit v oblíbeném zařízení by drtivá většina sportujících Čechů byla ochotna dodržovat základní hygienická opatření. Mezi ně by patřila například pravidelná dezinfekce rukou (92 %), omezený počet lidí na prostory sportoviště (88 %), uzavřené sprchy a převlékárny (65 %). „Vzhledem k nyní již běžnému testování na COVID-19 v zaměstnání a všudypřítomného nošení roušek či respirátorů je nasnadě otevřít brány sportovišť i za cenu mírných nepříjemností jako jsou opatření, která zamezí shlukování lidí a přenosu kapének. Lidé vnímají, že pokud se při dodržování hygienických opatření nenakazí v práci, obchodě nebo hromadné dopravě, by mohli bezpečně navštěvovat i svá oblíbená sportoviště,“ dodává Škripecký.

Situaci může komplikovat také přechod ze systému PES na nově představené „balíčky“. „Opuštění původního systému PES a zavedení nových balíčků vyvolává spoustu otázek. V současné podobě chybí přesné definování podmínek a jejich upřesňování za pochodu jen zvýší nejistotu provozovatelů, kteří budou každý den napjatě sledovat data a počty nových případů. S postupem vakcinace proti COVID-19 je také nutno dále upravit pravidla pro návštěvníky z řad očkovaných, kteří by se jinak museli nechat zbytečně testovat a zatěžovat tak systém jak finančně, tak kapacitu testovacích zařízení. Mrzí nás, že sport opět není prioritou pro vládu, protože jeho spuštění může trvat dlouhou dobu. Zároveň nový balíčkový systém nám neříká, s čím počítat do budoucna. Přece není možné fungovat na základě testů a omezení do nekonečna. Pozitivní je, že sportoviště jsou připravena otevřít ihned, jak to bude možné, a věříme, že i sportovci se požadavkům vlády budou chtít maximálně přizpůsobit,“ uvádí Škripecký.

Provozovatelé otevření sportovních a relaxačních zařízení vyhlíží již několikátým měsícem a opatření berou jako hotovou věc. „Při otevření našich Saunových světů Saunia se plánujeme řídit nařízeními krajských hygienických stanic a ministerstvem zdravotnictví. Budeme určitě pokračovat i v opatřeních, která jsme zavedli již dříve nad rámec povinných nároků. Náš personál bude samozřejmě vybaven respirátory, bude pravidelně testován na COVID-19 a v prostorách budeme dezinfikovat kontaktní plochy se zvýšenou intenzitou. Pokud to bude potřeba, jsme ochotni požadovat AG testy zákazníků a měřit jim teplotu u vstupu. To vše by bylo doplňkem „standardu“, jako je dezinfikování prostorů, 100% výměna vzduchu pomocí vzduchotechniky a podobně,“ říká Jaroslav Zonyga, COO společnosti Saunia s.r.o.   

Věříme, že zdravé a bezpečné sportování je nejlepší obranou proti koronaviru a dalším nemocem. Naši zákazníci už nás prosí na kolenou, ať areál otevřeme, že už nutně potřebují sportovat. A my jsme připraveni udělat vše pro to, abychom toto přání splnili,“ uzavírá Petra Valentová z hradeckého SPORTPARK HIT.

O společnosti MultiSport Benefit

Firma MultiSport Benefit, s.r.o., působí v ČR od roku 2010 a je dceřinou společností Benefit Systems SA. Tato mateřská společnost byla založena v roce 2001 a zaujímá vedoucí postavení na polském trhu zaměstnaneckých benefitů v oblasti sportu a relaxace. Hlavním produktem společnosti MultiSport Benefit, s.r.o., je partnerská síť zařízení, které lze navštívit s kartou MultiSport – zaměstnanecký benefit, který může zaměstnavatel pracovníkům buď plně hradit, na jeho financování se podílet, nebo si kartu zaměstnanec platí na měsíční bázi sám.

Kartu MultiSport mohou zaměstnanci využít každý den na jeden volný vstup v síti více než 2 700 sportovních a relaxačních zařízení po celém Česku a Slovensku. Na výběr zde mají přes 260 druhů aktivit. Tento benefit tedy dává svým uživatelům možnost vyzkoušet si různé aktivity a dělat zrovna to, na co mají náladu.

Karta MultiSport dnes dává více než 160 000 českým zaměstnancům příležitost, aby se cítili lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce. Díky tomu jsou zdravější, spokojenější a v práci výkonnější. Pomáhá tak se snížením fluktuace zaměstnanců a posílením loajality vůči zaměstnavateli.