Výzva startupů vládě

Vláda sice ráda a často mluví o podpoře start-upů, v klíčovém plánu pro oživení naší ekonomiky z krize je ale digitální ekonomika spíše jen nechtěnou popelkou. 


Jako asociace sdružující většinu českého startupového ekosystému, jsme proto vyzvali premiéra Andreje Babiše a oba ekonomické vicepremiéry Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka, aby zjednali nápravu a skutečně podpořili nadějné firmy v Národním plánu obnovy.

Musíme přitom zdůraznit, že nám jde především o reformy, které nám sama navrhuje Evropská komise a které by měly být podpořeny investicemi. Přesně tak, jak mají být Národní plány obnovy sestaveny. Nevoláme tedy po větším kusu z porcovaného medvěda, ale chceme skutečnou a potřebnou změnu pro české start-upové prostředí.

Hlavní body našeho otevřeného dopisu, jehož plnou verzi přikládám a který naleznete i na webu www.czechstartupnation.cz, jsou následující:

  • Udržme si ty nejlepší podnikatele v Česku, nenuťme je odejít do zahraničí – žádáme proto o zapracování standardů “EU Startup Nations Standard” jako reforem do Národního plánu obnovy.
  • Dejme šanci českým zaměstnancům stát se vlastníky, investory a podnikateli – žádáme proto o přijetí potřebných změn v oblasti zaměstnaneckých akcií (tzv. ESOP) i nad rámec evropské deklarace.
  • Investujme do Česka jako země budoucnosti, ne jako muzea minulosti – žádáme proto, aby Národní plán obnovy doprovodil uvedené reformy i potřebnými investicemi v komponentě digitální ekonomika a nedocházelo k jejich dalším škrtům.