Nákladní hák vrtulníku Bell 505 získal certifikaci EASA

Fort Worth, TX (6. května 2021) – Společnost Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že Agentura Evropské Unie pro bezpečnost letectví (EASA) schválila možnost používání nákladního háku vrtulníku Bell 505.  Hák slouží k přepravu vnějšího nákladu o hmotnosti až 2 000 liber (cca 907 kg). 

„Certifikovaný nákladní hák představuje důležité vylepšení vrtulníku a přinese velkou přidanou hodnotu, zejména při zajištění nejrůznějších užitkových misí a celkové vyšší bezpečnosti přepravy,“ řekl Duncan Van De Velde, generální ředitel společnosti Bell pro Evropu a Rusko. „Bell 505 je široce uznávaný pro svou všestrannost a přizpůsobivost. Nový nákladní hák pro tento model tak našim evropským zákazníkům bezpochyby přinese ještě větší užitek.“

Společnost Storm Heliworks AB, švédský provozovatel vrtulníků, v listopadu 2018 otestovala nákladní hák pro stroj 505 v Kanadě. Během testování prováděla širokou škálu specializovaných operací včetně výstavby elektrického vedení, asistence při kácení stromů kolem elektrického vedení, lesní inspekce, kontroly výskytu komárů, hašení požárů a dalších.

„Naše zkušenosti s vrtulníkem Bell 505 byly velmi pozitivní. Ukázal se jako vynikající stroj pro naše mise,“ řekl Dennis Sundqvist, zástupce provozního manažera Storm Heliworks. „Nákladní háky jsou pro naši práci důležité. Bell 505 je ve své kategorii nejsilnějším vrtulníkem, jaký jsme při práci měli možnost použít. Certifikovaný nákladní hák pak pro stroj představuje další významnou přidanou hodnotu.“

Společnost Rocky Mountain Rotors, která je jedním z předních severoamerických operátorů Bell 505, využívá nákladní háky během pátracích a záchranných operací (SAR) a pomocných misí. Společnost je hlavním provozovatelem vrtulníků v Montaně, Wyomingu a Idahu a podrobně popsala své zkušenosti s tímto strojem: „Bell 505 je mimořádně různorodý stroj vhodný k nasazení v nejrůznějších misích,“ řekl Mark Taylor, zakladatel, spolumajitel a hlavní pilot Rocky Mountain Rotors. „Několikrát se stalo, že jsme stroj museli rychle překonfigurovat z osobního vrtulníku na nákladní, hlavně v případě pátracích a záchranných misí. Jeho výkon by však v každé situaci opravdu působivý. “

„Mezi provozními náklady stroje 505 a dlouhým lehkým singlem je velký cenový rozdíl,“ pokračoval Taylor. „Pokud bych potřeboval přepravit těžší náklad, zvolil bych spíše větší jednomotorové letadlo. Na druhou stranu 505 je velmi dobrý stroj a jeho provoz je výrazně levnější. Hodně nám pomohlo, že jsme díky němu konkurenceschopní, navíc ho lze provozovat v komplikovaném a členitém terénu Montany.“

Vrtulníky Bell 505 létají rychlostí 125 uzlů (232 kilometrů za hodinu) a mají užitečné zatížení 1 500 liber (680 kg). Jsou navržené tak, aby byly bezpečné, snadno ovladatelné a poskytovaly provozovatelům velkou přidanou hodnotu. Stroj byl navržen v prvé řadě s ohledem na bezpečnost, výkon a cenovou dostupnost a kombinuje osvědčené systémy s pokročilými technologiemi a elegantním moderním vzhledem.

###

O společnosti Bell 

Bell, dceřiná společnost konsorcia Textron Inc., je přední průmyslový výrobce komerčních a vojenských, pilotovaných i bezpilotních leteckých strojů a průkopník v oblasti otočných rotorových motorů. Celosvětově známá společnost pro svůj prvotřídní zákaznický servis, vývoj novinek, inovativních řešení a špičkovou kvalitu svých výrobků. Stroje z Bell slouží zákazníkům ve vice než 120 zemích světa. 

O konsorciu Textron Inc.

Textron Inc. je mezinárodní společnost, která využívá svou globální síť leteckého, vojenského, průmyslového a finančního obchodu, k tomu, aby svým zákazníkům poskytla inovativní řešení a prvotřídní servis. Společnost Textron je známá po celém světě svými silnými značkami – např. Bell Helicopter, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Greenlee a Textron Systems. Pro více informací navštivte www.textron.com.

Některá prohlášení v této tiskové zprávě jsou plánovaná prohlášení, které mohou obsahovat výnosy a tržby nebo popisovat strategie, cíle, výhledy apod. Toto prohlášení se vztahuje pouze k datu, kdy bylo vydáno, a naší povinností není jej v budoucnosti aktualizovat či revidovat. Toto prohlášení podléhá známým i neznámým rizikům a dalším faktorům, které se mohou lišit od našich skutečných výsledků.