Poslechněte si exkurzi za klíčovými momenty minulého režimu. Díky, že můžem spouští nový podcast Audiokalendárium

Neziskový spolek Díky, že můžem přichází s novým podcastem pod názvem Audiokalendárium. Krátké epizody připomínají události nejen z naší nedávné minulosti. Podcast bude vycházet na historická výročí a významné svátky. Dá prostor známým osobnostem, které svým hlasem provedou posluchače důležitými kapitolami dějin. Premiérový díl se věnuje prvním svobodným volbám v Polsku. Audiokalendárium je možné poslouchat na Spotify a dalších platformách.

Krátké a naučné podcasty se postupně zaměří na více než 30 významných historických momentů nejen z české historie. Kromě všeobecně známých výročí, jako je 21. srpen nebo 17. listopad, se dostane také na pád komunismu v Maďarsku a Bulharsku, na petici Několik vět nebo politickou demonstraci Baltský řetěz. Tato a další témata nabídne Audiokalendárium v pěti až deseti minutách plných historických faktů a souvislostí, dobových záznamů a humoru. 

Na posluchače rozhodně nečeká nudné přeříkávání učebnic nebo nezáživná historická přednáška. Audiokalendárium je ideálním formátem jak pro doplnění výuky ve škole, tak pro každého, kdo si chce udělat přehled v historii, ale nemá čas si informace hledat sám. „Audiokalendárium není určené jen pro nadšence do historie. Během pár minut má za úkol lidem připomenout to nejzásadnější, co se v dané výročí v minulosti stalo. Oprášit si své vědomosti tak posluchači mohou jednoduše při cestě do práce a školy nebo při jiných každodenních činnostech. Neustále se totiž snažíme nacházet nové cesty, jak lidem atraktivním způsobem nabídnout informace, díky kterým zůstanou v obraze a budou se orientovat v naší nedávné historii a třeba se u toho i pobaví,” uvedla Anna Zemanová za Díky, že můžem.


Kdo se zaposlouchá, ten se dozví nejen zásadní fakta, ale také kuriozity. Audiokalendárium totiž přináší odpovědi na překvapivé otázky jako: „Co má společného Polsko a ředkvičky? Kolik slov má Několik vět a kolik vět má Dva tisíce slov?“. Každým dílem provází hlas známé osobnosti, která má k historickému tématu blízko. V druhém díle se po stopách Klubu českých turistů vydá cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura. V červnu podcast připomene také justiční vraždu Milady Horákové. Následujícímu dílu propůjčí svůj hlas známá influencerka Gabriela Heclová. Posluchačům přiblíží petici Několik vět, která v létě 1989 bez nadsázky posunula dějiny. Vypravěči jednotlivých epizod během pár minut shrnují temné i veselé milníky dějin, které neodmyslitelně patří k cestě za svobodou zemí bývalého sovětského bloku. 

Audiokalendárium je možné poslouchat na  Spotify a dalších platformách.


Díky, že můžem je spolek tvořený dvěma desítkami studentů a mladých lidí. Osmým rokem organizují největší listopadové oslavy svobody – Korzo Národní. Spolku se podařilo utvořit tradici občanských a kulturních oslav sametové revoluce přímo na Národní třídě. Společně s ostatními chtějí říct „Díky, že můžem”, všem těm, kteří se tehdy na stejném místě zasloužili o to, že dnes žijeme svobodě.  Usilují o kultivaci angažované občanské společnosti ctící humanistické a demokratické ideály. Takové, která bere svobodu jako zodpovědnost, nikoliv však samozřejmost. Mezi jejich další aktivity se řadí vzdělávací kampaň Samet na školách, spolupráce se zástupci neziskového sektoru nebo mezinárodní projekt ku připomínce pádu železné opony. https://www.dikyzemuzem.cz/

https://www.facebook.com/dikyzemuzem

https://www.instagram.com/dikyzemuzem/