Česká firma BTL opět pomáhá, tentokrát pandemií zasažené Indii

Od začátku pandemie skupina BTL věnovala českým a zahraničním nemocnicím celkem 400 ventilátorů v hodnotě 100 milionů korun a patří podle žebříčku Forbesu mezi 10 největších českých donátorů

Praha/Dillí, 11. června 2021 – Mezinárodní firma českého původu – skupina BTL – věnuje přetíženým indickým nemocnicím 40 plicních ventilátorů, aby pomohla při řešení pandemie koronaviru. První dodávku plicních ventilátorů darovala skupina BTL do nemocnice G. B. Pant Hospital v Dillí, do Nemocnice SVP (Sardar Vallabhbhai Patel Institute of Medical Sciences and Research) v Ahmadábádu, do nemocnice Shri Ram Murti Smarak Trust v Bareilly a The Gujarat Cancer & Research Institute v Ahmadábádu. Situace v Indii je kritická. Země se v současnosti potýká se silnou vlnou tohoto virového onemocnění, kvůli němuž zde přibývá nejvíce infikovaných a zemřelých s covidem na světě. O další dodávce plicních ventilátorů pro Indii firma jedná. Přední výrobce zdravotnické techniky je rovněž od loňského jara zatím největším soukromým dárcem plicních ventilátorů v Česku. 

Českému zdravotnictví doposud věnovala skupina BTL na 300 plicních ventilátorů a 125 tisíc respirátorů. Tyto přístroje, které jsou při pandemii koronaviru nezbytné při záchraně vážně nemocných lidí na jednotkách intenzivní péče i v záchrankách, poslala zdarma skupina BTL také do Rumunska (40 ks) a  Bulharska (20 ks).

„Situace v Indii je kritická – čtvrt milionu nově pozitivních denně, země, která je stokrát větší než Česká republika a má zdravotnictví na desetkrát horší úrovni. Bohužel, restrikce už lidé nerespektují. Už nechtějí, je to moc dlouhé, špatně komunikované a rozjelo se to,” říká ředitel BTL Tomáš Drbal. Se situací v Indii je osobně dobře obeznámen, protože pro firmu BTL zde zakládal její vývojové středisko.

Mezinárodní skupina BTL je předním světovým výrobcem zdravotnické techniky pro fyzikální terapii, kardiologii a estetickou medicínu. Plicní ventilátory i respirátory loni v rekordním čase vyvinula a certifikovala, aby pomohla řešit akutní problém s nedostatkovým zbožím ve zdravotnictví.

„Obecně to vypadá, že indickému zdravotnictví pomůže jakákoliv pomoc. V současné době nejvíce zdravotnickým zařízením chybí kyslík. Naše plicní ventilátory pomohou zejména pacientům v kritickém stavu, protože umožňují asistované dýchání během spontánní inhalace, což snižuje problémy se synchronizací dýchacího úsilí pacienta,“ vysvětluje Tomáš Drbal.

Od začátku pandemie skupina BTL věnovala českým a zahraničním nemocnicím celkem 400 ventilátorů v hodnotě 100 milionů korun

Plicní ventilátor BTL-606 vytvořili čeští inženýři v rekordním čase za pouhé čtyři měsíce loni na jaře na základě volné licence globální americké firmy Medtronic. Přístroj je multifunkční, a díky tomu ho nemocnice mohou používat i následně nejen při léčbě onemocnění Covid-19. “Plicní ventilátory jsme začali vyrábět z toho důvodu, abychom mohli něčím dlouhodobě přispět při léčbě koronaviru,“ dodává ředitel BTL Tomáš Drbal. Plicní ventilátor BTL je přitom sofistikovaný přístroj, který nabízí až pět režimů a umožňuje využití podle stavu pacienta – umí vytvářet tlakový kyslík do masky, asistuje při dýchání a další varianty dýchání za pacienta. Oproti jiným plicním ventilátorům se může používat například i v sanitkách. Tržní cena jednoho ventilátoru se pohybuje kolem 250 tisíc korun. O plicní ventilátory začal být všeobecně v zahraničí zájem. Doposud ventilátory BTL zakoupila zdravotnická zařízení v několika zemích i mimo Evropu.

O BTL

Skupina BTL, založená v roce 1993 v České republice, je předním světovým výrobcem zdravotnické techniky pro fyzikální terapii, kardiologii a estetickou medicínu. Skupina BTL zaměstnává přes 1 700 lidí ve více než 55 zemích světa. V roce 2019 dosáhla obratu přibližně 8 miliard korun. Nejsilnějšími cílovými trhy jsou Spojené státy, Evropa a Asie. V roce 2007 vstoupila skupina BTL na americký trh s prvním estetickým přístrojem a o třináct let později se stala největším dodavatelem neinvazivních estetických přístrojů v USA. V roce 2016 skupina uvedla na trh unikátní kardiologické řešení pro léčbu náhlého úmrtí zejména mladých sportovců, které je využíváno sportovními kluby po celém světě. Ve fyzioterapii je světovou jedničkou díky šíři nabídky a unikátních parametrech přístrojů.