Češi mají své úspory nejčastěji na běžném účtu v bance

Hradec Králové, 28. června 2021 – Skoro šest z deseti Čechů (58 %) má svoje úspory uložené na běžném účtu v bance. Přibližně stejně lidí si ukládá peníze doma (15 %), jako využívá investiční fondy (14 %). Velmi konzervativní přístup Čechů k investicím potvrdil průzkum, který pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, vypracovala agentura STEM/MARK.

Preference Čechů v oblasti investic se v čase příliš nemění. Plných 60 % Čechů ukládalo své peníze do banky i podle průzkumu z roku 2018 a v roce 2019 si peníze v hotovosti ukládalo doma 18 % respondentů. V průběhu posledních třech let se nezměnila ani míra využívání spořících účtů a termínovaných vkladů v bankách. V letech 2018 a 2019 využívalo tuto formu spoření 40 %, resp. 46 % Čechů, v aktuálním průzkumu jde jen o 47 % respondentů. Využívání investičních fondů mírně pokleslo z 18 % v roce 2018 na současných 14 %, podobně jako investování do nemovitostí (z 12 % na 8 %). 

„Překvapivý je pro nás výsledek stálého využívaní spořících účtů a termínovaných vkladů, které dnes nabízejí tak nízké výnosy, že se prakticky nevyplatí jejich používání v porovnání s běžnými účty. Vysoké výnosy neposkytují ani investiční fondy a do akcií či dluhopisů investuje dlouhodobě kolem 6 % Čechů. Snížení podílu investic do nemovitostí může souviset s velmi rychlým růstem jejich cen během posledních let,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Češi příliš nevyhledávají investice do cenných kovů (mírně přes 3 %), kryptoměn (necelá 3 %) ani do luxusního zboží nebo umění (necelé 1 %). Zatímco v průzkumu z roku 2020 čtvrtina (25 %) Čechů uvádí, že žádné peníze neinvestuje, ještě v roce 2019 to bylo téměř 75 %. Svoje finance investují výrazně častěji muži (60 %), než ženy (27 %). V roce 2019 byl tento podíl 33 % mužů oproti 18 % žen. 

Muži investují mnohem častěji než ženy a také vyhledávají rizikovější způsoby investování do akcií a dluhopisů nebo do kryptoměn. Ženy jsou mnohem konzervativnější a svěří své peníze zpravidla investičním fondům nebo investují do nemovitostí. Nejčastěji investují mladí lidé ve věku 25 až 34 let s vysokoškolským vzděláním,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Ochota k investicím roste se zvyšujícím se osobním příjmem, resp. příjmem domácnosti. Nejčastěji investují podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, pracovníci z oboru IT a zaměstnanci z finančního sektoru.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Motto společnosti „Pomáháme splácet dluhy“ je výsledkem inovační politiky orientované na smírná řešení. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.

Označeno tagem