S červnem končí odklad povinnosti podat insolvenční návrh, hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí

Praha, 28. června 2021 – Novela insolvenčního zákona odložila z důvodu pandemie až do 30. června povinnost podat insolvenční návrh. Toto moratorium nyní vyprší a jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, který se specializuje na insolvenční právo, namísto skutečného řešení se tak pouze uměle oddálily reálné následky koronavirové krize. V druhé polovině roku proto lze očekávat dramatický nárůst firemních insolvencí.

„Zákon ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru, který do 30. června 2021 odložil povinnost podat insolvenční návrh, namísto skutečného řešení pouze uměle oddálil reálné následky koronavirové krize v určitých oborech a lokalitách. Je možné, že část dlužníků se rozhodla počkat s podáním insolvenčního návrhu s nadějí na určité zlepšení situace. Jejich problém se tím ale vyřešit nemusel, naopak umělé oddalování mohlo vyvolat druhotnou platební neschopnost jejich věřitelů a celý problém se tak jen přesunul na další osoby,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Přicházející problém dokládají i čísla. V květnu bylo vyhlášeno 60 bankrotů obchodních společností a 581 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Zároveň bylo podáno 83 návrhů na bankrot obchodních společností a 557 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. Oproti dubnu se tak počet bankrotů ve všech kategoriích zvýšil. Vyplývá to z analýzy dat portálu http://www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Otázky našich klientů z řad statutárů na insolvenční řízení a odpovědnost spojenou s pozdním podáním insolvenčního návrhu jsou stále častější. Sice se snaží do poslední chvíle oddálit úpadek, zároveň se ale obávají vlastní odpovědnosti. Při opožděném podání insolvenčního návrhu budou totiž věřitelům odpovídat za škodu, která jim tím vznikne,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. Této odpovědnosti se statutární orgán zprostí, pouze pokud opožděné podání návrhu nemohl odvrátit nebo pokud nedošlo ke snížení uspokojení věřitelů. „Proto je více než dobré, pokud statutáři dostatečně v předstihu – než se začnou projevovat první známky finančních problémů – vyřeší i právní ochranu svého soukromého majetku, aby ochránili svou rodinu a při insolvenci společnosti řešili jen práci, a ne dopad problémů na své nejbližší,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Obezřetnost členů statutárních orgánů je tak na místě a jejich zájem o informace z oblasti insolvencí proto předpovídá, jaký ekonomický vývoj zřejmě přinesou následující měsíce,“ dodává Pavel Strnad.

O Právní Ochrana Majetku – P. O. M.:

Právní ochrana majetku je speciální produkt určený vlastníkům nemovitostí, veřejně registrovaných věcí (kam patří například veterány, jachty, letadla nebo podíly ve společnostech) a cenných předmětů, kteří chtějí přistoupit zodpovědně k sobě a ke svému nejbližšímu okolí a vyvarovat se konfliktním a nákladným přechodům majetku v rámci dědictví, majetkových ztrát v případě rozvodu, možným podvodům, závisti či škodám z pouhých nedopatření. Více informací na www.pravniochranamajetku.eu.

O AK Polverini Strnad:

Advokátní kancelář Polverini Strnad funguje na trhu téměř 20 let. Po celou dobu své existence usnadňuje svým klientům podnikání a nabízí komplexní business řešení včetně nadstandardních služeb – jako jsou například záruky na smlouvy, upozornění na závazné termíny nebo přípravy jednoduchých obchodních shrnutí právních dokumentů. Kancelář působí v Praze, Římě, Brně a Bratislavě. Jejími zakladateli jsou Pavel Strnad a Giampaolo Polverini. Více informací na www.ak-ps.eu.