Datovou schránku si zřídilo 300 tisíc Čechů, pandemie jejich počet téměř zdvojnásobila

Tisíc nově zřízených datových schránek týdně? Před pandemií zcela výjimečný jev (stalo se to jen jednou). Dnes nikoliv. Týdně si totiž datovou schránku zřídí v průměru téměř tři tisíce lidí. 

Praha 21. července 2021 – Zatímco na začátku roku 2020 mělo svou datovou schránku 159 tisíc fyzických osob, letos v lednu to bylo 224 tisíc a za necelých sedm měsíců jejich počet dosáhl úrovně 300 tisíc, což se stalo právě v těchto dnech. Datové schránky mají i úřady a právnické osoby, proto je jejich celkový počet podstatně vyšší: 1,33 milionu.  

„Datová schránka dává smysl především lidem, kteří potřebují komunikovat s úřady, ale nechtějí vyřizovat všechno osobně. Nechuť chodit na úřady nebo na poštu pak počet těchto lidí rychle zvedá. Pokud se nic nezmění, jen letos jich přibude dalších sto tisíc,“ říká Pavel Nemrava, ředitel divize eGovernment společnosti Software602, která má agendu datových stránek na starosti. 

Nárůst počtu lidí využívajících datové schránky ukazuje následující graf – jde o hodnoty vždy po týdnu od začátku roku 2020 do současného týdne.

Zdroj: Software602

Měníme způsob, jak lidé pracují s dokumenty

Jsme 602®. Stvořili jsme legendární textový editor T602, první elektronickou poštu s archivací zásilek, první formulářové dokumenty s elektronickým podpisem ve formátu XML a první transakční jádro v EU, které doručilo přes miliardu právně závazných digitálních dokumentů. Pomohli jsme postavit Datové schránky nebo Czech POINT. Od roku 1991 vyvíjíme software, který lidem šetří čas, peníze a spoustu papíru. Více na https://www.602.cz/o-602.