Společenská debata o právech LGBT+ komunity znovu ožila v souvislosti s přijetím diskriminačního zákona v Maďarsku a s nedávným konáním festivalu Prague Pride. Myšlenku svobodné lásky a rovnoprávnosti podporuje také nová kolekce výběrové kávy a designových triček s výtvarnými motivy z dílny maďarského malíře. Je to první vlaštovka v rámci dlouhodobého projektu na podporu skupin LGBT+ s názvem Pride Gallery Blend, za kterým stojí pražská kavárna a společenské útočiště Vnitroblock a kreativní komunikační agentura VMLY&R. Trička i káva jsou v prodeji ode dneška v pražském Vnitroblocku a přibližně za týden si trička budete moci koupit také v online obchodě Footshop.cz.
Aktuální společenská a politická situace v Maďarsku ukazuje, že svoboda projevu, lidská důstojnost a rovnost stále ještě nejsou samozřejmostí ani ve vyspělých státech. „Česká republika je relativně malá země, ale co se týče podpory a prosazování práv LGBT+ komunity, jsme progresivní a držíme si pozici otevřeného, liberálního ostrůvku uprostřed Evropy. A právě z této pozice chceme vyjádřit podporu lidem z těchto skupin a jejich podporovatelům, kteří žijí v méně privilegovaných zemích. Spojili jsme se proto s pražskou kavárnou a multifunkčním prostorem Vnitroblock a vymysleli jsme společně projekt s názvem Pride Gallery Blend. Jeho smyslem je podpořit umělce z LGBT+ menšin, pomoci jim zviditelnit jejich tvorbu a problémy LGBT+ komunity v jejich zemi,“ říká kreativní ředitelka agentury VMLY&R Julia Dovlatova, která je autorkou kreativního konceptu projektu a se svým týmem připravila také jeho vizuální podobu.
Právě v Maďarsku byl nedávno podepsán zákon zakazující šířit materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví mezi lidmi mladšími 18 let, proto byl jako první vybrán pro spolupráci maďarský umělec, malíř Ákos Molnár.
„Chtěli jsme využít náš kulturní přesah a přijít s projektem pro dobrou věc. Naším cílem bylo vyhnout se patosu a vágnímu idealismu, který, jakkoli bývá dobře míněný, je vzdálený skutečné podstatě. Proto jsme si jako nosič pro naše sdělení vybrali speciální kolekci směsí kávy. Základní lidská práva totiž může, a dokonce by mělo, podporovat i něco tak všedního, jako je třeba káva. Káva vás nesoudí a neptá se, kdo jste – přináší rovnocenný požitek každému, kdo se jí napije,“ říká Lukáš Žďárský, spolumajitel Vnitroblocku.
Výsledkem je kolekce několika druhů kávových směsí s pěti designovými etiketami. Každá z nich vyobrazuje jedno písmeno nebo znak z názvu LGBT+ a zároveň je ukázkou tvorby vybraného umělce. Společně se zrnkovou kávou se od úterý 10. srpna prodávají ve Vnitroblocku i kolekce triček v pěti stejných designech, vždy ve dvou variantách – bílé a černé. Během srpna kolekci doplní sada plakátů ve stejných provedeních. Dvěstěgramové balení kávy bude dle odrůdy k dostání od 300 Kč/kus, trička se budou prodávat za jednotnou cenu 990 Kč/kus.
Společně mají Vnitroblock i agentura VMLY&R do dalšího roku ambice expandovat do světa a celý projekt rozvinout v plnohodnotnou platformu podporující mladé LGBT+ tvůrce z celého světa.
O Ákosi Molnárovi
Ákos Molnár je maďarský malíř. Aktivně vystupuje za práva LGBT+ komunity a k plátnu a štětcům přistupuje jako ke způsobu, jak bojovat za své přesvědčení. Jak sám říká, láska se nesmí stát hříchem – má mnoho barevných podob a není černobílá, stejně jako není černobílý náš svět.
Ve své tvorbě pracuje s paletou výrazných barev vyvolávajících bouřlivé emoce. Nejčastěji je to ohnivě červená, rozechvělá modrá a nazelenalé odstíny. Někdy však svou charakteristickou barevnou paletu úmyslně rozbíjí a mění ji ve volné asociace, lyrické a někdy zase brutálně upřímné. Jeho tvorba je nabitá lidskými emocemi, ale obsahuje také mnoho duchovních momentů. Při tazích štětcem po plátně se nechává vést vnitřní revolucí a ukazuje, že ve světě není pořádek.