OPPO představuje inovativní zobrazovací technologie, určující budoucnosti vývoje zobrazování v chytrých telefonech

Inovace zahrnují zcela nový RGBW snímač, kontinuální optický zoom, technologii pětiosé optické stabilizace obrazu a novou generaci fotoaparátu pod displejem

Praha, 19. srpna 2021 – Společnost OPPO, přední světová značka chytrých zařízení, uspořádala akci OPPO Future Imaging Technology Launch Event 2021. V průběhu této online akce představila společnost OPPO řadu průlomových novinek v oblasti zobrazovacích technologií chytrých telefonů, zaměřených na modernizaci snímačů, modulů a algoritmů. Společnost se zaměřuje na vlastní vývoj a optimalizaci základních zobrazovacích technologií, aby uživatelům umožnila „snadno zachytit krásu života“.

Mezi tyto Inovace patří: RGBW snímač OPPO nové generace, kontinuální optický zoom v rozsahu 85–200 mm, technologii pětiosé optické stabilizace (OIS) a novou generaci fotoaparátu pod displejem s řadou vlastních algoritmů umělé inteligence (AI). Díky využití těchto nových technologií dosáhla společnost OPPO velkého skoku v oblasti zobrazovacích technologií chytrých telefonů, které pokrývají různé zobrazovací schopnosti, včetně světelné citlivosti, možností stabilizace zoomu, výzkumu budoucích podob produktů a dalších.

Nový snímač: RGBW snímač nové generace zvyšuje světelnou citlivost s vylepšeným barevným výkonem

RGBW snímač nové generace od společnosti OPPO výrazně zlepšuje světelnou citlivost zavedením dalších bílých subpixelů (W), průlomové technologie DTI a vlastního algoritmu pixelů typu 4 v 1, vyvinutého společností OPPO. Díky těmto inovacím umožňuje nový snímač zachytit o 60 % více světla než předchozí snímače a zároveň dosahuje až 35% snížení šumu, takže za špatných světelných podmínek poskytuje mnohem jasnější a čistší snímky.

RGBW snímač nové generace je vytvořen pomocí pokročilé výrobní a zpracovatelské technologie, která zvyšuje úroveň výpočetního výkonu, potřebného k provádění složitých algoritmů, a maximalizuje množství dat získaných prostřednictvím bílých pixelů snímače. Vlastní algoritmus pixelů typu 4 v 1 od společnosti OPPO pomáhá podstatně zvýšit barevný výkon snímače a předcházet problémům, jako jsou nepřesné barvy a moaré vzory. Také špičková technologie izolace pixelů DTI na novém snímači účinně zabraňuje subpixelovým přeslechům a zlepšuje kvalitu obrazu.

RGBW snímač nové generace dokáže nejen zlepšit snímání fotografií za slabého osvětlení, ale díky vylepšení pleti, textur a kontrastu také zvýšit expresivitu portrétů na fotografiích i ve videu. Nový snímač bude v produktech OPPO komerčně dostupný od 4. čtvrtletí roku 2021.

Nové moduly: Kontinuální optický zoom v rozsahu 85–200 mm podporuje mimořádně plynulé přiblížení a pětiosá stabilizace zaručuje čistší snímky

Nově uvedeným modulem je kontinuální optický zoom v rozsahu 85–200 mm, který na hardwarové úrovni přepracovává základní konstrukční modul: 

  • Poprvé využívá pro technologii čočky kombinaci skla a plastu a zavádí dvě ultratenké, vysoce přesné asférické skleněné čočky, které výrazně zvyšují optické efekty, jako je například minimalizace rozptýleného světla. 
  • Inovativní použití tunelového magnetorezistivního snímače (TMR) umožňuje stabilnější a přesnější pohyb čoček v modulu fotoaparátu. 
  • Nově vylepšený motor vodicí hřídele zvyšuje dynamický náklon, při kterém lze pohybovat soustavou objektivů, a tím podporuje kontinuální optický zoom při vyšších zvětšeních.

Tyto inovace podporují kontinuální optický zoom při ekvivalentu ohniskových vzdáleností mezi 85 a 200 mm a umožňují zachytit ostré snímky při každé úrovni zvětšení, od blízkých a osobních portrétů až po vzdálenou krajinu, bez nutnosti ořezu. Uživatelé si mohou vychutnat plynulý přechod v celém rozsahu zoomu s kvalitou obrazu srovnatelnou s profesionálními fotoaparáty. Tato technologie také zabraňuje běžným problémům, jako je přeskakování, nepřesnost vyvážení bílé barvy nebo zkreslení barev, které se mohou vyskytnout u zoomu v systémech s více fotoaparáty.

Novinkou od společnosti OPPO je také pětiosá optická stabilizace (OIS), která umožňuje procesoru systému přijímat data o pohybu z gyroskopu, analyzovat je a pomocí algoritmů je rozložit na příslušné složky. Data jsou pak předávána dvěma pohyblivým součástem: objektivu a obrazovému snímači, které jsou odpovídajícím způsobem poháněny motory s kuličkovými ložisky a slitinami s tvarovou pamětí. 

Pokud je pohyb relativně malý, jsou snímky stabilizovány především pomocí OIS s posunem objektivu – což pokrývá horizontální (X) a vertikální (Y) posun. Když je však amplituda pohybu relativně velká, využije se také OIS s posunem snímače – zahrnující horizontální posun (X), vertikální posun (Y) a natáčení – spolu s kompenzací pomocí algoritmu, aby bylo dosaženo stabilizace v pětiosém prostoru. 

Tím je umožněn maximální úhel stabilizace ±3°, což je třikrát více než u tradiční technologie OIS v mobilních zařízeních, a zároveň se snímač může posouvat s přesností 2 μm. V případě nočních záběrů nebo záběrů pořízených v pohybu může proprietární technologie algoritmu společnosti OPPO pomoci výrazně zlepšit stabilitu, zřetelnost a barevnost, jelikož zvyšuje výkon kompenzace vibrací až o 65 %. Pětiosá optická stabilizace obrazu od OPPO bude komerčně dostupná od 1. čtvrtletí roku 2022.

Nový algoritmus: Algoritmy vyvinuté společností OPPO podporují novou generaci fotoaparátu pod obrazovkou, aby byla zajištěna dokonalá rovnováha mezi kvalitou displeje a fotoaparátu

V neposlední řadě představila společnost OPPO také novou generaci řešení fotoaparátu pod obrazovkou pro budoucí chytré telefony. Inovativní geometrie pixelů zajišťuje v oblasti fotoaparátu pod displejem vysoce kvalitní zobrazení s rozlišením 400 PPI. Použití průhledného připojení a nové konstrukce vede k mnohem jemnější kvalitě zobrazení s plynulejším vizuálním zážitkem. Díky tomu, že každý pixelový obvod řídí pouze 1 pixel („1-to-1“) na obrazovce a přesné technologii algoritmické kompenzace od společnosti OPPO, je chromatičnost a jas celé obrazovky řízen přesněji, s odchylkou pouze asi 2 % a zlepšenou životností displeje až o 50 %.

Americký výzkumný institut společnosti OPPO navíc vyvinul řadu zobrazovacích algoritmů využívajících technologii umělé inteligence – včetně redukce difrakce, antikondenzace, HDR a AWB – pro lepší optimalizaci kvality obrazu fotoaparátu pod displejem. Model umělé inteligence pro redukci difrakce společnosti OPPO byl také pomocí desítek tisíc snímků vycvičen tak, aby vyřešil problémy způsobené difrakcí u zdroje světla a umožnil uživatelům pořizovat jasnější a přirozeněji vypadající snímky.

Aby společnost OPPO vyhověla neustále se měnícím požadavkům uživatelů po celém světě na zobrazování, dále posiluje své globální výzkumné a vývojové kapacity. V současné době má společnost OPPO 6 výzkumných ústavů, 5 výzkumných a vývojových center a desítky zobrazovacích laboratoří po celém světě, včetně nové zobrazovací laboratoře v indickém Hajdarábádu a zobrazovací laboratoře v japonské Jokohamě, která je zodpovědná za vytvoření řady vlastních zobrazovacích technologií společnosti OPPO, používaných v smartphonech řady Reno. Do budoucna se bude společnost OPPO nadále zaměřovat na implementaci svých vlastních zobrazovacích technologií a dále posilovat spolupráci s průmyslovými partnery, aby uživatelům poskytla ještě lepší zážitek ze zobrazování.

_________________________________________________________________

O ZNAČCE OPPO

OPPO je přední světová značka na poli chytrých telefonů a zařízení. Svůj první mobilní telefon společnost uvedla na trh již v roce 2008 a od samého začátku se snaží do technologií vkládat své srdce i duši.  Zároveň neúnavně usiluje o dokonalou harmonii designu a inovací. Dnes OPPO nabízí širokou škálu chytrých zařízení v čele se sériemi smartphonů s označeními Find a Reno. Mimo ta poskytuje OPPO svým uživatelům vlastní softwarovou nadstavbu uživatelského prostředí ColorOS. OPPO působí ve více než 40 zemích světa. Po celém světě má také 6 vlastních výzkumných ústavů a 5 center výzkumu a vývoje. V Londýně sídlí OPPO International Design Center. Po celém světě má OPPO více než 40 000 zaměstnanců. 

Označeno tagem