Cena hraček se meziročně zvýšila jen mírně. Některé zboží však podražilo o více než 30 %

Průměrná cena hraček narostla pouze mírně. Mezi hračkami však existují kategorie, u nichž k podstatnému cenovému nárůstu došlo. Ukazuje to meziroční srovnání cen v letech 2020 a 2021, které připravila česká technologická společnost Disivo, která se věnuje dynamické cenotvorbě e-shopů.

Z meziročního srovnání cen hraček vyplynulo, že došlo pouze k mírnému navýšení jejich ceny. Konkrétně v průměru narostla o 2,4 %. Mezi hračkami však existují kategorie, v nichž bylo cenové navýšení výraznější. Například cena lehátek a houpátek narostla o 8,2 %, chodítka a vozítka podražila o 5,2 %. Některé produkty z těchto kategorií však zdražily i o více než 30 %.

Mírné navýšení ceny bylo dále pozorováno v kategorii dřevěných hraček, kde se konkrétně jednalo o 4% nárůst. I v této skupině zboží však existují produkty, jejichž cena narostla výrazněji. Šlo zejména o dřevěná puzzle, u nichž se průměrná cena zvedla také o více než 30 %.

“Očekáváme, že tyto trendy zůstanou platné také v době nadcházejících předvánočních nákupů. Zatímco cena většiny produktů z kategorie hraček by měla zůstat na aktuálních hodnotách, u některých výrobků předpokládáme, že dojde k jejímu dalšímu navýšení a zákazníci tak budou nuceni sáhnout hlouběji do kapsy. Na trhu je dále cítit očekávaný nedostatek zboží. Mnohé e-shopy mají obavu, aby měly vůbec co prodávat. To je další důvod, proč si myslíme, že tlak na růst cen bude dále sílit,” upozorňuje Petr Bláha, šéf společnosti Disivo.

O Disivo 

Disivo je český technologický startup, který se zaměřuje na dynamickou cenotvorbu pro e-shopy. Zohledňuje prodejnost jednotlivých produktů, jejich skladové zásoby, strategie produktové cenotvorby a data získaná od konkurence. Tím dokáže firmám díky optimalizaci zvýšit zisky v průměru o 8 % a ušetřit produktovým manažerům až dva dny práce týdně. Projekt vznikl v roce 2018 a vedle tuzemského trhu působí také na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku. Disivo využívá například online lékárna Pilulka.cz. Do rozvoje produktu a zahraniční expanze Disiva v roce 2020 investovali 400 000 eur český kapitálový fond Nation 1 spolu s tuzemskými investory Martinem Rozhoněm a Kamilem Levinským.