STADA v Třinci plní sliby, do Walmarku tečou nové technologie

Když v loňském roce společnost STADA koupila tradičního českého výrobce doplňků stravy, třinecký Walmark, slíbila investice do výrobního závodu a logistického centra. Walmark se mezitím stal globálním centrem excelence pro doplňky stravy v rámci STADA, montují se výrobní linky na nové formy přípravků a výrobky z Třince putují na další a další zahraniční trhy.


„Plníme sliby a investujeme do nových výrobních technologií v našem závodě Walmark. Zázemí mezinárodní farmaceutické skupiny umožňuje rozšiřovat výrobu v Třinci a stejně tak dostat stávající portfolio Walmarku na nové trhy. Nejvíce si ale vážíme toho, že naši kvalifikovaní zaměstnanci představují světovou špičku v oblasti vývoje a výroby doplňků stravy,“ říká generální ředitel STADA v ČR Tomáš Mihál.

Do Třince se přesouvá výroba z ostatních továren STADA, výrobky míří na světové trhy

Výrobní závod Walmark se stal globálním centrem excelence pro doplňky stravy v rámci STADA krátce po loňské akvizici, protože se jedná o moderní závod zaměřující se, v rámci skupiny, právě na doplňky stravy. Tím ale nastoupená cesta růstu teprve začíná. Objem výroby do roku 2022 stoupne na 849 milionů tablet/kapslí. Výrobky se budou nově prodávat v dalších 14 zemích.

V roce 2020 továrna vyrobila 15 milionů balení výrobků. V roce 2021 to bude okolo 20,5 milionu krabiček s doplňky stravy, což představuje meziroční nárůst o zhruba 30 %. Počet vyrobených tablet/kapslí meziročně vzroste z 580 milionů v roce 2020 na předpokládaných 661 milionů v roce 2021.

Původní portfolio Walmarku se zároveň úspěšně dostává na nové trhy. V současnosti se jedná zejména o Rusko a Dálný východ.  Závod ale aktuálně vyrábí například také tablety pro výrobní závod STADA ve Velké Británii. Tyto trhy také primárně stojí za letošním aktuálním nárůstem výroby v Třinci.

„Postupně budeme v Třinci vyrábět většinu potravinových doplňků STADA, a do Třince tak přineseme další nové formy přípravků, které se zde doposud nevyráběly,“ říká ředitel třinecké továrny Martin Hefner.

Nové technologie umožní výrobu nových forem doplňků stravy

Ruku v ruce s přesuny výroby do Třince a expanzí tamních produktů na nové trhy jde i rozšiřování technologických možností továrny. V letošním roce již proběhla investice do stroje na výrobu plochých a válcových sáčků. Nové produkty přijdou do výroby od posledního čtvrtletí. Dále probíhá investice do stroje na výrobu kapslí, tedy další nové technologie. Nové stroje by měly být dodány na konci tohoto roku.

Co se týče distribuce, plánuje STADA rozšíření distribučního centra v Českém Těšíně ze stávající kapacity cca 6 000 paletových míst na 10 000 paletových míst a instalaci poloautomatického skladu včetně vozíků VNA naváděných systémem přes indukční trasy v podlaze. Další investice pro nejbližší období budou v souladu s plánem mířit zejména do nových technologií.

„Že se nám podařilo realizovat všechny tyto změny v průběhu jednoho roku, je zejména zásluhou lidí. Úspěšně transformovat výrobní závod na globální centrum excelence pro doplňky stravy dokáže jenom silný, cílevědomý, obětavý tým s velkým nasazením, který v Třinci máme,“ doplňuje Tomáš Mihál.


O společnost STADA Arzneimittel AG
STADA Arzneimittel AG sídlí ve městě Bad Vilbel v Německu. Společnost se zaměřuje na generika, včetně speciálních generik, a produkty zdravotní péče pro spotřebitele bez lékařského předpisu. Celosvětově společnost STADA Arzneimittel AG prodává své výrobky v přibližně 120 zemích. V roce 2020 dosáhla společnost STADA tržeb ve výši 3 010,3 mil. EUR a zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) ve výši 713,3 mil. EUR. K 31. prosinci 2020 zaměstnávala STADA po celém světě 12 301 lidí.