Black Friday bude letos silnější, prodeje e-shopům porostou až o 20 %

Podle dat konzultační společnosti Proficio lze očekávat, že letošní slevová akce Black Friday bude mnohem silnější, než ta loňská a tržby e-shopům porostou až o 20 %. V roce 2020 rostly tržby z online nákupů v týdnu Black Friday oproti předchozímu týdnu totiž nejméně za několik posledních let – oproti roku 2019 pouze o 10 %. Nejsilnější byl také loňský pokles v následujícím týdnu, kdy se tržby propadly o 20 %. 

Společnost sledovala třítýdenní období před, při a po Black Friday. Z čísel předchozích let jasně vyplývá, že po Black Friday tržby e-shopům klesají, naopak rostou v týdnu, kdy samotná akce probíhá. V roce 2018 to bylo o 32 %, stejně, jako v roce 2019, v roce 2020 to už bylo ale jen o 10 %. Loni měl tedy Black Friday na růst tržeb zatím nejnižší vliv. Nejsilnější byl také pokles v následujícím týdnu – tržby se propadly o 20 %. 

“Black Friday je dlouhodobě zajímavá příležitost jak pro zákazníky, tak pro e-shopy. Někdo na něj dokonce čeká celý rok, aby si mohl koupit zboží za výhodnější ceny. Obrovský nárůst e-commerce v roce 2020 však působil, že akce tak trochu zapadla. Letos se ale růst zpomalil a jsme opět blíže normálu z roku 2019 – tedy očekáváme, že lidé se opět vrátí ke svým nákupním zvyklostem” vysvětluje Petr Halík, CEO ve společnosti Proficio. 

Z dat dále vyplývá, že Češi utrácejí týden po Black Friday ještě méně, než týden před akcí navzdory blížícím se Vánocům. Je tak pravděpodobné, že většinu vánočních dárků nakoupí právě v průběhu týdne Black Friday.  Pro 73 % respondentů jde o vhodnou příležitost pro nákup vánočních dárků, podle 53 % navíc letos hrozí, že zboží bude zdražovat, a tak je lepší dárky nakoupit dříve. I proto je především pro ženy zajímavý benefit prodloužené lhůty pro vrácení zboží zakoupeného během Black Friday až do dnů po vánočních svátcích.

I když objemy online nákupů každoročně rostou, samotný Black Friday dosud zaznamenával čím dál menší výkyvy. Letos by se však mohlo jednat o rozdíl 20 – 30 %.

O Proficiu:

Proficio vzniklo v roce 2013, jejím zakladatelem a CEO je Petr Halík. Společnost patří mezi 16 klíčových agentur Googlu a je specifická svou komplexní nabídkou služeb. V roce 2020 se Proficio sloučilo s webovým studiem Porta Design. Proficio tak v tandemu zajišťuje poradenství a full service – od UX a výkonnostních kampaní přes SEO až po správu sociálních sítí či videoprodukci. Mezi klienty agentury patří například VELUX, Sanitino, Ytong, SportObchod, Student Agency, Deichmann, Pneuboss nebo Konica Minolta.

Více informací na: www.proficio.cz