Koronavirová turbulence významně zrychlila konsolidaci bank ve střední a východní Evropě. Trh fúzí a akvizic rekordně roste

Praha, 7. ledna 2022 – Pandemie v roce 2020 bankovnímu sektoru ve střední a východní Evropě přichystala největší výzvu od finanční krize v roce 2008. Akumulované kapitálové rezervy, přísnější monitoring a striktní kontrola podstupování rizik ze strany regulačních orgánů – to vše přispělo k relativně vysoké odolnosti celého bankovního sektoru. Celková bilanční suma vzrostla o 6,8 % a dosáhla 1 605 miliard EUR ke konci roku 2020. To vyplývá ze studie Deloitte CEE Banking a M&A Study 2021, která mapuje historický vývoj v 15 zemích regionu CEE v letech 2019 a 2020 a identifikuje hlavní trendy v oblasti fúzí a akvizic, které hýbaly bankovním sektorem v letech 2020 a 2021.

Pandemie koronaviru zatím ještě neměla významnější negativní dopad na kvalitu aktiv, a proto se průměrné rizikové náklady začaly vracet na úroveň z doby před pandemií, čímž se zmírnil tlak na pokles ziskovosti. V roztříštěném bankovním sektoru střední a východní Evropy již probíhá konsolidace, v posledních letech byla uzavřena řada transakcí, nestrategičtí hráči ve střední a východní Evropě opouštějí nebo racionalizují svou činnost, a to se silným akvizičním apetitem klíčových hráčů v regionu.

„Konsolidace bankovního sektoru zůstane jedním z hlavních témat i v nadcházejících letech, vždyť je mimo jiné i podporovaná ze strany evropských bankovních regulátorů S ohledem na budoucnost bude nanejvýše důležitá robustnost bankovního systému, schopnost absorbovat otřesy, úspory z rozsahu a provozní účinnost, přičemž větší, diverzifikovanější bankovní skupiny by se mohly dostat do pozice, kdy budou selektivně získávat jiné banky,“ doplňuje Roman Lux, ředitel v oddělení finančního poradenství Deloitte.

V prvním roce pandemie si bankovní sektor udržel růstové tempo a bankovní aktiva vzrostla o 8 % oproti roku 2019.  V meziročním srovnání došlo v roce 2020 dokonce k mírnému zlepšení podílů nesplácených úvěrů (a to i díky úvěrovým moratoriím) a bankovní domy tak reagovaly zejména tvorbou „opatrnostních“ rezerv ke spláceným úvěrům. Mezi pět největších bankovních skupin v CEE regionu nadále patří: Erste Group (u nás reprezentovaná Českou spořitelnou), KBC (ČSOB), UniCredit, Raiffeisen a OTP.

Z pohledu dynamiky na trhu fúzí a akvizic byly poslední roky rekordní. V roce 2020 byl zaznamenán nejvyšší počet bankovních fúzí a akvizic od roku 2016. Celkově bylo v roce 2020 uzavřeno 18 transakcí a čtyři jsou nadále v procesu. Ke konci listopadu 2021 bylo vykázáno 20 transakcí, sedm z nich je již uzavřených a 13 bylo podepsáno a budou uzavřeny. Také rekordnímu počtu bankovních fúzí a akvizic v regionu v letech 2015–2016 primárně přispěl nepříznivý výhled, kdy se menší hráči nedokázali vypořádat s překážkami kladenými ekonomickými faktory.

Pozici nejaktivnějšího hráče na poli akvizic potvrzuje i nadále maďarská banka OTP, následovaná MK Group a skupinou Raiffeisen.

Český bankovní trh je v dobré kondici.

Český bankovní trh potvrdil svoji pozici v rámci celého regionu a trh patří k těm nejziskovějším a nejstabilnějším. Navzdory ekonomickému poklesu v roce 2020 se v tuzemsku zlepšila kapitálová přiměřenost bankovního sektoru, která vzrostla o 3,3 procentní body na 24,4 %. Celková aktiva tuzemského bankovního sektoru v roce 2020 dále vzrostla o 5 % a dosáhla 300 miliard eur. Zhoršení makroekonomických podmínek vedlo k vyšší tvorbě rezerv bank, ovšem podíl nesplacených úvěrů se zvýšil jen mírně. Tomuto růstu v oblasti nesplacených úvěrů primárně přispěly nefinanční podniky a spotřebitelské úvěry. Po absolutně nejvyšších ziscích v roce 2019 se ziskovost českého bankovního sektoru v následujícím roce významně propadla. Zisk všech bank byl téměř o polovinu nižší a dosáhl nejnižší úrovně od roku 2008. Pokles zisku byl hlavně způsobený vysokými ztrátami ze snížení hodnoty a nižšími čistými úrokovými výnosy.

Trh fúzí a akvizic u nás po dlouhých letech stagnace ožil již v roce 2020 a trend pokračoval i v roce 2021, kdy nejaktivnějšími hráči byly Raiffeisenbank a Moneta Money Bank.  

„Finanční výsledky českého bankovního trhu z něj dlouhodobě dělají jednu z nejzajímavějších investičních příležitostí v regionu. Důkazem může být i relativní lehkost, s jakou lokální hráči ustáli první nápor pandemie COVID-19. Výsledkem byla dramatická změna na lokálním trhu bankovních akvizic. Po privatizaci sektoru a následném vstupu nízkonákladových hráčů na český trh v letech 2008-2011, docházelo k pouze ojedinělým transakcím, jako byl prodej retailové pobočky Citibank v roce 2015. Skutečnou akviziční dynamiku odstartoval prodej skupiny Wüstenrot v roce 2020 a lokální nákupní „horečka“ nabrala následně na obrátkách, říká Roman Lux, ředitel v oddělení  finančního poradenství Deloitte.
Na struktuře transakcí, kdy kupující jsou zejména největší lokální bankovní hráči, je patrné, že vyzývatelské banky přinesly na trh nové nápady a osvěžení, ze kterého mohou čerpat i tradiční bankovní domy. Navíc očekáváné pokračování konsolidace bankovního trhu přinese benefity v posílení kapitálové pozice a stability celého trhu,“ doplňuje Roman Lux.