Dodejte svému tělu vitamín C a posilte tak v zimním období imunitu, na citrón však zapomeňte.

Vitamín C je malý kyselý zázrak, který nejen posiluje náš imunitní systém, ale také je jedním z předních antioxidantů, pomáhá při tvorbě kolagenu a zajišťuje pružnost cév. V neposlední řadě navíc zvyšuje vstřebatelnost železa. Bohužel lidský organismus nedokáže vitamín C sám produkovat, proto jej musíme přijímat ve stravě. Ve kterých potravinách jej najdeme nejvíce? Překvapivě citrón to nebude!

Na prvním místě najdeme jednoznačně šípek – jen pět šípků pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C. Zahřejte se večer šípkovým čajem nebo si dejte ke snídani šípkový džem. Potěšíte své chuťové pohárky, ale především významně doplníte céčko. Odměnou vám bude posilněná imunita. Vyzkoušejte třeba Pragerovu limonádu šípek, kterou vyrábí rodinná firma z lokálních surovin a s ohledem na udržitelnost. Nakoupit ji můžete ve velkoobchodu makro za 33,30 Kč.

Skvělou potravinou, která má nadměrné množství vitamínu C je typicky český černý rybíz, kterou v letním období častokrát najdeme na zahradách našich babiček. Kdo se během léta nepředzásobil a černý rybíz si nezamrazil, může najít tohle výjimečné ovoce ve velkoobchodě makro, 2,5 kg za cenu 218,50 Kč.

Máte rádi chilli? Tak to potom nedostatkem vitamínu C jistě netrpíte, protože právě chilli papričky jsou jeho skvělým zdrojem. Zkuste si k večernímu mlsání dát pochoutku od Berounského křupana s příchutí chilli, v makro k dostání za 68,90 Kč. Nejen, že tak podpoříte lokální řemeslnou výrobu, ale navíc doplníte důležité živiny pro svůj organismus. Ostrému zrovna neholdujete? Zvolte papriku, i ta totiž „céčko“ do organismu báječně doplní. Avšak pozor – není paprika jako paprika. Nejvhodnější je paprika žlutá (v makro 500 g za 41,30 Kč), červená obsahuje vitamínu C o třetinu méně a ta zelená až o polovinu. 

Mezi potraviny plné vitamínu C neodmyslitelně patří citrusové plody. Avšak citrón není nejlepší volbou – vitamín C sice obsahuje, ale jen v menším množství. Sáhněte raději po pomelu nebo pomeranči. Nakupte ve velkoobchodu makro v období od 20. do 22. ledna alespoň za 2 022 korun a získejte rovnou 5 kilo pomerančů jen za pětikorunu. Můžete je sníst jen tak nebo si z nich vyrobit lahodnou šťávu.

Doporučená denní dávka pro dospělého je 75 mg. Jak ale vitamín C v potravinách neznehodnotit? Největším nepřítelem „céčka“ je teplo a oxidace. Při vaření klesá každých pět minut obsah vitamínu C až o 10 %. Po nastrouhání dané potraviny vlivem oxidace po 15 minutách zmizí už 50 % tohoto kyselého zázraku. Bohužel však i čas je nepřítel – proto nejvíce vitamínu C obsahuje ovoce a zelenina hned po sklizni. Ale i proti tomu se dá bojovat, stačí skladovat ovoce a zeleninu ve tmě nebo potraviny zmrazit.

* **

METRO, mezinárodní velkoobchodní lídr, se specializuje na prodej potravinářského a nepotravinářského sortimentu. Zaměřuje se na potřeby hotelů, restaurací a stravovacích zařízení (HoReCa) i nezávislých obchodníků. METRO má po celém světě 17 milionů zákazníků, kteří si mohou vybrat, zda budou zboží nakupovat v jednom z velkoformátových obchodů nebo online. Při objednávce zboží online si mohou své nákupy vyzvednout v obchodě nebo nechat doručit. METRO využívá digitálních řešení, čímž podporuje konkurenceschopnost podnikatelů a přispívá tak ke kulturní rozmanitosti v oblasti pohostinství a maloobchodu. Klíčovým pilířem podnikání společnosti METRO je udržitelnost. To dokazuje také zařazení do indexu Dow Jones nepřetržitě 8 let. 

METRO/makro je zastoupeno ve více než 30 zemích a celosvětově zaměstnává více než 95 000 lidí. Ve finančním roce 2020/21 dosáhla společnost METRO obratu 24,8 miliardy EUR. Více informací naleznete na https://www.metroag.de/en/