V 17 Zelených oáz se promění okolí škol, radnic i vyloučená lokalita

V sedmém ročníku grantového programu Zelené oázy, který podporuje více zeleně a vodních prvků v sídlech, rozdělila Nadace Partnerství mezi 17 zájemců více jak 1,4 milionu korun. Letos se v programu podporovaném společností MOL Česká republika sešla více jak šedesátka žádostí. Díky grantu letos vyroste například v srdci brněnské vyloučené lokality nový prostor pro opylovače, na Praze 10 vzniknou zelená zákoutí, gymnazisté z Varnsdorfu přemění staveniště u své školy v zelené útočiště a v Chudčicích zase rozkvete cesta do obchodu. Přehled všech podpořených projektů nabízí web Nadace Partnerství

„Lidé podali celkem 62 žádostí za více než 6,2 milionu korun, nakonec jsme mohli podpořit 17 nejlepších projektů částkou 1 441 tisíc korun. Více jak polovinu úspěšných žadatelů tvoří žáci a učitelé škol – od mateřských po gymnázia. Grant získalo několik menších obcí, spolků a neziskových organizací, včetně ochránců přírody, romského střediska nebo Ekodomova. Do počtu nejúspěšnější byli grantisté z Brna a jižní Moravy. Další velkou možnost dostanou zájemci o grant už od 1. března, kdy vyhlásíme hned několik výzev na podporu drobných výsadbových projektů i komplexních záměrů až do 400 tisíc korun. Další Zelené oázy se otevřou tradičně na začátku září,“ vyjmenovává vedoucí grantového týmu Nadace Partnerství František Brückner. Zájemci o grant mohou sledovat aktuální možnosti na www.nadacepartnerstvi.cz/Granty.

Odborná komise hodnotila třeba míru zapojení veřejnosti nebo správnou skladbu rostlin. Úspěšní žadatelé se do práce budou moci pustit už letos na jaře a své plány dokončí tento podzim. Celkem se do předchozích šesti ročníků Zelených oáz zapojilo přes 9 686 dobrovolníků, kteří ozelenili 22 139 stromy, keři a květinami plochu přesahující 20,8 hektaru. Nadace Partnerství a MOL Česká republika celkem podpořili 113 projektů ze 718 žádostí částkou 8,5 milionu korun a dalších 5 Zelených oáz roku za 105 tisíc korun.

„Těší nás, že projektem Zelené oázy jsme pomohli zkrášlit více než stovku míst po celém Česku. Stabilní zájem o grantovou podporu z projektu Zelené oázy nás utvrzuje v tom, že jdeme správným směrem a doufáme, že lidé se budou zajímat a starat o své životní prostředí i nadále,“ hodnotí Richard Austen, generální ředitel MOL Česká republika, který Zelené oázy už sedmým rokem finančně podporuje.

Podpořené projekty:

ProjektŽadatelObecKrajZískaný grant (Kč)
Sad MíruSpolek BudilSvídnice u DymokurStředočeský130 567
Živá zahradaWaldorfská základní škola Mistra JanaRatibořské HoryJihočeský54 937
Kouzelná zahrádka plná chutíMateřská škola ZvánoviceZvánoviceStředočeský52 326
Hvězdička kvete pro všechnyDROM, romské střediskoBrnoJihomoravský110 728
Zelená zákoutíEKODOMOV, z. s.Praha 10Praha136 300
Kvetoucí cestou na nákupObec ChudčiceChudčiceJihomoravský116 012
Dokončení úprav starého sadu s krajovými odrůdamiZO ČSOP RadniceRadnicePlzeňský82 000 
Zelená oáza ZŠ a MŠ SobíňovZákladní škola a Mateřská škola SobíňovSobíňovVysočina85 579
Zahrada dětských snůMateřská škola Nová Ves u ChýnovaNová Ves u ChýnovaJihočeský76 661
Obnova školní zahrady u ZŠ RozsečZákladní škola Rozseč nad KunštátemRozseč nad KunštátemJihomoravský67 246
Rozkvetlé venkovské zahrádky pro všechnyObec TvrdoniceTvrdoniceJihomoravský129 785
Zahrádka u RozárkyStřední škola technická, PřerovPřerovOlomoucký25 312
Přírodní zahrada nejen pro školuZákladní škola LetokruhBrnoJihomoravský98 755
Výsadba ovocného sadu v obci SmolínSmolínský spolekSmolínJihomoravský131 440
Zvyšování ekologické stability na pozemcích Centra KonipasCentrum Konipas, z. ú.Jindřichovice pod SmrkemLiberecký68 652
Namísto staveniště, rozkvetlé útočiště Gymnázium VarnsdorfVarnsdorfÚstecký57 965
Motýlí zahradaZákladní škola a Mateřská škola OlšíOlšíJihomoravský60 836