Aktivisté Greenpeace přivítali ministry životního prostředí v Bruselu. Chtějí lepší ochranu přírody

Brusel/Praha – 17. března 2022: Šest horolezců Greenpeace vylezlo na sídlo Rady Evropské unie, kde se dnes scházejí ministři životního prostředí, aby projednali návrh unijnho zákona proti globálnímu odlesňování. Lezci na budově vytvořili živé počítadlo, které ukazuje, kolik lesů a pralesů zmizí po celém světě během za přibližně 90 minut diskuse nad návrhem zákona. Jde o 1750 hektarů lesa, což je plocha o velikosti poloviny rozlohy centrální části Bruselu. Jeden z aktivistů před budovou držel transparent s textem “I Česko musí zastavit ničení lesů a přírody”.

Ministři životního prostředí projednávají návrh nařízení Evropské komise, který má snížit podíl EU na ničení lesů po celém světě. Podle Greenpeace je to o přelomový návrh, který má ale zatím řadu nedostatků. Organizaci vadí, že se zaměřuje pouze na lesy a opomíjí další cenné ekosystémy, jako jsou savany či mokřady, a vynechávají mnoho produktů, které mají velký dopad na přírodu, jako je vepřové maso, kuřecí maso, kukuřice a kaučuk. Navíc v tuto chvíli hrozí další zjemnění současného návrhu. Mezinárodní korporace nyní lobbují proti požadavkům na sledování složek ve svých výrobcích až k přesnému místu, kde byly plodiny vypěstovány nebo kde se zvířata pásla, a evropské vlády ze zemí bohatých na lesy hrozí, že oslabí části zákona, aby ochránili své vlastní lesnické firmy.

Jan Freidinger z Greenpeace Česká republika říká:
“Lesy a další cenné ekosystémy, které jsou naším klíčovým spojencem v úsilí zastavit změnami klimatu a zachovat biodiverzitu, mizí alarmujícím tempem. Teď máme unikátní šanci zastavit podíl Evropanů na této destrukci. Ministři a ministryně musí zacelit díry v návrhu nařízení a vymezit se proti tlaku korporací, které se snaží návrh torpédovat.” 

Petici za silný zákon proti odlesňování a ničení vzácných ekosystémů podpořilo v Česku přes 50 tisíc lidi, kteří spolu s Greenpeace požadují, aby zákon nebyl oslabován a naopak aby řešil ochranu všech ekosystémů, pokryl všech produktů a zajistil, aby veškeré zboží, které stojí za ničení ekosystémů, bylo možné dohledat až k místu, odkud pochází.

Mezi lety 2015 a 2020 svět každoročně přichází o 10,2 milionu hektarů lesů, což jsou plochy o velikosti fotbalového hřiště každé dvě sekundy, a to převážně kvůli rozšiřování průmyslového zemědělství, jehož mnohé produkty se spotřebovávají v Evropě.

Očekává se, že po dnešním zasedání bude francouzské předsednictví EU tlačit na ministry a ministryně životního prostředí, aby se na svém postoji dohodli do příštího zasedání 28. června. Evropský parlament rovněž zahájil přípravu své pozice, přičemž hlasování ve výboru pro životní prostředí se očekává 11. července.

Více informací o nařízení naleznete zde

Detailní analýzu návrhu v angličtině zde

Fotografie a videa z akce naleznete později zde.Krátké videa z akce naleznete na Twitteru zde a zde.