Startupová příležitost CE-CONNECTOR je v plném proudu a nabízí investici až 1 milion EUR

Startupy, které potřebují kapitál od investorů, mohou získat investici v rozmezí 75 000 až 1 000 000 EUR díky výzvě CE-Connector. Ta zprostředkovává kapitál od soukromých investorů (byznys andělů) z celé střední Evropy a tuto soukromou finanční investici dodatečně zajistí finanční či nefinanční podporou veřejného sektoru. Hlásit se můžou startupy, které jsou v rané fázi a chtějí oslovit investory z ČR i ze zahraničí. CE-Connector aktuálně také rozšiřuje svoji síť tzv. byznys andělů, a proto je registrace možná také pro nováčky, kteří chtějí do startupů začít investovat. Výzva CE-Connector je otevřená do začátku června. Nyní probíhají jednání již přihlášených start-upů s investory.

Řada začínajících projektů, nápadů a firem má při rozjezdu nejisté financování. Nejčastější způsob pro získání kapitálu v začátcích jsou rodinné finance, finanční podpora od přátel nebo rizikový kapitál. Většinou to nestačí, proto výzva CE-Connector pomáhá propojovat nadějné startupy a investory. Ve střední Evropě vzniká jedinečná síť soukromých investorů (tzv. Byznys andělů), startupů hledajících ranou investici a institucí nabízející veřejnou podporu. Tento model společného investování z veřejného a soukromého sektoru do rozvíjejících se firem chce CE-Connector v zemích střední Evropy co nejvíce rozšířit.

“Jedná se o mezinárodní program, na kterém spolupracujeme s Polskem, Chorvatskem, Maďarskem, Slovinskem, Německem. Máme v síti asi 70 investorů z 6 zemí střední Evropy a naším cílem je pomoci získat investici pro zajímavé startupy, jak od nás z ČR, tak i dalších zemí,” říká Michal Štefan, vedoucí implementace a komunikace projektů ze společnosti DEX Innovation Centre (DEX IC), který má s podporou a akcelerací startupů 10 leté zkušenosti na úrovni celé Evropy. 

CE-Connector skautuje vhodné startupy pro andělskou investici skrze programy všech národních a regionálních partnerů, pomáhá jim se lépe prezentovat a připravit je pro jednání s investory (byznys anděly). Po získání investice, kterou facilituje, pomáhá v další fázi obchodně rozvíjí směrem do zemí střední Evropy. V pilotní fázi výzva CE-Connector míří na obory IT a softwarové služby, udržitelná energetika, doprava, strojní inženýrství, zdravotnictví, zdraví a výživa nebo smart cities. CE-Connector pomohl v uplynulých měsících a týdnech zainvestovat celkem 7 startupů z Německa, Maďarska a Slovinska, od investorů posbíraly stovky tisíc EUR. Patří mezi ně:

EqualTo s investicí 620.408 €
NineTailed s investicí 305.000 €
Tilo Tech s investicí 620.000 €

Heatventors (energetika) s investicí 530.191 €
WaterScope (energetika) s investicí 44.600 €
YourParking (IT) s investicí 192.900 €

ALBATROSS s investicí 49.300 €

Možnosti pro české startupy
Do výzvy CE-Connector se již přihlásilo i 31 českých startupů, které hledají investora pro svůj rozvoj. Jedním z nich je společnost nullspaces z Liberce. Firmu založili tři experti na smíšenou realitu a strojové učení. Konkrétně nullspaces pomáhá průmyslovým podnikům předcházet chybám ve výrobě pomocí počítačové vizualizace a analýze Big data.

“V ČR na investici ze CE-Connector teprve čekáme. Z minulých jednání v loňském roce žádná z investic neuskutečnila. Zda letos některý z českých start-upů získá svého investora, se ukáže v příštích týdnech. Hledáme aktivně další start-upy, přičemž nadějným projektům otevíráme dveře k partnerům do evropského ekosystému,” vysvětluje Michal Štefan z DEX IC.

Středoevropská výzva CE-Connector hledá startupy, které:

  • mají sídlo v České republice,
  • jsou v tzv. early stage (tj. rané fázi vývoje),
  • hledají investici v rozmezí 75 000 až 1 000 000 EUR,
  • zabývají se některou z těchto specializací: zdravotnictví, IT a telekomunikace, strojní inženýring,

Jak se do této příležitosti zapojit? Startupy se stále mohou registrovat zde:
http://ceconnector.eu/startups
Hodně štěstí!

Začít investovat? Jako andělský investor.

Výzva CE-Connector je otevřená také investorům – tzv. byznys andělům. Kdo uvažuje o investování do startupů, v začátcích se musí učit od dlouholetých a zkušených investorů a začít spoluinvestovat – například ve fondech určených pro startupy v rané fázi. Nejdůležitější je pochopit celý ekosystém a investiční proces. 

„Stát se andělským investorem je vynikající příležitost podpořit začínající podnikatele penězi, nasbíranými profesními zkušenostmi, kontakty a pomoci s širším záběrem a strategií. Být andělským investorem je riskantní, časově náročné a vyžaduje to velké nároky na řízení lidí. ALE JE neskutečně PŘÍJEMNÉ být součástí něčeho nového, na čem můžete vydělat peníze,” říká Seen Aquin, který je aktivním a zkušeným andělským investorem. Seen Aquin, původem z Bolívie, investuje pravidelně, nejčastěji do startupů se zaměřením na B2C v oblasti Zdraví a zdravotní péče. Zajímá se o celý ekosystém startupů v ČR a sleduje nadějné startupy napříč segmenty. Kromě investování je také aktivním mentorem CE-Connector a poskytuje zkušenosti nejen pro nové byznys anděle, ale také startupům při přípravě na vyjednávání s investory. V současné době je zároveň i partnerem startupového fondu StartGuide. 

Aktuálně se jako andělský investor v ČR do CE-Connector přihlásilo 26 zájemců, což je nejvíce ze všech zemí. Jako svou největší motivaci pro investování do start-upů v rané fázi uvádí seznámení se s novými úspěšnými nápady, interakci s výjimečnými týmy, možnost sdílet své zkušenosti a dostat se k atraktivním investičním případům.

“Investování podnikatelských andělů není pro každého, ale kdo má hluboké podnikatelské zkušenosti, zájem se o ně podělit a nějaký kapitál, který je ochoten riskovat, může o tom uvažovat. Prvním snadným krokem je spojit se s Českou asociací podnikatelských andělů a vstoupit do některého z klubů andělských investorů, například DepoVentures, nebo zapojit se do projektu jako je CE Connector“, říká Petr Skrla z České business angels asociace (CBAA), která sdružuje andělské investory. Skrla je zkušený manažer s 30-letými zkušenostmi v oblasti startu-pů, venture kapitálu a restrukturalizace podniků. Sám investuje asi 4 roky a CE-Connector je podle něj kvalitní kanál, který pomáhá startu-pům navázat kontakt s investory.

Pokud se chcete stát byznys andělem, zaregistrujte se zde:

http://ceconnector.eu/businessangels

Setkání start-upů a andělských investorů
14. června se koná virtuální workshop 3. CE-Connector Day. Virtuální setkání zástupců start-upů a andělských investorů bude věnované edukaci v oblasti investic pro podnikání v rané fázi – a to pro start-upy i nováčky, kteří se chtějí stát andělskými investory. 

DEX Innovation Centre (DEX IC) je soukromý inovační hub, nejrychleji rostoucí v ČR. Své aktivity zaměřuje na zlepšování života a společnosti prostřednictvím digitálních inovací, výzkumu a technologií. DEX IC získává kapitál pro inovativní projekty a produkty pro budoucnost v oblasti dopravy, energetiky, zdravotnictví a ICT. Pomáhá budovat startupy a vzdělává studenty a žáky. Za 10 let existence zorganizoval tým DEX IC několik vlastních oborových akcelerátorů, provozuje virtuální inkubátor pro začínající firmy a vlastní technologickou dílnu μFablab. DEX IC je partnerem evropských iniciativ EIT InnoEnergy a EIT Health. 

Více zde: https://dex-ic.com/