Češi ve větší míře financují nákupy půjčkou, úroková sazba se drží na nižší úrovni, než je inflace

Brno, 8.9.2022 – V první polovině letošního roku vzrostl meziročně objem úvěrů, ať již bankovních, či nebankovních. Podle ČNB si nové úvěry od bank vzalo o 13 % Čechů více než vloni. Nové půjčky u nebankovních společností vzrostly o 21 %, což vyplývá z dat České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Celkový nárůst byl způsobem především zvýšeným zájmem o hotovostní úvěry, konsolidace a významně rostlo také úvěrové financování nákupu automobilů, a to převážně ojetých vozů. 

„Aktuálně jsou úrokové sazby spotřebitelských úvěrů nižší než inflace. Klienti si berou úvěry ve vyšší míře, zřejmě s obavou, že úrokové sazby mohou začít výrazněji růst a nemohli by realizovat své plány. Home Credit zaznamenal za první polovinu letošního roku meziroční nárůst nových úvěrů o 33 %. Zvýšený zájem je především o flexibilní půjčku, která nabízí možnost variabilního splácení podle finanční situace klienta. Splátku si lze také zcela odložit, případně opětovně čerpat již splacenou jistinu. Zároveň roste zájem také o konsolidace závazků s cílem snížit si měsíční splátky,“ uvádí Milan Cáder, ředitel divize Produkty a Marketing společnosti Home Credit ČR a SR. 

Zvýšený zájem zaznamenala společnost Home Credit také u financování nákupu ojetých automobilů pomocí úvěrů. Zatímco celkový trh meziročně vzrostl podle ČLFA o 3 %, nárůst nových úvěrů u ojetých automobilů u společnosti Home Credit vzrostl o 38 %. 

„Pro většinu lidí je auto nezbytnou potřebou pro podnikání, dojíždění do práce nebo pro odvoz dětí do škol. Při současném nedostatku nových vozů je navíc kvalitní a prověřený ojetý automobil rozumnou alternativou. Výrazně vzrostla poptávka po novějších ojetinách, zhruba do věku 3 let. Nicméně zvýšený zájem registrujeme ve všech segmentech ojetých vozů,” popisuje Luboš Ondrůj, ředitel divize Auto Business společnosti Home Credit.  

Společnost Home Credit a. s., Společnost Home Credit a.s. byla založena v roce 1997 a dnes je součástí globální fintech skupiny, která ve svém oboru patří k největším na světě. Home Credit pomáhá lidem nejen při nákupech na splátky přímo v obchodech a na internetu, ale nabízí také hotovostní úvěry a úvěry na auta, konsolidaci stávajících půjček nebo kreditní karty. V Česku poskytl Home Credit a.s. v roce 2020 úvěry v celkové výši 10,4 miliard Kč. Více na www.homecredit.cz.


Skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Svůj růst staví na rozvíjení tradičních i nových odvětví, budování moderní infrastruktury, digitální ekonomiky a propojení českého talentu a schopností s globálními příležitostmi. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva ve výši 40,3 miliardy eur a zaměstnává celosvětově 80 000 lidí (k 30. 6. 2021). Daně z příjmu hradí společnosti ze skupiny PPF v každé z 24 zemí, kde podnikají a tvoří zisk.