Praha, 17. února 2021 – Už rok si mnoho rodičů zoufá, co bude se vzděláním jejich dětí a teenagerů. Do školy prakticky nechodí a motivace k vlastnímu vzdělávání je v tomto věku spíš vzácnost. Inovátoři ve vzdělávání radí změnit úhel pohledu a využít to, co děti přirozeně zajímá – skvělý potenciál pro výuku podle nich představují počítačové hry typu Minecraft.
„Moderní hry vyžadují, aby u nich hráči hledali způsoby, jak kreativně řešit problémy. Pokud jde o vzdělávací hry, Minecraft je bezpochyby jednou z nejlepších. Děti se v něm učí základní týmovou práci, strategické myšlení a myšlení v souvislostech, ale také při něm rozvíjí sociální kontakty a komunikaci. U hry tak získávají dovednosti, na jejichž rozvoj se na rozdíl od čtení a počítání ve školách zapomíná. Přitom jsou klíčové pro úspěšné další vzdělávání i kariéru,“ myslí si Ondřej Vošta, lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday.
Když se děti nadchnou, je možné je naučit cokoliv
Hra podporuje různá rozšíření, jejichž tvorbou se dítě učí – ať už grafiku nebo programování. Právě ke druhému zmíněnému často vede cesta právě přes hraní. „Spousta programátorů, včetně mě, se k programování dostala tak, že hrála hry a zajímalo je, jak jsou udělané,” říká Ondřej Vošta. Ten k výuce mimo jiné využívá právě program mCreator od Minecraftu. „Původně jsme zařadili Minecraft modding (úpravy Minecraft světa) formou víkendových workshopů, ze kterých se rychle stal bestseller. Od tohoto pololetí jsme proto otevřeli pololetní kurz Programování v Minecraft, protože věříme, že když se děti pro něco nadchnou, je možné je naučit prakticky cokoliv. A toho nadšení je potřeba využít,” vysvětluje lektor.
Vzdělání 2.0
Programováním ale vzdělávací potenciál hry nekončí. Minecraft se dá přizpůsobit prakticky každému předmětu. Pokud je lektor trochu kreativní, dají se v něm učit matematické koncepty jako zlomky, díky simulaci různých světů žáci můžou navštívit místa, o kterých se učí v zeměpisu, nebo dokonce historická období, která probírají v dějepise. Minecraft je hrou nevyčerpatelných možností, nedávno například médii proběhla zpráva, že hráč postavil virtuální kopii hory Mount Everest v měřítku 1:1 a jeho postava pak vylezla na její vrchol. Potenciálu hry si už před lety všiml i Václav Fořtík, ředitel Centra nadání o.p.s. „Už cca 10 let na campech a akcích zadávám vždy na hodinu až dvě kreativní zadání – vytvořit v prostředí Minecraftu poštu, lunapark, nádraží, perníkovou chaloupku… Nejen, že jsou děti schopné splnit zadání, jsou schopné ho splnit natolik zajímavě, že skoro vždy překvapí originálním řešením, nápadem, novou funkčností… Pro mě je právě Minecraft potvrzením, že to s nastupující generací není tak špatné, spíše zatím neumíme dávat správná zadání a využívat možnosti, které nám technologie a hry dávají,“ říká.
Minecraft do škol
Minecraft byl poprvé uveden na trh v roce 2009 a o pět let později ho od švédské společnosti Mojang koupil Microsoft. Ten se rozhodl vzdělávací potenciál hry posunout na novou úroveň díky Minecraft: Education Edition, verzi s desítkami výukových her určenou přímo pro školy a učitele s plnou podporou včetně tutoriálů, možnosti spolupráce mezi třídami a také globální sítě mentorů a technické podpory. Tvůrci si uvědomují, že děti a mládež po celém světě jejich hru milují a tento potenciál se snaží přetvořit ve změnu ve vzdělávání. Učitelé zase na vzdělávací edici oceňují to, že v ní žáci řeší místo modelových úloh reálné problémy, se kterými se mohou v životě potkat. „Je na čase, abychom přestali vnímat hry jako ztrátu času, která děti odvádí od učení, a začali naplno využívat jejich možností proto, aby se naopak s pomocí her učily lépe,” uzavírá Ondřej Vošta.
O makeITtoday:
Inovativní vzdělávací projekt makeITtoday vznikl v roce 2017. Vedle systematického vzdělávání v technických oborech se zaměřuje na rozvoj soft skills u studentů ve věku 8-18 let. Nabízí pololetní kurzy a workshopy zaměřené na programování, robotiku, vývoj mobilních aplikací, her, webu a mnohé další. Od roku 2019 pořádá také příměstské tábory. makeITtoday vychází z myšlenky, že v dnešním světě se již většina profesí neobejde bez znalosti digitálních technologií a do budoucna bude těchto povolání jen přibývat. Studenti by si proto měli osvojit digitální dovednosti, aby mohli plně využít potenciál současného světa, ať už budou dělat cokoli. Pod vedením zkušených lektorů kurzy již absolvovaly vyšší stovky studentů.
www.makeittoday.cz