Web na míru ustupuje, zelenou má pronájem

Tvorba webů na míru již není pouze záležitostí solventních podnikatelů. V současnosti si web stánku může dovolit každý. Noví zákazníci ByznysWebu ale preferují pronájem. Vyplýva to z průzkumu IRISOFT SYSTEMS, s.r.o. provozující ByznysWeb.cz. (TZ)

Anonymní průzkum se realizoval na průzkumném vzorku 800 klientů služby ByznysWeb.cz. V průzkumu jsme zjišťovali, zda klienti preferují při obstarávání web stránek a internetových obchodů jednorázový poplatek  nebo pronájem. 98% respondentů se vyjádřilo, že preferují pronájem. 40% respondentů uvedlo, že předchozí web, vytvořený na míru, nesplnil jejich požadavky, a proto se rozhodli pro web stránku za pravidelný poplatek.

„Někteří respondenti uvedli, že po roku provozování web stránky museli začít platit pravidelné poplatky  za webhosting, zákaznickou podporu, technickou aktualizaci web stránek, příp. jednorázové poplatky za vývoj nových funkcí a cena se tak navýšila,“ hovoří  vedoucí oddělení podpory zákazníků a obchodu Ing. Jana Gombošová. „Při pronájmu web stránky jsou ale služby jako webhosting, zákaznícka podpora  a aktualizace zahrnuty v paušálním poplatku.“

„Pokud sa klient rozhodne, že chce mít  stránky na míru (s důrazem na image společnosti, firmy  apod.), musí počítat s tím, že jednorázová investice bude poměrně vysoká. Pokud v průběhu využívání stránek zjistí, že funkcionalita mu nevyhovuje, za každé doprogramování platí nemalé poplatky. Navíc absentuje funkcionalita pro vlastní SEO optimalizaci, takže prakticky nemá žádnou jinou možnost zvýšení návštěvnosti a obratu jako PPC  kampaň,“ vysvětluje Ing. Gombošová. „Právě proto ByznysWeb.cz stavil na pronájem s tzv. user friendly funkcionalitami, který navíc nabízí i možnost vlastní SEO optimalizace.“

Jako nevýhody web stránek za jednorázový poplatek klienti v průzkumu uviedli:

  • nemožnost upravit obsah stránek nebo složitá úprava obsahu stránek
  • nemožnost změny designu
  • žádný výběr doplňkových funkcí
  • vysoká cena

Investici za koupi web stránek na míru respondenti považují proto za neefektivní.

Mezi pozitiva pronájmu webových stránek nebo eshopů podle průzkumu patří zejména:

  • rychlost vytvoření webu a možnost administrace
  • garantovaná telefonická a emailová podpora po celou dobu pronájmu eshopu (bez jakýchkoliv poplatků navíc)
  • v cene za pronájem web stránek nebo eshopů je webhosting, příp. mailhosting
  • nízká cena pronájmu a možnost kdykoliv ukončit provozování web stránek bez smluvní vázanosti
  • stabilita firmy, která pronájem nabízí.

„ByznysWeb.cz je na českém trhu více než 5 let. Naše služby využívají tisíce spokojených klientů nejen v Čechách, ale i na Slovensku, v Polsku a v Rusku,“ dodává vedoucí oddělení podpory zákazníků a obchodu Ing. Gombošová.