Nokia Car Mode přináší služby ze smartphonů do automobilů

Společnost Nokia včera na mezinárodním automobilovém veletrhu IAA představila Nokia Car Mode – aplikaci optimalizovanou pro využití smartphonů značky Nokia v automobilech. Nokia Car Mode nabízí optimalizované uživatelské rozhraní se zjednodušeným přístupem k Nokia Drive (hlasové navigaci využívající Nokia Mapy), dopravním informacím, hudbě a hlasovým hovorům během řízení. Aplikace Nokia Car Mode je postavena na platformě Qt a bude dostupná ke stažení v Nokia Ovi Obchodě ve čtvrtém čtvrtletí 2011 pro smartphony na platformě Symbian Belle jako jsou nedávno uvedené modely Nokia 600, Nokia 700 a Nokia 701 – i pro model Nokia N9. (TZ)

Nokia Car Mode je prvním komerčně dostupným řešením s podporou technologie MirrorLink dříve známé jako Terminal Mode. MirrorLink je standardem pro propojení smartphonů a automobilů, za kterým stojí více než 20 globálních firem z nejrůznějších odvětví sdružených v Car Connectivity Consortium (CCC). Díky technologii MirrorLink mohou být smartphony propojeny s palubním displejem automobilu, řídicí jednotkou i palubním audio systémem. Uživatel tak může ovládat svůj smartphone prostřednictvím palubních systémů vozidla stejně jako kdyby telefon i jeho aplikace byly přímo integrovány v automobilu. Popularita technologie MirrorLink neustále roste. Mezi prvními komerčně dostupnými produkty představenými na IAA se kromě aplikace Nokia Car Mode objevil také palubní systém s dotykovou obrazovkou Alpine ICS-X8, který umožňuje řidičům podporovaných modelů aut využít všech výhod technologie MirrorLink a funguje také jako Bluetooth handsfree sada. Po připojení smartphonu Nokia k Alpine ICS-X8 mohou uživatelé intuitivně a bezpečně používat aplikace ze svého smartphonu přímo prostřednictvím ICS-X8 a jeho rozměrné 7“ obrazovky s vysokým rozlišením.

Společnost Nokia, coby zakládající člen Car Connectivity Consortium, usiluje o přenesení mobilních inovací do prostředí automobilového průmyslu. Integrace smartphonů a jejich schopností do automobilů hraje významnou roli v obchodní strategii divize Location & Commerce společnosti Nokia. Ta rozšiřuje existující ekosystém a nabízí výhody a zcela nové možnosti koncovým uživatelům, společnostem z automobilového průmyslu, vývojářům aplikací i reklamním agenturám.

„MirrorLink a Nokia Car Mode jsou velkým skokem kupředu na cestě ke zpřístupňování oblíbených služeb smartphonů řidičům,“ řekl Floris van de Klashorst, ředitel oddělení Automotive Services divize Location & Commerce společnosti Nokia. „Prostřednictvím technologie MirrorLink mohou uživatelé pohodlně a bezpečně přistupovat k mapám, hudbě a telefonním funkcím ve svých mobilních telefonech i během řízení automobilu. V tuto chvíli jsme přitom na samotném začátku toho, co může propojení mezi chytrým zařízením a automobilem nabídnout. V budoucnu MirrorLink přinese bezpočet populárních funkcí. Očekáváme, že vývojáři přijdou s novými inovativními aplikacemi optimalizovanými právě pro využití v automobilech.“

„Jakožto člen Car Connectivity Consortium (CCC) jsme velice rádi, že můžeme představit celosvětově první řešení pro zábavu na palubě automobilu postavené na technologii MirrorLink – novou ICS-X8 App Link Station,“ řekl Ingmar Heck, obchodní a marketingový ředitel společnosti Alpine Electronics Europe. „ICS-X8 s podporou technologie MirrorLink přináší uživatelům možnost sjednotit a využívat všechny funkce palubního zábavního systému a chytrého telefonu z jednoho místa. Uživatelé, kteří vlastní kompatibilní smartphony Nokia, je mohou připojit k ICS-X8 a nechat se navigovat aplikací Nokia Drive nebo poslouchat při řízení prostřednictvím Nokia Music všechnu hudbu uloženou v telefonu. Nokia Drive se navíc umí připojit i k vestavěnému GPS přijímači ve vozidle, což umožňuje přesnou navigaci i v oblastech se slabým signálem.“

„Bezpečný a bezproblémový přístup k webovým aplikacím prostřednictvím integrovaného smartphonu je kritický pro urychlení evoluce konceptu connected vehicle (tj. automobilu připojeného k internetu),“ uvedl Thilo Koslowski, viceprezident a ředitel skupiny Automotive Practice ve společnosti Gartner. „Standardizované řešení pro integraci mezi smartphonem a automobilem umožňuje společnostem z automobilového průmyslu zjednodušit své nabídky v této oblasti a zacílit své zdroje na rozšiřování současného internetového životního stylu uživatelů i do automobilů.“

Alpine ICS-X8 bude dostupný u autorizovaných dealerů společnosti Alpine během listopadu. Pro nalezení lokálního prodejce navštivte prosím www.alpine-europe.com.

Ukázku celosvětově prvního zábavního řešení postaveného na technologii MirrorLink od společností Nokia a Alpine je možné shlédnout na http://www.youtube.com/watch?v=EdHBFsy930A.

O společnosti Nokia

Společnost Nokia podporuje vzájemnou komunikaci a spojování lidí.  Kombinuje pokročilé technologie s personalizovanými službami, které umožňují lidem zůstat blízko tomu, na čem jim záleží. Každý den se více než 1,3 miliardy lidí navzájem spojuje prostřednictvím zařízení od společnosti Nokia –  od mobilních telefonů, přes pokročilé chytré telefony až po vysoce výkonné mobilní počítače. V současné době společnost Nokia prostřednictvím portálu Ovi (www.ovi.com)  integruje své přístroje s inovativními službami, jako jsou hudba, mapy, aplikace, e-mail a mnohé další. Dceřiná společnost NAVTEQ je celosvětovým lídrem v oblasti digitálních map a navigačních služeb a společnost Nokia Siemens Networks je globálním poskytovatelem vybavení, služeb a řešení pro komunikační sítě.

O Car Connectivity Consoritum

Car Connectivity Consortium bylo vytvořeno za účelem spolupráce při vývoji globálních standardů a řešení pro smartphony a palubní konektivitu v automobilech napříč odvětvími. Členy Car Connectivity Consortium jsou celosvětoví leadeři v oblasti automobilového průmyslu, mobilní komunikace a spotřební elektroniky včetně společností: Alpine, BT Software and Research, Clarion Co. Ltd., Daimler, Delphi, Denso, Garmin International, General Motors, Honda R&D Co, Ltd., HTC, Hyundai Motor Company, Ixonos, J & K Car Electronics Corp., jambit GmbH, KDDI Corporation, LG Electronics, Mitsubishi Electric Corporation, Motorola Mobility, Nokia, Panasonic, PSA Automotive, Samsung, Sony Corporation, Sony Ericsson AB, RealVNC Limited, Renesas Electronics Corporation, Toyota a Volkswagen. Do Car Connectivity Consortium může vstoupit také libovolný další zástupce těchto oborů. Pro více informací prosím navštivte www.carconnectivity.org.

MirrorLink je nově představenou ochrannou známkou pro technologii známou dříve pod označením Terminal Mode. Tuto technologii vlastní Car Connectivity Consortium, které je zodpovědné za vývoj její specifikace, branding a certifikaci smartphonů podporujících integraci s vozidlem na bázi technologie MirrorLink.

O společnosti Alpine Electronics

Společnost Alpine Electronics vyrábí elektroniku pro automobilový průmysl, která pomáhá řidičům ve více než 60 zemích světa a poskytuje největším světovým výrobcům automobilů produkty pro oblast audia, videa, navigace a asistence řidičům. Společnost se specializuje na řešení pro systémovou integraci v oblasti informačních technologií a inovativních systémů pro zábavu na palubě automobilu. Díky výzkumným a vývojovým zařízením a výrobním závodům společnosti Alpine v Japonsku, Číně, Evropě a Severní Americe je zajištěno, že všechny produkty reflektují skutečné potřeby řidičů v různých částech světa. Společnost se zavázala vyvíjet takové produkty pro automobilový průmysl, které jsou bezpečné, snadno použitelné a šetrné k přírodě.

Pro více informací o Alpine Electronics navštivte www.alpine.com. Pro více informací o produktech Alpine určených pro volný trh navštivte www.alpine-europe.com.