Trend Micro označuje rok 2011 za „Rok útoků na data“

Cupertino, Kalifornie – 17. ledna 2012  – Poté, co bezpečnostní odvětví strávilo velkou část roku 2011 bojem s útoky na data, které vedly k obrovským informačním a finančním ztrátám, se mu asi ulevilo, když se tento rok nachýlil ke konci. Ve své každoroční přehledové zprávě o hrozbách označuje společnost Trend Micro (TYO: 4704; TSE: 4704) rok 2011 nálepkou „Rok útoků na data“ – vždyť byla svědkem, jak i velké a známé firmy podlehly cíleným útokům na data, které pošramotily jejich dobrou pověst a způsobily jim značné další škody. (TZ)

Letošní zpráva připravená výzkumnými pracovníky Trend Micro v oblasti hrozeb se vrací k starším prognózám a sumarizuje významné bezpečnostní incidenty i vítězství na straně zabezpečení v roce 2011. Zmiňuje zejména následující:

  • Hrozby zaměřené na mobilní systémy se v roce 2011 dále rozvíjely. Výzkumní pracovníci Trend Micro byli svědky ohromujícího růstu objemu malwaru pro mobilní přístroje, zaměřeného zejména na platformu Android. Značnou pozornost na sebe strhly RuFraud a DroidDreamLight – dvě malwarové hrozby, jež patří k nejznámějším variantám malwaru pro Android a připravily o data a o peníze miliony uživatelů.
  • Rok 2011 byl výnosný pro hrozby zneužívající sociální média, spammery a podvodníky, kteří pomocí žhavých témat sociálních sítí dále zdokonalili své taktiky sociálního inženýrství a pronikání do cizích systémů a po celém světě zcizili data milionů účastníků sociálních sítí. Proto začaly regulační orgány vyžadovat, aby sociální sítě implementovaly zásady a mechanismy na ochranu soukromí svých uživatelů.
  • V roce 2011 sice klesl počet zveřejněných slabin ze 4651 z předchozího roku na 4155, ale zneužívání cizích prostředků bylo komplexnější a rafinovanější. V loňském roce byly útoky tohoto typu cílené, originální a pečlivě kontrolované a ty nejvýznačnější se zaměřily na slabiny CVE-2011-3402, CVE-2011-3544 a CVE-2011-3414 a slabiny nejnovějších verzí produktů Adobe, které ihned pohotově zneužily.
  • A konečně, navzdory agresivnímu prostředí počítačové kriminality, dosáhla společnost Trend Micro spolu se svými oborovými partnery a policejními orgány v tomto roce také významných strategických vítězství. V případě jedné operace – Operace Ghost Click – dosáhla úspěchu po 5 letech tajného sledování a úzké spolupráce s FBI. Trend Micro, jediná bezpečnostní společnost, která se operace účastnila, asistovala FBI při akci, která byla později označena za největší zátah na počítačové zločince v historii.

„Při pohledu zpět do roku 2011 jsem velice hrdý na to, čeho jsme dosáhli. Ale naše práce není nikdy u konce. Každou sekundu vznikne 3,5 nových hrozeb, podniky i jednotlivci přecházejí ke cloudu a rizika ztráty dat a finančních prostředků jsou větší než kdy dřív,“ poukazuje technický ředitel Raimund Genes.  „Jako firma (i jako odvětví) se musíme dále rozvíjet a vyvíjet stále lepší bezpečnostní produkty orientované na data pro post-PC éru, v níž uživatelé potřebují větší jistotu a přehled o tom, kdo přistupuje k jejich datům, kdy, kde a jak.“

Úplná přehledová zpráva je z nalezení zde: http://us.trendmicro.com/us/trendwatch/research-and-analysis/threat-reports/index.html

O společnosti Trend Micro

Trend Micro Incorporated (TYO: 4704;TSE: 4704), globální leader v oblasti zabezpečení z cloudu, pomáhá prostřednictvím svých řešení pro zabezpečení internetového obsahu a správu hrozeb pro podniky i jednotlivce vytvářet bezpečný svět pro výměnu digitálních informací. Jsme průkopníkem zabezpečení serverů s více než 20 lety zkušeností, dodáváme špičkové zabezpečení pro klienty, servery i z cloudu, které odpovídá potřebám našich zákazníků a partnerů, rychleji zastaví nové hrozby a chrání data ve fyzickém a virtualizovaném prostředí i v prostředí cloudu. Naše produkty a služby založené na infrastruktuře zabezpečení pomocí cloud computingu Trend Micro™ Smart Protection Network™ zastaví hrozby tam, odkud pocházejí – na internetu – a jsou podporovány více než tisícovkou odborníků z celého světa.
Další informace o společnosti Trend Micro Incorporated a jejích produktech a službách naleznete na webu Trend Micro.com. Tato tisková zpráva Trend Micro i další oznámení jsou k dispozici na adrese http://trendmicro.mediaroom.com/ a v rámci kanálu RSS na adrese www.trendmicro.com/rss. Také nás můžete sledovat na Twitteru jako @TrendMicro.