Hodnocení IT sítí pomáhá firmám připravit se na datový nápor související s cloudy a mobilitou

Společnost Dimension Data, globální poskytovatel IT řešení a služeb s obratem 5,8 miliardy amerických dolarů dnes oznámila dostupnost nové služby zaměřené na problematiku posuzování stavu síťové infrastruktury. Zákazníkům tato služba významně usnadní analýzu způsobu využití firemních sítí včetně vyhodnocení datových toků a objemu přenášených dat s cílem prokazatelně urychlit obchodní procesy závislé na síťové komunikaci. Více na: www.ddconnect.cz. (TZ)

Nová služba Network Optimisation Assessment je dostupná globálně a skládá se jak z řady technicky orientovaných rozhovorů s odpovědnými zaměstnanci zákazníka, tak i z připojení speciálních zařízení do jeho síťové infrastruktury. Sběr dat a různorodých informací o síťovém prostředí pak probíhá během období dlouhého jeden až dva týdny.

„V rámci síťové infrastruktury dochází nejen k dramatickému nárůstu objemu přenášených dat, ale mění se také způsob přenosu a významně se zvyšuje i počet zařízení připojených do firemních sítí,“ říká Zbyszek Lugsch, technický ředitel ze společnosti Dimension Data Česká republika. „Navíc jsou stále více využívány možnosti mobilních zařízení, virtualizace a technologie cloudu. To vše spolu se snahou o maximální konsolidaci infrastruktury znesnadňuje dosažení rychlé komunikace mezi jednotlivými koncovými zařízeními.“

Služba Network Optimisation Assessment  umožňuje získat nejen podrobné informace o datových přenosech, včetně aplikačních, hlasových i video přenosů, ale také o jednotlivých portech, virtuálních sítích, směru přenosu a aktivních síťových klientech. Na základě těchto informací vypracují síťoví specialisté společnosti Dimension Data doporučení umožňující zvýšení výkonu sítě.  Jde o velmi důležitý krok, neboť dnešní firmy potřebují mít své sítě připravené na nové trendy, jako jsou přenosy multimediálních dat a zpracování v cloudu.
Zpracování v cloudu je ze své podstaty velmi úzce spojené se síťovými technologiemi a nebylo by možné bez podpory pružné a velmi výkonné síťové infrastruktury. Dle studie společnosti Cisco Global Cloud Index: Forecast and Methodology, 2010–2015 Report poroste v období 2010 až 2015 datový přenos spojený s technologií cloudu ročně o 66 procent. V roce 2015 by datový přenos spojený s cloudy měl představovat 30 procent přenosů v datových centrech.

”Obchodní hledisko jakékoli optimalizace výkonu včetně výkonu sítí je velmi důležité. Doba návratnosti nákladů při tomto typu projektu je mezi 4 až 8 měsíci. Náš Network Optimisation Assessment přitom může být dobrým výchozím bodem,“ dodává Zbyszek Lugsch.

Přínosy služby Network Optimisation Assessment

 • Poskytnutí přehledu o způsobech využití síťové infrastruktury
 • Poskytnutí přesných výkonnostních statistik umožňujících získání představy o aktuálním stavu sítě
 • Identifikace prvků, uživatelů a aplikací nejvíce vytěžujících síťovou infrastrukturu
 • Identifikace problémů s výkonem
 • Podpora kvalifikovaného plánování rozvoje síťové infrastruktury, například pro podporu přenosu multimediálních dat či zpracování v cloudu
 • Podpora lepšího výběru řešení pro optimalizaci a správu výkonu síťové infrastruktury, například určení, jaké oblasti sítě by mohly těžit z optimalizace či z poskytování aplikací
  10 nejdůležitějších otázek, na které by se síťoví manažeři a IT ředitelé měli zeptat sami sebe

  1. Jaký provoz je aktuálně na naší síti?
  2. Mám přehled o všech způsobech přenosu dat využívaných na naší síti?
  3. Rozumím výkonnostním charakteristikám na naší síti?
  4. Kde jsou úzká hrdla naší sítě?
  5. Mají naši uživatelé problémy při přístupu k aplikacím po síti?
  6. Jakým problémům s výkonem sítě čelíme právě teď?
  7. Vím, jak je naše síť využívána méně důležitým provozem (weby s nízkou prioritou, uživatelská videa, P2P sítě apod.)?
  8. Jaké aplikace jsou aktuálně nasazovány či je jejich nasazení již naplánováno? Byl přístup k těmto aplikacím plně otestován na vzdálených sítích a pobočkách?
  9. Je naše síť připravena na technologii cloudu, na mobilní zařízení a na přenos multimediálního obsahu?
  10. Jak často si uživatelé stěžují na špatný výkon sítě?

  O Dimension Data
  Společnost Dimension Data byla založena roku 1983, je poskytovatelem ICT služeb a řešení využívající vlastní technologické specialisty, zajišťující dodávky na globální úrovni a s podnikatelským duchem pro urychlení obchodních ambicí svých klientů. Dimension Data je členem NTT Group.