Vývoj počtu nových domén věrně kopíruje vývoj české ekonomiky.

Praha, 10. dubna 2013 – Podle analýzy společnosti Active 24, jednoho z největších českých registrátorů domén, kopíruje vývoj počtu domén vývoj české ekonomiky. V posledních 5 letech růst počtu nově registrovaných .CZ domén zpomaloval. Prognóza ukazuje, že letos by se situace mohla mírně zlepšit. (TZ)

Křivka vývoje registrovaných a zrušených .CZ domén je nebývale přesnou výpovědí o stavu tuzemské ekonomiky v minulých 5 letech.  Bankroty společností a projektů se v letech 2008 a 2009 promítly do prudkého zvýšení počtu zrušených domén s nezaplaceným obnovovacím poplatkem a do sníženého tempa růstu registrací domén nových.

Počet .CZ domén, jak ukazují statistiky sdružení CZ NIC,  stále roste, ale toto tempo bylo v minulých letech stále pomalejší. Znamená to, že počty nových registrací rostly, s výjimkou roku 2011, pomaleji než počty zrušených domén.

„Tento vývoj je logický, s krizí ekonomiky jsou lidé méně ochotní se pouštět do nových projektů. Registrace domén přitom úzce souvisí se zakládáním nových firem a zahajováním projektů, pro které je potřeba zajistit odpovídající webovou adresu.  Pokud se více firem zavře, než založí a pokud mají přeživší firmy strach investovat do nových projektů, klesá i zájem o registrace domén,“ komentuje vývoj na trhu marketingový ředitel Active 24 František Grunt.

Závislost vývoje HDP a registrací domén nejlépe vynikne, pokud se podíváme na takzvaný Doménový index. Doménový index je dynamický ukazatel, který vychází z poměru mezi změnou počtu nových registrací a zrušených domén.

Mírný důvod k optimismu dávají čísla za první čtvrtletí letošního roku. Podle nich se dá v roce 2013 očekávat mírné oživení.  „Závislost mezi HDP a Doménovým indexem je logickým výsledkem faktu, že ekonomika může jen těžko růst bez inovací a nových projektů. Bude zajímavé pozorovat, zda i v letošním roce bude dynamika počtu .CZ domén tak přesně odpovídat stavu české ekonomiky,“ dodává František Grunt.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s