PREMIER SYSTEM: QR platby nepodporují jen lídři ve vystavování faktur

Praha, 24. září 2013 – Faktury od mobilních operátorů, dodavatelů energií či ve stovkách tuzemských e-shopů lze platit jednoduše a rychle pomocí chytrých telefonů a aplikací na přečtení QR kódů. Přispěla k tomu novela zákona o DPH, která počátkem roku zrovnoprávnila elektronické faktury na úroveň papírových. (TZ)

Postupem času přibývá integrátorů, jenž zařazují podporu QR kódů do svých ekonomických a účetních systémů. Mezi těmi čerstvými patří i společnost PREMIER system, tradiční český výrobce podnikových informačních systémů. Zájemců totiž přibývá oproti velkým vystavovatelům faktur také z řad malých podniků a koncových zákazníků, což přispívá k rozmachu tohoto způsobu platebního styku. Kdo totiž platbu QR kódem využívá, nemusí na faktury přepisovat všechny náležitosti platby od čísla účtu po variabilní symbol, zkrátka to za něj udělá mobilní telefon či tablet. Odpadá riziko chyb a špatně zadaných údajů.

Banky tímto způsobem začaly zatraktivňovat své mobilní aplikace, přes něž se stále více napřímo snaží prodávat finanční produkty, již počátkem roku. Kód obsahuje všechny nezbytné platební údaje. Příjemci faktury tak stačí na jeho mobilním telefonu využít aplikaci pro e-bankovnictví k sejmutí kódu a rychlé on-line platbě. Přidaly se i další významní vystavovatelé faktur. Zájem se postupně probudil i u těch menších a na trend tak reagovali i výrobci ERP systémů. „Zavedení novinky ve způsobu placení faktur vychází z naší dlouhodobé filozofie rychlé implementace technologických novinek, o které naši zákazníci skutečně stojí. O nový update, který umožňuje vystavovat faktury doplněné QR kódy, je skutečně zájem. Největší užitek novinka přináší zejména koncovým zákazníkům firem a drobným živnostníkům, kteří si nevedou elektronickou evidenci došlých faktur. Ti upřednostňují rychloplatbu pomocí QR kódu před složitější úhradou jiným způsobem,“ říká Boleslav Buzek, zakladatel a jednatel společnosti PREMIER system. Toto řešení v platebním styku je totiž stále oblíbenější pro svoji jednoduchost a přesnost.

Skenery složenek a faktur zabudované do mobilních aplikací nejsou tak přesné a použitelné. QR kódy jsou navržené pro snímání i za ztížených podmínek. Lze je bez větších potíží snímat jak na obyčejném papíru, tak displeji elektronického zařízení. I přes mírné poškození kódu mohou být informace stále čitelné. Lze je správně strojově číst bez ohledu na umístění. Kontrast barev resp. černé versus bílé přitom není tolik zásadní. K přečtení stačí zlomek sekundy a tak ani roztřesená ruka není problém. Velikost QR kódu může být rozdílná. Rozměry složenky jsou oproti tomu dané a nemělo by dojít k přeložení papíru, pokud má sloužit k bezproblémovému zaplacení na poště. Údaje si může přečíst kdokoli, i ty citlivé jako rodné číslo. QR kód nelze na první pohled rozluštit. Z technického hlediska vzato lze tedy na QR kódy pohlížet jako na nástupce složenek.

Aby byly populární, museli tuto technologii podpořit velcí vystavovatelé faktur, a to se za tři čtvrtě roku od jejich nástupu stalo. Důležitá byla i standardizace jediného formátu uznávanou oborou organizací. Tím byl Standard České bankovní asociace, jenž definuje pravidla pro sdílení platebních údajů v rámci tuzemského platebního styku prostřednictvím QR kódů. Lze jej implementovat bez uzavírání smluv či placení licenčních poplatků. Samotná implementace je navíc dle vývojářů poměrně snadná i do již existujících řešení bez jejich zásadních úprav.

Platební styk pomocí QR kódů má budoucnost

Ačkoli sice platební QR kódy nejspíše nebudou stát za zánikem papírových formátů, mají velkou šanci se prosadit. Existuje stále velký počet klientů bank a dodavatelů energií a služeb, kteří přímé bankovnictví nevyužívají, smartbanking je zatím v rozkvětu. Podpory od institucí se jim však dostává. Tím, že je podporují velcí vystavovatelé faktur, získávají si oblíbenost i u menších firem. Vzhledem k otevřenosti a rostoucímu počtu integrátorů jako je implementace v podnikovém informačním systému PREMIER jsou platební QR kódy dostupné jak technicky, tak i finančně pro všechny. Kupříkladu aktualizace systému PREMIER, která novou funkci obsahuje, je pro všechny zákazníky zdarma.

Nastavení je jednoduché

Snadné je také nastavení například u samotného systému PREMIER. Pokud si uživatel přeje vystavené faktury QR kódem opatřit, stačí pouze zatrhnout příslušnou možnost v menu „Tisk faktur“. Funkci je možné volitelně zapnout či vypnout, například pro určité série tisků, ale i při tisku jednotlivých faktur. QR kód s platebními údaji se pak zobrazí v pravém dolním rohu faktury.

Jak zaplatit fakturu prostřednictvím QR kódu: radí Boleslav Buzek, zakladatel a jednatel společnosti PREMIER system, a.s.

  1. Ve svém mobilním telefonu spustíte aplikaci pro mobilní bankovnictví.

  2. V příslušném menu vyberete možnost sejmutí QR kódu.

  3. Prostřednictvím vestavěného fotoaparátu sejmete QR kód z faktury (z papírové verze nebo z monitoru počítače).

  4. Aplikace načte potřebné platební údaje.

  5. Potvrdíte detaily platby a pošlete do banky požadavek na její zpracování.

Co je QR kód?

QR kód je prostředek pro automatizovaný sběr dat. Zkratka vychází z anglického „Quick Response“, tedy kódy rychlé reakce. QR kód dokáže zakódovat mnohem větší množství dat, než klasický EAN čárový kód. Specifikace QR kódů je od června 2000 standardem ISO 18004. Standard byl upraven v roce 2006. Kódy jsou určeny pro počítačové zpracování, využívají velké množství technik předcházejících chybám interpretace

Více informací naleznete na www.premier.cz

O společnosti PREMIER system

Společnost PREMIER system a.s. vznikla v roce 1998 jako ryze česká firma s vlastním know-how. Nyní je předním producentem informačních a ekonomických systémů na tuzemském trhu. Nosným programem společnosti je výroba a distribuce vlastního stejnojmenného ekonomického informačního softwaru PREMIER system pro řízení podniků a firem. Produktovou nabídku doplňují nástavbové moduly a specializovaná řešení pro firemní procesy v téměř jakémkoliv oboru. Po dobu 14leté působnosti na trhu ČR a SR si společnost PREMIER system a.s. vypracovala přední pozici mezi poskytovateli informačních a ekonomických systémů pro menší a střední společnosti.

Tradice a úspěch firmy je založen především na výrobě kvalitních produktů s originálním prostředím a ovládáním, na flexibilitě firmy při řešení individuálních požadavků svých zákazníků, vysoké odborné kvalifikaci zaměstnanců. Stejně tak poskytování komplexních služeb, jejich kvalita a rychlá dostupnost směřuje k hlavnímu cíli společnosti, a tou je maximální spokojenost zákazníků a osobní přístup ke klientovi. Především spokojenost našich klientů a jejich doporučování je hlavním elementem dynamického růstu společnosti a jejího portfolia klientů, které činí více než 3 500 subjektů (více než 12 tis. licencí). Naše dlouhodobé cíle jsou založeny poskytování našich produktů a služeb co nejširšímu spektru zákazníků v kategorii menších a středních společností. Budování dlouhodobého a oboustranně seriózního partnerství je další z hlavních cílů společnosti.

Více informací naleznete na www.premier.cz