Doména .eu se od 8. ledna rozšiřuje i na země EHP

Brusel, 3. prosinec 2013 – Obyvatelé, společnosti a organizace sídlící v zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP)  Island, Lichtenštejnsko a Norsko budou moci od 8. ledna 2014 také registrovat doménová jména pod doménou nejvyšší úrovně .eu. (TZ)

Toto rozhodnutí Evropské komise je splněním ustanovení obsaženého v původním nařízení týkajícím se domény.eu (ES 733/2002), jež předvídalo její rozšíření na Evropský hospodářský prostor.

„Vítáme tento pozitivní směr vývoje, který visel ve vzduchu již déle,“ uvedl výkonný ředitel správce domény .eu Marc Van Wesemael. „Čím více bude zemí a podniků profitujících z jedinečné identity domény .eu, tím silnější se tato značka stane.“

„Island, Lichtenštejnsko a Norsko měly s Evropskou unií těsné hospodářské svazky již od časných let Společenství. Umožnění jejich přístupu k doméně nejvyšší úrovně .eu je přirozeným krokem v rámci tohoto vztahu.“

„Náš každoroční průzkum ukazuje, že lidé nahlížejí na doménu .eu jako na spolehlivou a hodnotnou on-line značku.  Jsme přesvědčeni, že společnosti a obyvatelé těchto zemí brzy ocení výhody této domény nejvyšší úrovně .eu včetně silných bezpečnostních procesů týkajících se její správy a databází.

O .eu a sdružení EURid

Internetová doména .eu patří mezi největší domény nejvyšší úrovně na světě a spojuje 500 milionů lidí ve 28 členských zemích EU do jedné internetové identity. Od roku 2005, kdy byla tato doména otevřena k registraci, bylo zaregistrováno přes 3,5 milionů doménových jmen .eu. Mnoho společností a obchodních značek využívá internetových stránek s doménou .eu k tomu, aby jasně vyjádřily svou evropskou identitu a své obchodní ambice, například společnosti Fairtrade International, Foot Locker, Louis Vuitton, MAN Group, Microsoft Corporation, Orangina a Toyota.

EURid je nezisková organizace, která byla jmenována Evropskou komisí, aby spravovala doménu nejvyšší úrovně .eu na základě výběrového řízení. Sdružení EURid spolupracuje s přibližně 750 akreditovanými registrátory a zajišťuje podporu ve 24 úředních jazycích EU. Organizace EURid je zaregistrována v programu EU EMAS (Eco-Management and Audit Scheme), což je vyjádřením jejích ekologických závazků. EURid má své ústředí v Bruselu (Belgie) a regionální kanceláře v Pise (Itálie), Praze (Česká republika) a Stockholmu (Švédsko). Více informací na: http://www.eurid.eu.