Nové počítače domácnostem ročně ušetří až tisíce korun

PRAHA, 13. prosince 2013 – Mezi největší „žrouty“ elektrické energie v domácnostech patří počítače, zejména ty s dřívějším rokem výroby. Snadno se o tom při ročním vyúčtování energie mohou přesvědčit domácnosti, které využívají pět let starý stolní počítač. „Zatímco spotřeba ultrabooku, který jeho majitel používá k práci, ročně stojí v závislosti na konkrétním typu a činnostech necelých 200 korun, za pět let starý stolní počítač zaplatí přibližně 2000 Kč, tj. desetkrát tolik,“ říká Martin Vařbuchta, manažer pro maloobchodní prodej společnosti Intel. (TZ)

Spotřeba jednoho stolního počítače může dokonce vystoupat až na 4000 Kč ročně, pokud jeho uživatelé nejsou zvyklí počítač vypínat anebo vypínají jen monitor. Analýza vychází z měření spotřeby elektrické energie, které realizoval odborný server Notebook.cz pro společnost Intel. Promítnuto do financí, stolní počítač, který zapomeneme vypnout, nás bez toho, že bychom na něm cokoli udělali, denně připraví zhruba o 10 Kč.

Analýza vyvrací mýtus o úsporném chování starších počítačových sestav v případě, že jsou v nečinnosti. „I když se u staršího počítače vypne monitor, jeho spotřeba nijak dramaticky neklesne, protože rozhodující pro spotřebu jsou parametry procesoru, případně externí grafické karty. Každá hodina provozu staršího počítače nás stojí 0,4 Kč, při větší zátěži jako je například hraní her či přehrávání videa z webu to je téměř 1 Kč,“ potvrzuje Jiří Zima z odborného serveru Notebook.cz, který měření provedl.

Starší počítače se spotřebou vyrovnají lednicím, ultrabooky úsporné žárovce

Už pět let starý počítač se stává „energetickým otesánkem“, u kterého se vyplatí omezovat provoz jen na nezbytné činnosti. I v případě, že na jeho provoz dohlížíme, se stolní počítač s rokem výroby 2008 řadí mezi přístroje s největším dopadem na účty domácností, jako jsou ledničky, mrazáky či plazmové televizory. V celé řadě domácností jsou ovšem běžně v provozu mnohem vysloužilejší modely počítačů, jejichž spotřeba je často ještě vyšší. Svůj podíl viny na tom mají i externí grafické karty staršího data výroby, které jsou velmi energeticky náročné a zbytečně spotřebovávají energii i při běžných činnostech, na které dnes zcela stačí grafika přímo v procesoru.

Měření spotřeby potvrdilo dominanci ultrabooků jako energeticky nejúspornějších zařízení: Za jejich provoz zaplatí majitel ročně mezi 100 až 200 Kč, podle intenzity využívání. „Průměrná spotřeba provozu ultrabooku je desetkrát nižší než u pět let starého PC, ale i v energeticky nejnáročnějším režimu hraní her je ultrabook zhruba sedmkrát úspornější,“ dokládá Jiří Zima. O stupeň horší vlastnosti vykazuje nejrozšířenější kategorie notebooků, kde se i u starších modelů pohybuje roční spotřeba pod hranicí 400 Kč.

U domácností, které chtějí stlačit účet za elektřinu do únosných mezí a využívají stolní počítač, se z ekonomického hlediska přímo nabízí jeho výměna za přenosný počítač kategorie notebook či ultrabook. V průměrné pražské domácnosti, jež ročně zaplatí za elektřinu 10 500 Kč, takto lze při ceně 4,7 Kč za 1 kWh  uspořit jeden až dva tisíce, v závislosti na míře využívání počítače. Srazit účty na polovinu dovedou rovněž počítače typu all-in-one, ekologicky šetrnější nástupci stolních počítačů.

Sedm doporučení pro úsporný chod PC:

  1. Pokud pravidelně využíváte stolní počítač starší pět let, zvažte jeho výměnu za některý z přenosných modelů, jako jsou ultrabooky, notebooky či konvertibilní zařízení „dva v jednom“ kombinující tablet s klávesnicí. Ročně tak můžete ušetřit jeden až dva tisíce korun.

  2. Nejrychleji se elektroměr roztočí při činnostech, které maximálně vytěžují procesor, jako je například hraní některých multimediálních her, využívání náročných grafických programů, editování videa. Máte-li doma „pařana“ se starším stolním počítačem, jedna hodina hraní přijde na 1 Kč.

  3. Nejste-li právě náruživým hráčem, spolehněte se na integrovanou grafiku, která ve valné většině případů zajistí hladký chod grafických aplikací. Naproti tomu externí grafická karta u starších stolních počítačů patří mezi řešení, které mají výrazný dopad na spotřebu.

  4. Předcházejte plýtvání a nenechávejte počítač zapnutý déle než je potřebné, zejména přes noc. Pokud se jedná o počítače stolní, i ve stavu nečinnosti spotřebovávají značné množství energie, které nás denně u staršího PC přijde až na 10 Kč.

  5. Vedle vypínání se naučte využívat další módy provozu počítače, jako je spánek či hybernace, minimalizujete tím jejich spotřebu.

  6. Sledování filmů vyjde nejlevněji na ultrabooku, kde hodina nestojí ani deset halířů. Klasická televize a zejména plazma vycházejí v porovnání s tím mnohem nevýhodněji, až na 1,4 korunu za hodinu.

  7. Pokud sympatizujete se stolními počítači a chcete na nich pracovat i v budoucnu, informujte se blíže o počítačích kategorie „all-in-one“, které jsou z hlediska spotřeby přátelštější k vaší peněžence.

O společnosti Intel

Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.