Zpráva o bezpečnosti za rok 2013 od Trend Micro zdůrazňuje možnosti zneužití soukromých dat

Podle souhrnné bezpečnostní zprávy společnosti Trend Micro Incorporated (TYO: 4704; TSE: 4704) za rok 2013 “Cashing in on Digital Information” (Jak se vydělává na digitálních informacích) bylo kvůli bezpečnostním narušením, aktivitám počítačových podvodníků a organizovaným útokům skoro  nemožné zajistit privátnost osobních a finančních dat. Ve zprávě jsou podrobně popsány velké útoky zaměřené na privátnost a bezpečnost dat, zejména se jednalo o zneužití online bankovních služeb, mobilní hrozby nebo infrastrukturní útoky. (TZ)

Tato výroční zpráva poskytuje obraz o zranitelnostech současné technologie, která se vyznačuje všeobecnou propojeností a „chytrostí“. Bohužel však tato nová technologie po svém rozšíření poskytuje i nové příležitosti pro počítačové zločince, neboť i jejich kybernetické útoky se zdokonalují a ohrožují podnikatelský sektor, včetně bankovních nebo obchodních služeb, a současně se prostřednictvím mobilní technologie přibližují stále víc i domácnostem a individuálním uživatelům.

“V minulém roce došlo k řadě závažných bezpečnostních narušení, zvýšil se objem malwaru a také rozsah mobilních hrozeb, které ovlivňují lidi všech profesí i společenských tříd po celém světě,” řekl  Raimund Genes, CTO, Trend Micro. “Nyní více než kdy dříve musí individuální spotřebitelé i společnosti zaujmout k bezpečnosti zodpovědný postoj, musí pochopit, kde mají svá zranitelná místa a co je nutno udělat, aby bylo možno osobní data lépe ochránit před zneužitím. Naše zpráva jednak detailně shrnuje bezpečnostní situaci v roce 2013, ale co je důležitější, vysvětluje, jak se bezpečnostní hrozby budou dále vyvíjet a co je potřeba dělat, aby se jejich negativní dopady zmírnily.”

Hlavní body zprávy:

  • Finanční hrozby: Celosvětově se minulý rok zintenzivnil malware zaměřený na online bankovnictví a současně se během roku zvýšil rozsah ransomwaru (malware blokující počítač a vyžadující za jeho opětovné zpřístupnění výkupné), přičemž byly vyvinuty i jeho pokročilejší formy, například malware Cryptolocker, který vybrané soubory počítače zašifruje.

  • Mobilní hrozby: Byl zaznamenán značný nárůst jak objemu tak sofistikovanosti mobilních hrozeb, kdy se tradiční hrozby pro PC platformu přenesly i na mobilní platformy. Bylo identifikováno téměř 1,4 milionu škodlivých a vysoce rizikových aplikací pro Android. To ale neznamená, že platformy Apple se hrozby netýkají, specialisté zjistili, že i App Store se stal zdrojem malwaru.

  • Bezpečnost osobních dat: V důsledku sociálních sítí a účtů na „osobních cloudech“ se opakovaně objevuje problém narušování osobního soukromí. Po vydání populárních produktů, jako je PS4 nebo Xbox One, se objevily agresivní phishingové útoky, které zneužívají osobních informací.

  • Infrastrukturní útoky: Ostře sledované incidenty kybernetických útoků zacílených na infrastrukturu se staly realitou v Jižní Koreji. Tyto útoky demonstrují, jak lze v širokém měřítku ovlivnit kritické operace.

  • Nepodporovaný software: V roce 2013 se zvedl zájem o problematiku verzí Java a Windows XP, které již nebudou dále podporovány a které tím pádem představují široký bezpečnostní problém. Například pro platformu XP skončí podpora v dubnu 2014 a nebudou již  k dispozici bezpečnostní opravy.

Související informace:

Zprávu lze nalézt zde:

http://about-threats.trendmicro.com/us/security-roundup/2013/annual/cashing-in-on-digital-information/

Plné znění zprávy lze nalézt zde:

http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/reports/rpt-cashing-in-on-digital-information.pdf

O společnosti Trend Micro

Společnost Trend Micro Incorporated, přední světový dodavatel bezpečnostního softwaru, usiluje o vytvoření bezpečnějšího světa pro výměnu digitálních informací. Naše řešení pro soukromé i firemní zákazníky a státní správu poskytují víceúrovňovou ochranu obsahu na ochranu informací v mobilních zařízeních, koncových bodech, bránách, serverech a cloudu. Trend Micro nabízí inteligentní ochranu informací pomocí inovační bezpečnostní technologie, která se snadno implementuje a spravuje a kterou lze přizpůsobit rozvíjejícímu se ekosystému. Všechna naše řešení jsou založena na cloudové analýze globálních hrozeb v infrastruktuře Trend Micro™ Smart Protection Network™ a podporována více než 1200 odborníky na bezpečnost z celého světa. Další informace najdete na www.trendmicro.euee