Intel posiluje v oblasti mobilních zařízení a urychluje internet věcí

MOBILE WORLD CONGRESS, Barcelona, Španělsko, 24. února – Prezidentka společnosti Intel Renee Jamesová dnes představila rozšiřující se portfolio počítačových a komunikačních produktů určené pro široké spektrum zařízení — od těch nejmenších až po složité mobilní sítě. Produktové portfolio bylo navrženo tak, aby dokázalo konkurovat v dnešním mobilním ekosystému a aby pomohlo utvářet novou éru výpočetní techniky, takzvaný internet věcí (IoT). (TZ)

Na tiskové konferenci společnosti Intel představila Renee Jamesová dva procesory Intel® Atom™, komunikační platformu postavenou na standardu LTE-Advanced a rovněž oznámila uzavření víceletých smluv se společnostmi Lenovo, ASUS a Foxconn, přičemž cílem těchto smluv je rozšířit dostupnost mobilních zařízení postavených na technologiích Intel. Vzhledem k explozi mobilních a připojených zařízení v internetu věcí rovněž zdůraznila skutečnost, že Intel provádí změnu síťové architektury tak, aby byly sníženy náklady a aby poskytovatelé síťových služeb mohli nabízet vyšší uživatelský komfort a nové služby získáváním pro podniky důležitých hodnot z velkých datových objemů.

Nové procesory Intel® Atom™ a komunikační platforma LTE-Advanced

Intel představil nový procesor Intel Atom Z3480 („Merrifield”) taktovaný na 2,13 GHz. Tento procesor nabízí ideální kombinaci rychlého, inteligentního výkonu a dlouhé životnosti baterie. Je přitom určen pro chytré telefony a tablety postavené na platformě Android. SoC je připraven na 64bitový provoz a nabízí špičkový výpočetní výkon pro střední i výkonnostní segment, přičemž dokáže s přehledem překonat konkurenci ve výpočetně náročných aplikacích, webových aplikacích i nenáročné editaci médií.1 Merrifield rovněž ve své třídě nabízí nejdelší provoz na baterii.2

Nový procesor je postaven na 22nm mikroarchitektuře Intel Silvermont a je vybaven grafickým jádrem PowerVR* Series Graphics IP dodávaným společností Imagination Technologies*. Je také určen pro jednoduché spárování s platformou Intel® XMM™ 7160 LTE. Merrifield je vůbec prvním SoC Intel Atom vybavený novou technologií Intel® Integrated Sensor Solution, která dokáže efektivně spravovat data ze senzorů, čímž udržuje aplikace v kontextovém povědomí i v režimu nízké spotřeby. Intel očekává, že první zařízení Merrifield od různých výrobců se na trhu začnou objevovat počátkem druhého čtvrtletí.

Renee Jamesová podotkla, že všechny procesory Intel Atom jsou dnes 64bitové. „64bitový provoz se přesouvá od stolních počítačů do mobilních zařízení,” konstatovala doslova a dodala: „Intel 64bitové výpočetní technice dobře rozumí a jsme jedinou společností, která aktuálně dodává 64bitové procesory podporující různé operační systémy a schopné podporovat i 64bitový Android, až bude uveden na trh.” Intel rovněž nabídl 64bitová jádra pro všechny operační systémy, takže zákazníci, kteří si vybrali Intel Atom, již disponují základem pro 64bitový provoz, který jim bude k dispozici, jakmile se operační systém a aplikace objeví

Intel rovněž zveřejnil detaily nového 64bitového procesoru Intel Atom, kódově označovaného „Moorefield”. Ten je určen pro zařízení očekávaná ve druhé polovině roku. Moorefield staví na stejnojmenné funkční sadě a přidává dvě další jádra architektury Intel (IA), takže celkem dosahuje operační frekvence 2,3 GHz, má rozšířené GPU a podporuje rychlejší paměti. Moorefield je optimalizován pro novou LTE platformu Intel® XMM™ 7260, kterou dnes společnost rovněž představila.

Intel XMM 7260 nabízí konkurenceschopné schopnosti včetně možnosti agregace operátorů (jeden čip podporuje až 23 kombinací), rychlostí kategorie 6 a podpory pro TDD LTE a TD-SCDMA, což dále rozšiřuje trh, který bude novým produktem osloven. Na Mobilním světovém kongresu Intel demonstroval, že právě díky agregaci operátorů dosáhne platforma 7260 při vrcholné rychlosti 6 souběžného stahování dat rychlostí 300 Mbps a jejich odesílání rychlostí 50 Mbps. Platforma 7260 staví na konkurenceschopné platformě Intel® XMM™ 7160, jež byla představena v roce 2013.

Platforma 7160 již disponuje certifikací pro provoz na sedmdesáti procentech LTE sítí po celém světě a dále se rozšiřuje, přičemž propojuje stále více produktů, jako jsou chytré telefony, tablety, počítače typu 2 v 1, systémy typu Ultrabook a další. Z firem aktuálně uvádějí, anebo plánují uvést produkty postavené na platformě LTE, společnosti jako Acer*, ASUS*, Dell*, Lenovo* nebo Samsung*.

Zabezpečení mobilních zařízení a rozšíření dostupnosti Android aplikací na IA.

Renee Jamesová konstatovala, že Intel dnes stojí v čele snah ochránit mobilní zařízení řešením, které by chránilo data i zařízení samotná. Toto řešení je společně vyvíjeno divizemi Intel Security a McAfee. Například Intel® Device Protection Technology (Intel DPT) aktivně chrání zákazníky proti škodlivým kódům a firemním klientům umožňuje oddělit na zařízeních Intel s operačním systémem Android osobní a firemní data. Přední poskytovatelé řešení pro správu mobilních zařízení, například AirWatch*, Citrix* a McAfee, nabídnou rozšíření pro zařízení s Intel DPT v průběhu roku. Intel očekává, že tablety vybavené Intel DPT se objeví na trhu ještě v průběhu roku, a to od předních výrobců, jako je například Dell*.

Renee Jamesová rovněž odhalila funkce bezplatného, plně vybaveného bezpečnostního řešení McAfee Mobile Security, které je nyní k dispozici na platformě Android. Součástí jsou vyspělé ochranné funkce a vůbec poprvé též bezpečnostní rozšíření pro Intel zařízení, díky čemuž je toto řešení nejkomplexnější bezplatné na mobilním trhu. Konkrétně je McAfee Mobile Security vybaveno antivirem, ochranou aplikací, webovou ochranou, filtrem pro volání/SMS a dále ochranou proti odcizení.

Ve snaze urychlit vývoj a dostupnost aplikací pro zařízení Intel oznámila Renee Jamesová Intel® Integrated Native Developer Experience (Intel INDE), a beta vývojový balík pro zařízení provozovaná jak na Androidu*, tak Microsoft Windows*. Intel rovněž představil Intel® System Studio 2014 pro vývoj integrovaných aplikací a systémů, a vývojovou sadu Intel® XDK pro aplikace postavené na HTML5, díky nimž budou vývojáři moci zjednodušit a urychlit uvádění vylepšených a rychlejších webových i hybridních mobilních aplikací na trh.

Rozšířené smlouvy s klienty pro urychlení dostupnosti zařízení postavených na technologiích Intel

Jako signál rozšiřující se dostupnosti tabletů a chytrých telefonů poháněných procesory Intel Atom a propojených komunikačními nástroji Intel oznámila Renee Jamesová uzavření třech víceletých smluv s předními výrobci mobilních zařízení.

Intel a Lenovo plánují představit nová zařízení ještě tento rok. Obě společnosti nasadí své konstrukční a výrobní zdroje, aby klientům nabídly široké spektrum chytrých telefonů a tabletů, od low-endů až po nejvyšší segment. Společnost Lenovo prohlásila, že plánuje zabudovat Intel LTE konektivitu i do svých ultrabooků a multimodálních řešení.

Společnost ASUS dále oznámila, že ještě letos nabídne komplexní portfolio chytrých telefonů a tabletů postavených na technologiích Intel. Společnost nedávno představila svou řadu chytrých telefonů ZenFone a PadFone mini, z nichž obě jsou vybaveny procesory a komunikačními platformami Intel. Na Mobilním světovém kongresu ASUS představil ASUS Fonepad 7 LTE (ME3762CL), který je vybaven procesorem Intel Atom a konektivitou Intel LTE.

Dell a Intel rozšiřují dlouhodobou vzájemnou spolupráci o řadu inovativních tabletů, jež začala s uvedením řady Dell Venue na podzim loňského roku. Produkty budou jak pro Android, tak i Windows.

A konečně společnosti Foxconn a Intel spojily síly, aby nabídly kvalitní a dostupné tablety s operačním systémem Android. Intel nabídne procesory Atom a své komunikační platformy pro řadu produktů Foxconn, přičemž první budou tablety, které přijdou ještě v tomto roce.

Proměna bezdrátových sítí, podpora internetu věcí

Exploze mobilních zařízení a rychlý růst internetu věcí mění transformaci síťové infrastruktury tak, aby dokázala uspokojit poptávku po vyšší konektivitě a datech v reálném čase. Intel pomáhá této transformaci nabídkou standardizovaného hardwaru a softwaru, které uplatňují otevřené standardy a úspory z objemu za účelem snižování nákladů a současném urychlení nabídky nových služeb, funkcí a příjmových modelů pro poskytovatele služeb.

Renee Jamesová oznámila rozšíření spolupráce se společnostmi Alcatel-Lucent* a Cisco* právě za účelem urychlení virtualizace síťových funkcí (VFN) a nástupu technologií SDN (softwarově definované sítě), které zajistí přínos standardně definovaného přístupu pro komunikační sítě, v souladu s prací, již Intel vykonává v datových centrech a v cloudu. Optimalizací těchto technologií na IA získají poskytovatelé služeb rychlejší a flexibilnější síť, která jim umožní nové služby rychleji škálovat.

Renee Jamesová rovněž zdůraznila několik pilotních projektů realizovaných ve spolupráci s globálními operátory včetně Mobile*, SK Telecom* a Telefonica*, v nichž se demonstrují výhody NFV a SDN pro personalizované a kontextové služby, včetně využití majetku, zjednodušení instalace a aktualizací.

Další detaily a materiály týkající se aktivit společnosti Intel na Mobile World Congress 2014, včetně záznamu tiskové konference, jsou dostupné na www.intel.com/newsroom/mwc.

O společnosti Intel

Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.