První knihovna spouští e-výpůjčky české beletrie

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích přichází se zcela novou službou, kterou zahájí 23. 4. 2014 na Světový den knihy a autorských práv. Ve spolupráci s portálem eReading.cz připravila pro své čtenáře nový projekt, a sice půjčování e–knih. Poprvé si tak čtenáři mohou vypůjčit e-knihy ze současné produkce českých nakladatelů on-line. (TZ)

Knihovna se snaží držet „e-krok“ s dobou a reagovat na přání svých čtenářů, kteří mají zájem o nové knihy a rádi by si v elektronické podobě přečetli tvorbu současných autorů.  Čtenáři nyní získají jednoduchý přístup k e-knihám přímo z katalogu Jihočeské vědecké knihovny.

„Propojením s katalogem eReadingu.cz budou mít na výběr stovky titulů k zapůjčení, přičemž každý týden přibývají desítky dalších,“ říká spoluzakladatel portálu eReading.cz Martin Lipert.

Pro registrované čtenáře Jihočeské vědecké knihovny bude služba půjčování e-knih zdarma.

Najednou si bude možné půjčit dva tituly. Vypůjčené e-knihy budou k dispozici na tři týdny. Po uplynutí této doby se zapůjčená e-kniha automaticky znepřístupní. Díky mobilním aplikacím eReading.cz budou výpůjčky fungovat na zařízeních s operačním systémem Android a iOS a dále na čtečkách eReading.cz START 2/3. Pro zájemce bude k zapůjčení čtečka e-knih přímo v knihovně.

„Službu jistě ocení příznivci moderních technologií. Využijí ji zcela určitě také čtenáři, kteří by museli čekat na rezervaci tištěné knihy. Není důvod vyčkávat, nyní je zde možnost zapůjčit si e-knihu v elektronické podobě,” říká Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny.

V rámci festivalu „LITERATURA ŽIJE“ bude na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích ve dnech 23. – 25. 4. 2014 umístěn stánek Jihočeské vědecké knihovny, kde se zájemci mohou dozvědět o nové službě více.

E-knihovna bez omezení

Doposud měli čtenáři (s ohledem na autorská práva) možnost si elektronické knihy přečíst pouze  v Jihočeské vědecké knihově nebo se zapůjčenou čtečkou, v níž byl nahraný soubor s více než 300 tituly. K dispozici však byla čtenářům pouze volně šiřitelná klasická literatura nepodléhající autorskému zákonu, a tak  byla dostupná díla převážně autorů 19. a počátku 20. století.  To se nyní mění.