Kdo vydělává nejvíce na dětech? Srovnali jsme nejoblíbenější aerolinky létající z ČR

Brno, 30. června 2014 – Letecká společnost Ryanair minulý týden oznámila změnu ve své “rodinné” politice, která nyní umožňuje rodinám s dětmi levnější a pohodlnější cestování. Například děti ve věku do dvou let budou nově létat za cenu 20 euro, na palubě bude možné zdarma přepravovat zavazadlo do 5 kg a také dvě dětská příslušenství, např. kočárek a dětskou sedačku. V letadlech budou navíc matkám k dispozici zařízení pro ohřev láhví a přebalování. (TZ)

Internetový portál Aletenky.cz přináší podrobnější průzkum srovnávající ceny za dětské pasažéry patnácti nejoblíbenějších aerolinek, které odlétají z České republiky. Letecké společnosti rozdělují děti do dvou skupin. Děti do 2 let nazývají “infanty” a od 2 do 12 let se klasicky jedná o “děti”. Cestující starší 12 let jsou považováni za dospělé osoby.

Děti do dvou let zvýhodňují klasické i nízkonákladové aerolinky

Podle věku dítěte je určena také cena jeho letenky. Z průzkumu Aletenky.cz vyplývá, že průměrná cena obousměrné letenky nízkonákladové společnosti pro dítě do 2 let činí 48 euro, a to nezávisle na cílové destinaci či délce letu. Tento způsob určení ceny může být ale do určité míry nevýhodný, neboť při kratších vzdálenostech či akčních nabídkách může cena letenky pro dítě převýšit cenu letenky pro dospělou osobu. Výjimku tvoří “nízkonákladovky” Pegasus Airlines, germanwings a Air Berlin, které cenu dětské letenky určují procentuálně z ceny letenky dospělé osoby (10 až 15 % v případě, kdy dítě sedí na klíně, 75 % pokud využije vlastní sedadlo). Některé letecké společnosti, např. Wizz Air, mají cenovou politiku propracovanou tím směrem, že pokud je cena letenky dospělého levnější než fixní poplatek za dítě, sníží se cena dětské letenky na úroveň letenky pro dospělého.

Většina nízkonákladových společností umožňuje doprovázet jedné dospělé osobě maximálně dvě děti do 2 let.

Klasické letecké společnosti stanovují cenu za dítě procentuálně z ceny letenek dospělých osob. Ceny za děti do dvou let jsou podstatně nižší, než u dětí od 2 do 12 let, a to až o 65 %. Některé letecké společnosti ji navíc v rámci svých vnitrostátních letů poskytují zdarma (např. Lufthansa či Air France). Dítě do dvou let sedí na klíně svých rodičů, v případě vlastního sedadla musí cestující zaplatit cenu letenek jako za dítě ve věku do 12 let. Ta se pohybuje v rozmezí  67 – 80 % ceny letenky dospělé osoby.

Děti od 2 let nízkonákladové aerolinky nezvýhodňují

Nízkonákladové aerolinky nezvýhodňují dětské pasažéry zvláštními tarify. Za děti od dvou let zaplatí rodiče v případě nízkonákladových společností plnou cenu letenky.

Klasické aerolinky poskytují pro děti od 2 do 12 let speciální slevy. Ty se pohybují od 67 do 80 % ceny letenky dospělé osoby.

 

Tabulka srovnání poplatků za dítě do 2 let

Aerolinka

Obousměrný let

Služby

Ryanair

€40

Dítě do 2 let má nárok na palubní zavazadlo do 5 kg a může si odbavit dva kusy dětského příslušenství (kočárky, cestovní dětské ohrádky, dětské autosedačky). 50% sleva na výběr konkrétního sedadla, 50% sleva na odbavené zavazadlo, 50% sleva z cestovního pojištění. K dispozici přístroje na ohřívání kojeneckých lahví a přebalovací pulty.

Wizz Air

€50

Kočárek je přepravován zdarma. Autosedačky nelze na palubě letadla přepravovat.

Pegasus Airlines

Cena se liší podle trasy, pohybuje se většinou kolem €40 – €60

Neuvedeno

easyJet

€52

Neuvedeno

Air One

€42

Neuvedeno

Volotea

€50

Neuvedeno

Vueling

€60

Kočárek je přepravován zdarma. Zpoplatněný profesionální doprovod pro děti během jejich cestování (35 euro vnitrostátní a 55 euro mezinárodní let/jednosměrná cesta.

germanwings

Dítě do 2 let – za let bez přestupu 15% ceny dospělého (na klíně), sleva 20 % z ceny dospělého (vlastní sedadlo); dítě do 12 let – sleva 20% z ceny dospělého

Kočárek, dětská sedačka apod. jsou přepravovány zdarma. Zpoplatněný profesionální doprovod pro děti během jejich cestování (pouze z Německa do Zurichu či Vídně)

Transavia

€40

Dítě do dvou let má nárok na zavazadlo do 10 kg (např. kufr či kočárek), autosedačka je zdarma. Dítě od 2 do 10 let má nárok na ruční zavazadlo do 10 kg, odbavit může také kočárek do 7 kg. Možnost ohřevu láhví a jídla na palubě letadla. Možnost cestování dětí ve věku 5-11 let s dozorem (50 euro za jednosměrnou cestu)

Air Berlin

Děti mladší 2 let – po Německu zdarma, mezinárodní lety 10 % z ceny dospělého (cestuje na klíně, může samostatně, ale za cenu do 12 let) + v některých případech dodatečné poplatky a daně; dítě do 12 let – 75 % ceny dospělého + dodatečné poplatky a daně

Rodinná rezervace sedadla zdarma (max 2 děti nad 12 let a alespoň 1 dítě do 2 let) – min 48 hodin před odletem; Dítě do 2 let má nárok na zavazadlo do 23 kg zdarma, dítě od 2 do 12 let má nárok v přepravě zavazadel jako osoba dospělá; přeprava kočárků, autosedaček a postýlek je do 12 let zdarma. Na palubě – ohřev láhví, náhradní pleny, bryndáček, kojenecké láhve

ČSA

Dítě do 2 let platí 10 % ceny dospělého (na klíně), 67 % ceny dospělého (vlastní sedadlo); dítě do 12 let – 67% ceny dospělého (vlastní sedadlo)

Dítě do dvou let má nárok na zavazadlo do 10 kg a skládací kočárek, autosedačku apod. Děti od 2 do 12 let mají na zavazadla stejné nároky jako dospělí. Možnost ohřátí kojenecké stravy na palubě letadla. Dětská strava na palubě letadla. Zpoplatněný profesionální doprovod pro děti během jejich cestování.

Lufthansa

Děti mladší 2 let – po Německu zdarma, mezinárodní lety 10 % z ceny dospělého (cestuje na klíně), do 12 let – 75 % ceny dospělého (vlastní sedadlo)

Dítě do 2 let má nárok na zavazadlo do 23 kg, děti od 2 do 12 let mají stejné nároky na zavazadlo jako dospělí. Skládací kočárky, autosedačky apod. lze vzít na palubu letadla jako příruční zavazadlo. Možnost rodinné rezervace sedadel v letadle. Přednostní nástup rodin s dětmi do letadla. Dětská strava na palubě letadla.

British Airways

Do 2 let – 10 % ceny dospělého (sedí na klíně rodiče); do 11 let vlastní sedadlo

Děti do 2 let mají právo na příruční zavazadlo s věcmi dle jejich potřeb během letu, autosedačku a skládací kočárek. Dětská sedačka a přepravní postýlka je navíc zdarma poskytována na palubě letadla. Děti vě věku mezi 2 a 12 lety mají práva na stejná zavazadla jako dospělé osoby. Možnost rodinné rezervace sedadel v letadle je zdarma. Zpoplatněný profesionální doprovod pro děti během jejich cestování. Autosedačka zdarma. Zábava a strava pro děti na palubě k dispozici.

Emirates

Cena letenky se počítá z ceny pro dospělého a liší se dle trasy

Na palubě – polštáře a přikrývky, přebalovací pulty na toaletách, palubní kočárky (hmotnostní limit je 11 kg)

Air France

Děti mladší 2 let – po Francii zdarma (cestuje na klíně, může samostatně, ale za cenu do 12 let), dítě do 12 let – sleva 15 % ceny dospělého (krátké lety), sleva 33 % ceny dospělého (střední a dlouhé lety)

Dítě do 2 let na klíně má nárok na kabinkové zavazadlo do 12 kg a zavazadlo do 10 kg, ostatní se řídí stejnými pravidly jako dospělí. Skládací kočárek a autosedačka jsou přepravovány zdarma. Dětské jídlo na palubě lze objednat 24 před odletem.

Podmínky platné k 19. 6. 2014

Tipy na cestování s dětmi

Malé děti nemohou cestovat samostatně, vždy je musí doprovázet alespoň jedna dospělá osoba. Některé letecké společnosti tak nabízí možnost doprovodu dítěte zaškolenou osobou. Tato služba je zpoplatněna. Pokud dítě cestuje společně se svou rodinou, stojí také k uvážení možnost zpoplatněné rezervace sedadel, díky níž budou všichni rodinní příslušníci sedět pohromadě.

Pokud dítě cestuje v dětském kočárku, je přeprava tohoto kočárku ve většině případů zdarma. Dítě v něm může zůstat až do vstupu do letadla, kde si ho převezme personál a uloží jej do letadla. Při přistání je cestujícím opět přichystán k použití.

Většina leteckých společností také nabízí možnost přednostního odbavení, kdy rodiče získají dostatek času umístit svá zavazadla do přihrádek a své děti pohodlně usadit. Pohodlně by se měly děti cítit v průběhu celého letu, rodiče by tak neměli zapomenout je dobře obléknout, vzít jim polštářek a případně také jídlo, které mají rády. Důležitý je také program. V případě, že letecká společnost nenabízí možnost sledování filmů, seriálů či hraní her, neměli by rodiče zapomenout vzít dětem na palubu např. knížku, hru či elektronické zařízení.

Před odletem je důležité si také překontrolovat, že i dítě má přichystané všechny potřebné dokumenty!

Informace o webu Aletenky.cz

Web Aletenky.cz je inovativní vyhledávač letenek, který uživatelům pomáhá díky svému intuitivnímu a vizuálnímu rozhraní najít letenky rychle a jednoduše. Web vyhledává mezi více než sto tisíci trasami a přináší výsledky nejen klasických leteckých společností, ale také všech oblíbených nízkonákladových aerolinek včetně společností Ryanair, easyJet či Wizz Air.

Web Aletenky.cz spadá do skupiny letenkových webů, které vlastní brněnský start-up SkyPicker.com.