Zájem žen o IT roste – CODESS Prague 2015 uvítal rekordní počet účastnic

Třetí ročník oblíbeného setkání žen v IT, které pořádá český Skype, zcela opustil genderovou tématiku a věnoval se výhradě technické oblasti vývoj software. (TZ)

Praha, 15. června 2015 – Již potřetí se v Praze konala unikátní akce věnovaná ženám v IT. Na rozdíl od minulých ročníků, které se zabývaly zejména tématem nedostatku žen v IT a jejich rolí v tomto oboru, ten letošní reagoval na rostoucí zájem účastnic o technická témata a zaměřil se především na vývoj software .  O zvyšující se oblibě žen o tuto IT problematiku hovoří i rekordní počet účastnic letošního CODESS Prague. Ten je součástí světové série workshopů, které jsou věnované ženám na podporu jejich motivace k dalšímu profesnímu růstu v oblasti IT.

Letošní ročník CODESS Prague 2015 odstartovalo úvodní slovo Tomáše Vocetky, ředitele českého Skype a Biljany Weber, generální ředitelky Microsoft Česká republika. V následujících třech hodinách měly zájemkyně možnost vybrat si ze sedmi diskuzních setkání, na kterých se řešily zejména otázky bezpečnosti a vývoje softwaru pod vedením IT specialistů a specialistek týmu Skype Česká republika. Zájemkyně, mezi kterými převažovaly zejména vývojářky, testerky a programátorky, si kromě vysoké odborné úrovně přednášek pochvalovaly neformální atmosféru a mezinárodní prostředí akce.

Ačkoliv se ženy v IT oboru prosazují stále častěji, na pozicích programátorek, testerek či vývojářek softwaru jsou stále ve výrazné menšině – pouze 30 % z celkových sedmi milionů IT pracovníků v Evropě jsou ženy. V České republice je jich asi 13 %, přičemž v oblasti správy systémů a hardwaru se téměř nevyskytují. Sdílení zkušeností v rámci pravidelného mezinárodního setkávání IT profesionálek je tak důležitým nástrojem k posílení genderové diverzity v IT oboru a vede k usnadnění jejich dalšího kariérního postupu.

„Když jsem začínal svou kariéru v IT, blížil se poměr žen v tomto oboru nule. Dnes je situace naprosto jiná: pražský Skype, který je zcela zaměřený na vyvoj software, má ve svém týmu 15 % žen, což je český nadprůměr. Zájem žen o IT v Čechách sice roste, ale za Evropou stále výrazně pokulháváme. Do budoucna bychom proto rádi ještě více posílili zájem žen oa ukázali jim, že rozhodně nejde o nudnou práci, ale naopak velmi kreativní profesi založenou na týmové spolupráci. Věříme, že akce jako CODESS atraktivitu IT oboru u žen ještě více podpoří,“ říká Tomáš Vocetka, ředitel Skype Czech Republic.

O Skype

Skype je softwarová společnost, založená v roce 2003, která se během necelých deseti let své existence stala jedním ze světových lídrů v oblastí komunikačního softwaru. Jejím cílem je bourat hranice v komunikaci napříč celým světem. Nabízí zdarma služby messagingu, video přenosů a hlasových hovorů a to zcela zdarma. V roce 2011 se stal Skype divizí společnosti Microsoft. Skype je možné stáhnout zdarma do počítačů, mobilů a tabletů bezplatně na www.skype.com.

Pro novinky o produktu  Skype navštivte Blog: http://blogs.skype.com, 
Twitter: twitter.com/skype, nebo Facebook: www.facebook.com/skype.