Sociální inženýrství cílí na jednotlivce i firmy

Praha, 11. listopadu – Stále častěji se objevují zprávy o oblíbeném rozšiřování podvodů, které cílí na krádež přístupových údajů. Nejen prostřednictvím sociální sítě Facebook se podvodníci zaměřují na důvěřivé uživatele. Ti jsou pak pod záminkou zaslání menšího finančního obnosu přáteli vylákáni na podvodné webové stránky, které vypadají podobně jako elektronické bankovnictví České spořitelny. Přístupové údaje jsou však místo bance zaslány útočníkům a nic netušící uživatel jim tak svěří všechny své finance. (TZ)

Tyto techniky nejsou na poli bezpečnosti ničím novým. Útočníci podobně atakují i firmy a jejich zaměstnance. Nejpoužívanější cestou je v tomto směru email. „Podvody mířené na firemní data jsou na vzestupu,“ komentoval situaci Jakub Mahdal, zakladatel společnosti Safetica Technologies s.r.o. „Jenom v tomto roce jsme se v České republice setkali s desítkami firem, které zasáhlo zneužití jejich citlivých dat.“ Ve firemním prostředí jsou nejčastěji útoky zaměřeny na interní systémy, obsahující důležité know-how firmy a také na přístup k firemním financím.

Bránit se proti zneužití přitom zdaleka není nemožné. Důležité je z pohledu uživatele vždy ověřovat, na jakou stránku reálně vstupuje a komu citlivé informace posílá. Nejrizikovější je totiž faktor lidské chyby. „Nejde jenom o sociální inženýrství,“ zhodnotil Jakub Mahdal, „často uživatel omylem pošle email na nesprávnou adresu nebo nasdílí citlivá data nesprávným lidem.“ Proti pochybení ochrání ve firemním prostředí důkladné školení zaměstnanců a také implementace DLP (data loss prevention) řešení.

Bezpečnost a ochrana dat by měla být Vaší zásadní prioritou. Útoky na získání citlivých údajů se dějí dennodenně a bez přípravy lehce můžete přijít o to nejcennější, co máte.

O společnosti Safetica Technologies

Safetica Technologies se specializuje na softwarovou ochranu proti selhání lidského faktoru – zlým úmyslům i škodám z nedbalosti. Vlajkovou lodí společnosti je bezpečnostní software Safetica, první software na světě pro komplexní ochranu společností před lidskými chybami. Safetica chrání před následky úniků citlivých informací a ztrátami spojenými s neefektivně vynaloženými personálními náklady.

Mezi partnery Safetica Technologies se řadí distributoři globálních antivirových výrobců a zkušení systémoví integrátoři. Produkty společnosti a jejich podpora jsou dostupné ve více než 50 zemích světa na 5 kontinentech.

Pro více informací navštivte internetovou stránku: www.safetica.cz