Pokrytí mobilním vysokorychlostním internetem LTE stále roste a Česká republika se drží ve srovnání s ostatními členskými státy Evropské unie na špici. Po tom, co v roce 2014 mobilní operátoři v České republice několikanásobně zvýšili pokrytí signálem LTE, v loňském roce se díky dalším investicím úroveň pokrytí opět navýšila a zůstává tak nad evropským průměrem. S necelými 94 procenty českých domácností, pro které je dostupný signál sítí čtvrté generace, se Česká republika drží na úrovni Německa a nechává za sebou kromě Itálie, Španělska nebo Francie také země s tradičně vysokým pokrytím, jako jsou Finsko, Irsko, nebo Velká Británie. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropskou komisi v rámci Digital Scoreboard jednotného digitálního trhu Evropské unie. (TZ)
Pokrytí sítí 4G LTE se tak díky masivním investicím českých mobilních operátorů do budování sítí dále rozšiřuje a zahušťuje. Důkazem toho je rostoucí počet základnových stanic LTE vysílačů, který z necelých 8 tisíc na konci roku 2015 překročil na přelomu dubna a května letošního roku jubilejních 10 tisíc. Reálné rychlosti mobilního připojení se již běžně pohybují v desítkách Mbps a vysokorychlostní připojení k internetu je tak lidem k dispozici i na místech, kde byl až dosud jen signál sítí druhé generace (GSM).
I přes rostoucí pokrývání využívá vysokou rychlost připojení jen přibližně čtvrtina majitelů koncových zařízení. Aby totiž mohli přednosti 4G LTE vyzkoušet naplno, potřebují datové nebo hlasové zařízení, které technologii 4G LTE podporuje, a k tomu také SIM kartu pro sítě čtvrté generace. Tu nabízí mobilní operátoři svým klientům zdarma. Při výměně klasické SIM karty za USIM se nemění telefonní číslo.
S výběrem koncových zařízení v aktuální nabídce operátorů nemají čeští zákazníci problémy: v tuto chvíli většina nabízených telefonů či tabletů technologii LTE podporuje. Zákazníci by měli dát pozor v tom případě, kdy kupují zařízení jinde, než u svého operátora, například v zahraničí. Některá zařízení totiž sice LTE podporují, ale třeba jen v jiných pásmech, než která se využívají v Evropě.